Autem za granicę - Chorwacja

Mariusz Michalak
Autostrada A5 w Chorwacji / Fot. Divna Jaksic, domena publiczna.
Autostrada A5 w Chorwacji / Fot. Divna Jaksic, domena publiczna.
Wielu Polaków na swój wymarzony urlop postanawia się wybrać do Chorwacji. Dziś postaramy się przybliżyć najważniejsze przepisy ruchu drogowego obowiązujące w tym państwie.

Autostrada A5 w Chorwacji / Fot. Divna Jaksic, domena publiczna.
Autostrada A5 w Chorwacji / Fot. Divna Jaksic, domena publiczna.

Ograniczenia prędkości

Podróżując po chorwackich trasach, w terenie zabudowanym limit prędkości wynosi 50 km/h. Poza terenem zabudowanym możemy się rozpędzić do 90 km/h, a na drogach ekspresowych można pojechać 20 km/h szybciej. Na autostradach nie możemy przekroczyć 130 km/h. Szczególną grupą są kierowcy do 24. roku życia. Zgodnie z chorwackimi przepisami, poza terenem zabudowanym muszą przestrzegać 80 km/h, na drogach ekspresowych - 100 km/h, a na autostradach - 120 km/h.

Droga

Ograniczenie

w terenie zabudowanym

50 km/h

poza terenem zabudowanym

90 km/h

drogi ekspresowe

110 km/h

autostrady

130 km/h

Kierowcy do 24. roku życia

poza terenem zabudowanym

80 km/h

drogi ekspresowe

100 km/h

autostrady

120 km/h

Pasy foteliki i jazda na światłach

Podróżując po Chorwacji powinniśmy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Dotyczy to kierowcy jak i wszystkich pasażerów. Warto pamiętać, że dzieci do 12. roku życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu. Wyjątkiem są jedynie dzieci do 2. roku żcyia, które powinny być umieszczone w foteliku skierowanym tyłem do kierunku jazdy. W takiej sytuacji powinna być wyłączona poduszka powietrzna przeznaczona dla pasażera. Również dzieci pomiędzy 2. a 5. rokiem życia muszą być przewożone w fotelikach.

W Chorwacji mamy obowiązek poruszać się na światłach przez całą dobę od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca. W pozostałym okresie kierowca powinien włączyć światła w przypadku słabej widoczności.

Jazda po alkoholu i mandaty

W przypadku kierowców do 24. roku życia, alkomat nie może wskazać nic powyżej wartości 0,00 promila. Starsi kierowcy nie zapłacą mandatu jeśli alkomat wykaże do 0,5 promila. Wybierając się do Chorwacji trzeba pamiętać, że policja przeprowadza także testy na obecność narkotyków, a jazda pod ich wpływem może się dla nas skończyć nawet konfiskatą pojazdu.

Jeśli dopuścimy się wykroczenia i dostaniemy mandat, będziemy go mogli opłacić na miejscu lub w ciągu 8 dni na poczcie czy w banku. W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że chorwacka policja może zatrzymać paszport do momentu potwierdzenia zapłaty. Jeśli będziemy podróżować po alkoholu lub w stanie wyraźnego wyczerpania, musimy liczyć się natomiast z utratą prawa jazdy.

Przykładowo za brak zapiętych pasów lub korzystanie z telefonu podczas jazdy zapłacimy 300zł. Za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h możemy zostać ukarani kwotą nawet do 9000 zł i 3. punktami karnymi, a w przypadku prowadzenia auta pod wpływem niedozwolonych substancji musimy liczyć się z karą z przedziału 3 000 - 9 000 zł, 3. punktami karnymi lub dwumiesięcznym aresztem. Wysokie kary grożą także za parkowanie w niedozwolonych miejscach.

Otrzymane punkty karne na terenie Chorwacji wpisywane są do prawa jazdy. Jeśli kierowca uzbiera 9 punktów w przeciągu 2 lat, zatrzymuje się prawo do prowadzenia auta na okres od 9 do 12 miesięcy.

Dodatkowe informacje

Od wejścia Chorwacji do UE nie jest potrzebna Zielona Karta. Wyjątkiem jest podróż na południe, która wymaga przejazd przez pas Bośni i Hercegowiny.

Wybierając się do Chorwacji pamiętajmy, że na jej terenie nie wolno przewozić paliwa w kanistrach.

A w co powinno być wyposażone nasze auto? Kamizelkę odblaskową, zapasowe żarówki (nie dotyczy pojazdów ze światłami neonowymi, ksenonowymi, LED-owym), trójkąt ostrzegawczy oraz apteczkę. Podczas zimy wyposażenie obejmuje także opony zimowe oznaczone M+S z bieżnikiem minimum 4mm, łańcuchy i szpadel. Nie należy natomiast używać opon z kolcami.

Wjeżdżając na terytorium Chorwacji nie powinniśmy być zdziwieni jeśli kontrola na przejściu granicznym potwierdzi na piśmie widoczne uszkodzenia auta. Wystawiony dokument należy następnie okazać przy wyjeździe.

Chorwackim funkcjonariuszom w patrolach w okresie wakacyjnym pomaga dwoje policjantów z Polski. Pracują głównie w rejonie miasta Zadar, gdzie co roku wypoczywa wielu rodaków. Polacy pomagają głównie przy kontrolach drogowych, tłumaczeniach oraz kontaktach z placówkami dyplomatycznymi w Chorwacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty