„Bezpieczeństwo dla Wszystkich”
Autor: (ip)
Liczba odwiedzin: 995
Klasa IV B ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego z Piekoszowa (woj. świętokrzyskie) zwyciężyła w 9. edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Bezpieczeństwo dla Wszystkich” Renault.
Do krajowego finału zakwalifikowało się siedem klas z pięciu miejscowości: Piekoszowa, Rybnika, Skrzypnego, Warszawy i Żabna. Finałowa rywalizacja przebiegała na deskach Teatru Buffo w Warszawie.
Zadanie uczniów polegało na przedstawieniu kilkuminutowego programu edukacyjnego ilustrującego hasło przewodnie tegorocznego konkursu – „Bezpieczna droga do szkoły”. Klasy były oceniane przez jury złożone z przedstawicieli instytucji patronackich (Ministerstwo Edukacji Narodowej, Policja, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego), przedstawicieli organizatora oraz patronów medialnych.
Zwycięska klasa IV B ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego z Piekoszowa wyjedzie w czerwcu do Francji, gdzie będzie reprezentowała Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu, a także odwiedzi Disneyland. Ponadto plakat przygotowany przez uczniów zawiśnie na billboardach w całym kraju.
Klasa z Piekoszowa przedstawiła program, którego głównymi bohaterami były Rozsądek i Nieuwaga. Dzieci prezentowały, jak należy się zachować w niebezpiecznych sytuacjach na drodze. Pomagały im gigantyczne kostki, na których wymalowane były obrazki przedstawiające dzieci na drodze. Cała klasa IV B rapowała w rytm hiphopowej muzyki, zaś refrenem był poważnie brzmiący tekst: „Tu gra toczy się o życie”.
Konkurs plastyczny jest częścią program edukacyjnego „Bezpieczeństwo dla Wszystkich”. Głównym założeniem programu jest szeroka edukacja z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. To jedna z największych inicjatyw na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci na drogach w Polsce i w Europie. Dotychczas w programie wzięło udział prawie 10 mln dzieci z 20 krajów. W Polsce program okazał się ogromnym sukcesem – w ciągu dziewięciu lat trafił do prawie 5000 szkół, wzięło w nim udział 642 000 dzieci.