Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Adam Małysz zachęca do noszenia odblasków [video]

Data publikacji: Autor: (mm) TVN24/x-news

Adam Małysz / Fot. materiały prasowe Kierowca rajdowy, Adam Małysz wziął udział w konferencji „Bezpieczny, bo widoczny” organizowanej przez śląskich funkcjonariuszy. Spotkanie poświęcone było stosowaniu elementów odblaskowych przez pieszych i rowerzystów.

Adam Małysz / Fot. materiały prasowe Z przeprowadzonych badań na rzecz ogólnopolskiej akcji społecznej "Bezpieczny, bo widoczny", propagującej noszenie odblasków wynika, że większość Polaków posiada odblaski, dzięki którym są widoczni na drodze, ale tylko 13% zawsze je nosi. Najczęściej odblaski zakładają mieszkańcy wsi, a najrzadziej lub w ogóle - mieszkańcy dużych miast.

Zobacz także: Dźwiękiem w dźwięk, czyli system aktywnego wyciszenia

W sierpniu 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Do tego momentu obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15. roku życia. Został on rozszerzony na wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zgodnie z prawem, pieszy może się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku bądź w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Przypomnijmy, że kierowca w nocy jest w stanie zauważyć pieszego idącego wzdłuż drogi dopiero z odległości 20-30 m. Natomiast, jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z odległości 150 m, a nawet 300 m.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.