Auta z "kratką" w Polsce od 2014 roku?

Przepisy / Aktualności

Autor: (pp) źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Liczba odwiedzin: 5883

Związek Dealerów Samochodów oraz Polski Związek Motoryzacyjny postanowiły podjąć działania mające na celu zablokowanie projektu Ministerstwa Finansów. Chodzi o wydłużenia ograniczenia prawa do pełnego odliczenia podatku VAT od nowego pojazdu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Fot. Tomasz SzmandraObie organizacje zamierzają interweniować zarówno w Komisji Europejskiej, jak również Radzie UE. Jak zapewnia szef ZDS, jeszcze w styczniu stosowny wniosek wpłynie do obu unijnych organów. Chodzi o to, by KE zablokowała wniosek ministra Jacka Rostowskiego o wydłużenie ograniczenia prawa do pełnego odliczenia VAT co najmniej do 2018 roku. Ponadto, ZDS oraz PZM domagają się od UE odrzucenia projektu zakładającego ograniczenia w zakresie odliczenia VAT od paliwa i innych wydatków eksploatacyjnych, jak np. naprawa samochodu.

Działania ZDS i PZM wspiera Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. - "Jeszcze nie podjęliśmy decyzji w sprawie wspólnego wystąpienia, ale zawarliśmy w tym zakresie alians merytoryczny. Idziemy z dilerami ręka w rękę" - powiedział w rozmowie z "DGP" Jakub Faryś, prezes PZPM.

Jeśli inicjatywa polskich organizacji odniosłaby sukces, od stycznia 2014 roku w Polsce ponownie obowiązywałby pełny odpis podatku VAT od aut osobowych, jak również paliwa wykorzystywanego do ich użytku. Jedynym warunkiem byłby montaż w pojeździe tzw. kratki, oddzielającej przestrzeń bagażową od pasażerskiej.

Przedstawiciele branży motoryzacyjnej są zdania, że powrót do zasad sprzed kilku lat pozwoliłby na zwiększenie sprzedaży samochodów osobowych w Polsce. W 2012 roku sprzedano w naszym kraju 312 tys. aut, czyli o 2,5% mniej niż rok wcześniej.

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi: , , , , , , , , ,

Komentarze

  • Majster (gość)
  • Po kiego grzyba komu kratka.W bardziej cywilizowanym zachodzie,jak ma sie firmę,to vat można odliczyć w calości i nie ma kratek.To wymysł właśnie dealerów,żeby omijać prawo.Przecież jesteśmy w Unii i przepis o braku możliwości odliczenia pełnego Vat,to właśnie sprzeczność i nie ma w nim mowy o kratkach i innych pierdołach tego typu.czy nie zdażyło się wam przewozić np.lekkiego,ale w dużej ilości towaru do sklepu autem kombi?Mając kratkę nie rozlożę siedzeń...
  • Robert (gość)
  • Przecież nie tylko do transportu są samochody wykorzystywane w firmie. Firmom usługowym są potrzebne samochody do dojazdów do klientów, a prezes też powinien mieć samochód reprezentacyjny - jeżeli firmę na niego stać. "Nasze" prawdo decyduje kiedy samochód można uznać za firmowy i odpisać sobie koszty związane z jego eksploatacją a kiedy już nie. Może niech politycy niech sobie zamontują kratki w samochodach służbowych, w przeciwnym razie niech ponoszą koszty użytkowania tych samochodów.
  • Piotr (gość)
  • Oczywiście, ze możliwość odliczenia Vatu zwiekszylaby sprzedaż samochodów. Sam w tej chwili planuje zakup auta do 140tys ale gdybym mógł kupić z odliczeniem to kwota zakupu wzrosłaby do 200tys. Zobaczcie Naszych sąsiadów maja 19% vatu z odliczeniem pełnym od wszystkiego a u Nas. Ręce opadają.
  • Kuba (gość)
  • Dobrze, że ktoś już się za to zabral, bo to co dzieje się w tym kraju jest chore !!!! Skoro jesteśmy w UE to może UE raczy zrobić porządek z prawem bo w czym my jesteśmy gorsi od np. Niemców którzy mają prawo odliczać sobie Vat od samochodu a my NIE !!
  • Pablo (gość)
  • Popieram projekt. Polskim wersją prawa mówię stanowcze nie! Rząd robi z nami co chce i zamiast wspierać przedsiębiorców to ich ogranicza. Trzeba wyjść na ulicę jak kiedyś rolnicy i stanowczo zaprotestować! Kto mnie popiera i dołącza się do ogólnopolskiego strajku?
  • omerta (gość)
  • Ja Cie popieram zorganizujmy się na facebooku dziś zaloze strone!!!
  • marek (gość)
  • musza wejsc takie przepisy to zwiekszy sprzedaz aut ludzie normalnie beda mogli odliczac vat w w cywilizowanym swiecie sam chce kupic nowe auto ale sie wstrzymuje mam nadzieje ze bedzie mozna w koncu odliczac vat od aut osobowych

Dodaj komentarz