2011 rokiem wzrostu liczby wypadków w Polsce

(pp)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
8 marca w Warszawie odbyło się seminarium "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym - zobowiązania i wyzwania". Spotkanie zostało zorganizowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a jego celem była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Pomimo licznych akcji społecznych i kampanii reklamowych, jak m.in. "Prędkość zabija. Włącz Myślenie", czy "Weekend bez ofiar", pod każdym względem ubiegły rok był gorszy od 2010. Według oficjalnych statystyk, w 2011 roku na polskich drogach doszło do 40065 wypadków w których zginęło 4189 osób, zaś 49501 było rannych.

Co ciekawe, najwięcej zdarzeń, bo aż 26710, miało miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych. Według ekspertów jest to powodem poczucia większego komfortu jazdy przez kierowców, co zachęcało ich do rozwijania większych prędkości. Z kolei miesiącem, w którym najczęściej dochodziło do wypadków, był czerwiec. Na drogach doszło wówczas do prawie 4 tys. zdarzeń, w których rannych zostały 4873 osoby. Najmniej wypadków odnotowano natomiast w styczniu 2011 roku - tylko 2159.

Spośród województw, służby ratunkowe najczęściej musiały interweniować w mazowieckim, śląskim i małopolskim. W wyniku wypadków w województwie mazowieckim zginęło 712 osób, a 6148 zostało rannych, w województwie śląskim śmierć poniosło 347 osób, a rannych zostało 6111 osób, natomiast w małopolskim zginęło 312 osób, a 5425 osób było rannych.

Jako główne przyczyny wypadków, MSW wymienia: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Co ciekawe, raport nie porusza kwestii stanu dróg, choć Najwyższa Izba Kontroli w 2011 roku właśnie ten czynnik wskazała jako jeden z najistotniejszych przy tworzeniu swojego sprawozdania na temat przyczyn dużej liczby wypadków.

Nie można zapominać także o jednym z największych problemów naszych dróg - czyli kierujących "na podwójnym gazie". W 2011 zatrzymano łącznie 183,5 tys. osób pod wpływem alkoholu kierujących pojazdami na drogach publicznych. Byli oni sprawcami 2717 wypadków, w których śmierć poniosło 300 osób, zaś 3753 zostało rannych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Instytut Transportu Samochodowego, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, czyli główni organizatorzy seminarium, przygotowali również wytyczne dotyczące akcji prewencyjnych, mających na celu zmniejszenie liczby wypadków na drogach. Podobnie jak w latach ubiegłych, funkcjonariusze będą w szczególności zwracać uwagę na wykroczenia związane z prowadzeniem auta z nadmierną prędkością, jazdy pod wpływem alkoholu, stosowania się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, przestrzegania przepisów przez pieszych i rowerzystów.

od 12 lat
Wideo

Kierowca ciężarówki dachował w przydrożnym rowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty