Alkomaty

Redakcja
O tym, do czego mogą służyć alkomaty i czym kierować się przy ich wyborze rozmawiamy z Norbertem Jackowiczem, dyrektorem firmy Aisko.

O tym, do czego mogą służyć alkomaty i czym kierować się przy ich wyborze rozmawiamy z Norbertem Jackowiczem, dyrektorem firmy Aisko.

 

Dla kogo przeznaczone są podręczne alkomaty?.

Alkomaty podręczne mają szeroki zakres zastosowań. Wśród naszych klientów znajdują się odbiorcy indywidualni, firm i instytucje państwowe np. szpitale, szkoły, jednostki wojskowe, zakłady karne, organizatorzy imprez masowych, żegluga morska, firmy transportowe i budowlane. Alkomaty podręczne są idealnym narzędziem dla pracodawców do przeprowadzania wstępnej kontroli stanu trzeźwości pracowników.

 

Jaka jest dokładność alkomatów?

Alkomaty

Śmiało mogę stwierdzić, na podstawie badań przeprowadzanych w naszym laboratorium na symulatorach wydechu, że wyniki pomiarów dla większości urządzeń zaliczanych do "wyższej klasy" zawierają się w granicy błędów dopuszczalnych dla profesjonalnych analizatorów wydechu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że na dokładność wyniku ma wpływ również stan techniczny urządzenia oraz sposób wykonania próby.

Dokładność wskazań każdego alkomatu (podręcznego czy też dowodowego) obniża się w trakcie normalnego procesu użytkowania. Dlatego, aby zapewnić prawidłowy pomiar, urządzenie powinno być co pewien czas kalibrowane. Częstotliwość kalibracji urządzenia zależy od: rodzaju alkomatu, typu zastosowanego w nim sensora, intensywności jego wykorzystywania, ilość przeprowadzanych prób, sposobu użytkowania, warunków przechowywania itp. Dla przykładu dowodowe analizatory wydechu powinny być poddawane kontroli i kalibracji, co pół roku. Tylko dzięki regularnej kalibracji możemy być pewni, że wskazania alkomatu, którym się posługujemy są prawidłowe. Częstym błędem jest wykonywanie pomiaru bezpośrednio po spożyciu alkoholu (gdy stężenie w wydychanym powietrzu jest znacznie wyższe, niż jego faktyczna zawartość we krwi) oraz wykonywanie prób przy użyciu tego samego ustnika.

 

Jaka jest cena alkomatu?

Na rynku jest dostępnych wiele modeli alkomatów w cenach od 80 do 900 zł. Na podstawie naszych badań i doświadczenia śmiało mogę stwierdzić, że wskazania najtańszych urządzeń z reguły niewiele mają wspólnego ze stanem faktycznym. Alkomaty te dość szybko tracą precyzję pomiaru oraz często nie posiadają portów serwisowych umożliwiających ponowną kalibrację. Dlatego aby mieć pewność prawidłowego pomiaru musimy się liczyć z wydatkiem rzędu co najmniej 300 zł.

 

Czym należy się kierować przy wyborze alkomatu?

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie: Do jakich celów ma być wykorzystany alkomat: czy do żytku osobistego, czy kontroli pracowników? Odpowiedź na to pytanie determinuje nam parametry urządzenia. Bezwzględnie trzeba sprawdzić czy tester ma możliwość kalibracji oraz czy producent lub dystrybutor zapewnia taką usługę. Informacja o tym powinna być podana w instrukcji obsługi urządzenia lub na to pytanie powinien nam udzielić odpowiedzi sprzedawca. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie wszystkie alkomaty posiadają porty serwisowe umożliwiające przeprowadzenie kalibracji. Odradzam kupowanie alkomatów z drugiej ręki, używanych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pierwszą czynnością po zakupie takiego urządzenia będzie konieczność jego skalibrowania, czyli dodatkowy wydatek kilkudziesięciu złotych.

 

Przed czym alkomaty mogą uchronić?

Alkomaty podręczne użytkowane rozsądnie mogą uchronić kierowcę przed utratą prawa jazdy, samochodu oraz przed odpowiedzialnością karną. Mogą zapobiec wielu wypadkom oraz znacznie obniżyć ilość pijanych kierowców na naszych drogach. Z raportów policyjnych wynika, że znaczna część kierowców w momencie zatrzymania nie zdawała sobie sprawy, że nadal znajduje się pod wpływem alkoholu wypitego dzień wcześniej. Stawienie się w miejscu pracy w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Najpoważniejszą sankcją za takie zachowanie jest tzw. dyscyplinarka, czyli rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia. Pracodawca ma swobodę wyboru środków określonych w przepisach kodeksu pracy, którymi może ukarać pracownika. W przypadku pracodawcy pozwolą uniknąć konsekwencji wynikających z niedopełnienia obowiązku niedopuszczenia pracownika do pracy w stanie nietrzeźwości.

  

Jaka jest popularność alkomatów w Polsce?
Firma nasza zajmuje się sprzedażą i serwisem alkomatów już od ponad 10 lat. Z roku na rok obserwujemy zwiększone zainteresowanie, które przekłada się za sprzedaż. Coraz więcej firm osób prywatnych oraz instytucji państwowych decyduje się na zakup alkomatu.

Więcej informacji na stronie www.alkomat.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty