Alkomat

MTR
Fot. archiwum
Fot. archiwum
Urządzenia do kontroli stanu trzeźwości kierującego pojazdem, tzw. alkomaty, dokonują pomiaru zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Używane przez Policję urządzenia do kontroli stanu trzeźwości kierującego pojazdem, potocznie zwane alkomatami, dokonują pomiaru zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

 

Pokazująca się na wyświetlaczu liczba wykazuje miligramy w decymetrze sześciennym wydychanego z płuc powietrza. Gdy przemnożymy tę liczbę przez dwa, uzyskujemy prawie dokładną zawartość alkoholu we krwi, podawaną tym razem w promilach. Przeliczanie nie ma jednak specjalnego sensu, gdyż ustawy posługują się zarówno stężeniem alkoholu w wydychanym powietrzu (co wskazuje alkomat) jak i stężeniem alkoholu we krwi.

Fot. archiwum
Fot. archiwum

 

Przepisy

 

Ustawodawcy określili, że stan wskazujący na użycie alkoholu**
zachodzi wówczas, gdy jego zawartość w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia  0,1 do 0,25 mg/dm3
wydychanego powietrza lub 0,2 do 0,5 promila we krwi  (art. 46 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi). Prowadzenie pojazdu w tym stanie jest wykroczeniem, określonym w artykule 87 k.w. zagrożonym karą aresztu albo grzywny. Standardowo sąd grodzki orzeka wówczas zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Nietrzeźwość

 

Stan nietrzeźwości zachodzi wówczas, gdy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,25 mg/dm3  
lub powyżej 0,5 promila we krwi. Prowadzenie pojazdu w tym stanie jest przestępstwem, niezależnie od tego, czy spowoduje się wypadek czy nie. Zgodnie z art. 178a § 1 k.k. "kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch." Jako środek karny stosuje się zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych lub pojazdów określonego rodzaju.

 

Gdy więc na alkomacie pojawi się wynik, na przykład 0,11 - oznacza to, że kierujący znajduje się w stanie po użyciu alkoholu i przeliczanie tego na promile nie ma żadnego sensu.

Jeżeli jednak kierujący, nie wierzy we wskazania przyrządu, zawsze może zażądać, aby poddano go badaniu krwi na zawartość alkoholu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty