Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Antyalkoholowe Toyoty

Data publikacji: Autor: (rt)

Auto nie pozwoli pojechać po kieliszku? Toyota Motor Corporation oraz Hino Motors testują właśnie alkomat powiązany z systemem blokującym zapłon pojazdu.

Fot. Toyota

 

Toyota Motor Corporation i Hino Motors (należący do Toyoty producent aut ciężarowych i dostawczych) ogłosiły, że w ramach działań mających na celu wyeliminowanie prowadzenia pod wpływem alkoholu, wspólnie przetestują system blokujący zapłon pojazdu.

 

System będzie na razie sprawdzany na rynku japońskim, gdzie Toyota ma znacznie bardziej bogaty rynek aut użytkowych niż w Europie, ale koncern nie wyklucza, że z czasem testy także obejmą nasz kontynent.

 

Test ma zweryfikować funkcjonalność systemu, a szczególnie łatwość użycia w rzeczywistych warunkach. W ramach testu kierowca wykonuje badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, zarówno przed jak i po uruchomieniem silnika.  Wyniki badań trafiają do administratora floty, który je monitoruje i weryfikuje.

 

System obejmuje podręczny zestaw zawierający urządzenie badające zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu oraz aparat fotografujący twarz dla identyfikacji poddającego się testowi. Jeśli wynik wykaże zawartość alkoholu w organizmie system ostrzega kierowcę lub od razu uniemożliwia uruchomienie auta (w zależności od wykrytej ilości alkoholu).

 

Na razie trudno przewidzieć, jakie będzie zainteresowanie prywatnych klientów, ale pewne jest to, że firmy zarządzające flotami będą zainteresowane dodatkowym zwiększeniem bezpieczeństwa i kontroli swoich samochodów.

 

„Początkowo system będzie skierowany do administratorów flot samochodowych, którzy są szczególnie zainteresowani bezpieczeństwem swoich aut. Z czasem stanie się on na pewno wyposażeniem opcjonalnym w prywatnych samochodach, które kierowca będzie mógł włączyć i wyłączyć jednym przyciskiem. Być może już nie długo system dołączy do już obecnych w branży transportowej systemów: kontrolujących czas pracy kierowcy, położenie auta, prędkość samochodu oraz powiadamiających o wypadku.”- mówi Robert Mularczyk- szef działu PR Toyota Motor Poland.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.