Auto sprawdzimy w internecie

Robert Tomaszewski
Właśnie wchodzi w życie nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, według której informacje na temat danych identyfikacyjnych samochodów będą umieszczane w internecie na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Właśnie wchodzi w życie nowelizacja ustawy "Prawo o ruchu drogowym", według której informacje na temat danych identyfikacyjnych samochodów będą umieszczane w internecie na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Fot. Maciej PObocha
Fot. Maciej PObocha

Zgodnie z nowymi zapisami, każdy będzie miał dostęp do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w której na bieżąco zamieszczane są informacje na temat zarejestrowanych w Polsce samochodów (w tym skradzionych) m.in. marka, model, numer nadwozia (VIN) i silnika,  oraz kolor nadwozia. Znajdziemy tu także informacje o kierowcy, a więc m.in. kategorie praw jazdy jakie posiada, daty uzyskania uprawnień, numery dokumentów itd.

Obecnie takie informacje, przynajmniej teoretycznie, każdy zainteresowany może otrzymać w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), jednak procedura ich uzyskania zniechęca większość zainteresowanych. Teraz wystarczy mieć komputer i dostęp do internetu, aby na miejscu (np. na giełdzie lub u sprzedawcy) dokładnie sprawdzić, czy dane auta zgadzają się z informacjami podanymi przez sprzedawcę i czy on sam nie posługuje się fałszywymi dokumentami.

 - Na chwilę obecną kupujący może również podjechać do najbliższego komisariatu policji, gdzie funkcjonariusz obejrzy sprzedawane auto i sprawdzi czy numery nadwozia nie widnieją na liście aut skradzionych w Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz w bazie policyjnej - tłumaczy Adam Jasiński z Komendy Głównej Policji.

Fot Michał Pawlik
Fot Michał Pawlik

Zdaniem prawników nowe przepisy ułatwią sprawdzenie auta przed zakupem, co powinno ograniczyć proceder podrabiania dokumentów i fałszowania danych samochodu.

- To oczywiście nie zawsze gwarantuje wykrycie "trefnego" pojazdu, gdyż numery mogą być na tyle dobrze podrobione, że aby to wykryć, potrzebna będzie wnikliwa analiza rzeczoznawcy. Na pewno jednak znacznie zmniejsza się ryzyko zakupu kradzionego auta - dodaje Adam Jasiński.

 

Początkowo informacje na ePUAP.gov.pl będą dostępne za pośrednictwem pisemnej prośby zainteresowanego, jednak z czasem procedury te mają zostać uproszczone. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty