Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Audi dla każdego! Felieton Ryszarda M. Perczaka

Data publikacji: Autor: Ryszard M. Perczak

Fot. Dariusz Dobosz Niedawny karambol, w którym zderzyło się pod Łodzią prawie osiemdziesiąt aut, był spowodowany przez tzw. czynnik ludzki. Po prostu kierowcy, którzy na swojej drodze napotkali gęstą mgłę nie zwolnili tylko pędzili, nie zdejmując nogi z pedału gazu, nie widząc dalej niż na kilkanaście metrów. Podobnie zresztą było w przypadku dziesiątek innych podobnych zdarzeń, których przyczyną była najzwyklejsza nieostrożność wynikająca z braku wyobraźni.

Fot. Audi Z tym większą przyjemnością niniejszym informuję, ze wkrótce tego typu zdarzenia, przynajmniej z powodu braku odpowiedzialności ludzi, nie będą miały miejsca. Jest jednak pewien drobny, aczkolwiek dość istotny warunek. Otóż stanie się tak, gdy wszyscy wsiądziemy do najnowszych samochodów marki Audi bądź Volvo. Dlaczego? Już wyjaśniam.

Na pokładzie najnowszego Audi A5 Sportback jest zamontowane urządzenie, które rejestruje różne zjawiska, jakie ów model na swej drodze spotka. Raz może to być np. oblodzona nawierzchnia wspomniana gęsta mgła, a kiedy indziej nawet trójkąt odblaskowy ustawiony na poboczu przez jakiegoś kierowcę, którego auto np. miało drobną stłuczkę. Otóż komputer w A5 Sportback nie dość, że zarejestruje coś takiego co „zobaczył”, to jeszcze podzieli się taką informacją z innymi samochodami marki Audi, które się będą znajdowały gdzieś w pobliżu i które mogą na swej drodze spotkać to samo. Jeśli pojedziemy Audi (na razie tylko A5 Sportback) i dostanie ono od swojego krewniaka taką przestrogę, to najpierw zostanie ona wyświetlona na ekranie pokładowego. Jeżeli kierowca ją zignoruje, to wóz weźmie inicjatywę w swoje ręce i np. zwolni do takiej prędkości, która w konkretnych warunkach okaże się bezpieczna. Coś podobnego potrafi również najnowsze Volvo V90 Cross Country.

Redakcja poleca:

Kupno i rejestracja samochodu. Uwaga na oszustwa!
Czy nowy samochód musi byc drogi w eksploatacji?

Nowa Skoda Octavia. Czy modernizacja wyszła jej na dobre?


Na razie system działa tylko w ramach wybranych marek i modeli, ale przecież z upływem czasu pojawi się również u konkurencji, niekoniecznie z segmentu premium. Psioczymy często na to, że konstruktorzy dość bezceremonialnie chcą kierowców pozbawić przyjemności kierowania samochodem, ale w tym wypadku wyręczanie ułomnej natury człowieka przez maszynę nie budzi naszego sprzeciwu.

Warto wiedzieć: Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Proste ale skuteczne sztuczki

Źródło: TVN Turbo/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Świrek Muchomorek (gość)

    Wyręczanie kierowcy przez komputer zawsze budzi mój sprzeciw.

  • jacek (gość)

    A mnie się podoba.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.