Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Apteczka, kamizelka, gaśnica. Co trzeba, a co warto mieć w aucie?

Data publikacji: Autor: rm / Creandi / Yanosik

Gaśnica i trójkąt ostrzegawcze to obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce W zależności od tego po jakim kraju jeździmy samochodem, będą obejmowały nas różne regulacje dotyczące obowiązkowego wyposażenia auta. Apteczka, gaśnica czy kamizelka odblaskowa w jednych krajach są wymagane, a w innych nie.

Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica obowiązkowe w Polsce

W Polsce zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r, w każdym pojeździe powinna znaleźć się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Brak gaśnicy może skutkować mandatem w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Funkcjonariusz policji może wystawić również mandat jeśli gaśnica nie znajduje się w miejscu, w którym ma się do niej łatwy dostęp, nie powinno się więc trzymać jej w bagażniku. Co ciekawe, nie otrzymamy mandatu jeśli wygasła już jej przydatność do użycia. Gaśnice powinny być jednak poddawane przeglądowi przynajmniej raz do roku. Zawartość środka gaśniczego nie może być mniejsza niż 1 kilogram. Brak gaśnicy może przyczynić się również do negatywnego wyniku przeglądu technicznego pojazdu.

Obowiązkowo w każdym samochodzie musi także znaleźć się trójkąt ostrzegawczy – co istotne, musi on posiadać ważną homologację. - Zgodnie z aktualnym taryfikatorem za niesygnalizowanie lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu z powodu jego uszkodzenia lub wypadku grozi 150 zł mandatu - mówi Agnieszka Kaźmierczak, przedstawiciel operatora systemu Yanosik. - W przypadku nieprawidłowego sygnalizowania postoju na autostradzie lub drodze ekspresowej - 300 zł. Trójkątem musi być także oznakowany pojazd, który jest holowany – w przypadku braku tego oznakowania kierowca otrzyma mandat w wysokości 150 zł.

Czy trzeba mieć apteczkę samochodową?

W Polsce posiadanie apteczki w samochodzie nie jest konieczne, ale jest to rzecz, która może się przydać. Tym bardziej, że udzielenie pierwszej pomocy jest w naszym kraju obowiązkowe. Dla bezpieczeństwa innych oraz własnego warto mieć ją w samochodzie.

Warto zainwestować w apteczkę, która będzie wyposażona w: bandaże, kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem i bez, opaskę uciskową, środek dezynfekujący, ustnik do przeprowadzenia sztucznego oddychania, rękawiczki ochronne, chustę trójkątną, koc termoizolacyjny, nożyczki, agrafki, a także instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Warto zaznaczyć, że o ile przeciętny kierowca nie ma obowiązku wożenia ze sobą apteczki, to jest to już obligatoryjne w przypadku tych, którzy dokonują przewozu osób – musi się więc ona znaleźć się w taksówkach, autobusach, a nawet w samochodach należących do szkół jazdy.

Co jeszcze może się przydać?

Przydatnym elementem wyposażenia na pewno będzie kamizelka odblaskowa, która zajmuje niewiele miejsca, a może okazać się pomocna w razie ewentualnego wypadku czy konieczności dokonania drobnej naprawy na poboczu – jak np. wymiana koła. Dobrze jest więc mieć także pod ręką narzędzia, które pozwolą nam na dokonanie tego samodzielnie.

Wśród dodatkowych elementów wyposażenia warto wymienić też linę holowniczą. W trasie, może nam się przydać również pomoc innych kierowców, którzy mogą nas ostrzec np. przed korkami czy miejscem, w którym łatwo o mandat. Część kierowców korzysta więc z CB radia albo jego mobilnej alternatywy na smartfony. Warto także pamiętać o posiadaniu w swoim samochodzie dodatkowego kompletu żarówek. Nie jest to co prawda obowiązkowy element wyposażenia, ale za jazdę bez wymaganych świateł można otrzymać od 100 zł do 300 zł mandatu, dobrze jest więc mieć w zanadrzu zapasowe żarówki.

Zobacz też:
- Autem po Europie - ograniczenia prędkości i obowiązkowe wyposażenie w poszczególnych krajach
- Pierwsza pomoc w razie wypadku - jak jej udzielać? Poradnik
- CB radio w komórce - przegląd aplikacji dla kierowców na telefony i smartfony

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Andrzej (gość)

    Czy opłaca się jeszcze wozić CB radio? W eterze coraz mniej ostrzeżeń, a aplikacje mobilne zdają się już być nawet skuteczniejsze niż CB.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.