Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Będzie można jeździć bez prawa jazdy, OC i dowodu rejestracyjnego?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Tomasz Czachorowicz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa odpowiedziało na interpelację posła Kukiz'15. Ten dopytywał o sytuację kierowców po wdrożeniu projekt mDokumenty.

Poseł Tomasz Jaskóła zapytał czy „rozważana jest zmiana przepisów, na mocy której kierowcy nie będą zobligowani do posiadania w trakcie kontroli dokumentów w postaci polisy OC, prawa jazdy, a także dowodu rejestracyjnego". Pytanie nie jest bezzasadne, gdyż Ministerstwie Cyfryzacji, pracuje nad wprowadzeniem projektu mDokumenty. Zgodnie z założeniami prawo jazdy oraz inne dokumenty niezbędne kierowcom, miałyby być dostępne w formie elektronicznej.

Poseł wskazał, że skoro każdy obywatel posiada uprawnienie do weryfikacji dowolnego samochodu, którego zna dane, to tym bardziej uprawnienie takie posiadają polskie służby w tym policja.

Redakcja poleca:

Przyciski dla pieszych znikną ze skrzyżowań?
To trzeba wiedzieć przy zakupie polisy AC
Używany roadster za rozsądne pieniądze

Zobacz także: Hyundai i30 w naszym teście

W odpowiedzi sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, podkreślił, że obecnie trwa pilotaż projektu mDokumenty, którego celem jest to, aby dokumenty były dostępne elektroniczne, a tym samym nie było potrzeby noszenia ich przy sobie. Co ważne papierowa forma dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC nie zostanie zlikwidowana, ale wdrożenie projektu mDokumentu pozwoli na nieposiadanie przez kierującego podczas kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz prawa jazdy, a także polisy OC. Konieczna będzie jednak wcześniejsza aktywacja e-usługi.

Jak to będzie działać w praktyce?

Obecnie testowany jest tylko mDowód Osobisty - w Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu. Na podobnej zasadzie mają działać pozostałe dokumenty takie jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy polisa OC. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kierowcy będą mogli skorzystać z takiego rozwiązania jeszcze w tym roku.

Ministerstwo informuje, że „okazywanie" dokumentu nie wymaga pobierania żadnych danych, nie są też one w żaden sposób modyfikowane. Podczas kontroli kierowca musi podać policjantowi numer PESEL, albo numer telefonu. Funkcjonariusz wprowadzi go do systemu i żeby uzyskać dostęp do danych będzie potrzebował specjalnego kodu. Jednorazowy kod kierowca otrzyma na telefon za pośrednictwem SMS-a. W ten sposób policjant uzyska dostęp do informacji zawartych w rejestrze państwowym. Aby skorzystać z usługi trzeba będzie ją aktywować na portalu obywatel.gov.pl. Do tego potrzebny jest Profil Zaufany (eGO).

Telefon nie musi być specjalnie przystosowany do usługi. Ważne, aby można było za jego pośrednictwem odbierać SMS-y. W przypadku braku zasięgu zastosowanie znajdą odpowiednie procedury zapasowe.

Jak jest obecnie?

Obecnie kierowca powinien posiadać przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Za brak któregoś z dokumentów grozi mandat w wysokości 50 zł za brak każdego z nich, ale nie więcej niż 250 zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Piotr (gość)

  Skoro muszę mieć 3 dokumenty a za brak mogę dostać 3 x 50 czyli max 150 to dlaczego górny limit to 250 co muszę jeszcze mieć barchonowe gacie i mecherowy beret

 • Do Piotr (gość)

  Jak PJ wygrzebałeś na śmietniku, to skąd Ci wiedzieć jakie dokumenty musi posiadać kierowca autobusu, ciężarówki czy taksówkarz... Limit 250zł nie jest ustanowiony bez przyczyny.

 • Anna (gość)

  No i bardzo dobrze, niech Polska pójdzie z tym trochę do przodu, zrobi jakąś bazę kierowców ze statusem prawa jazdy, ubezpieczenia itd. Podajesz tylko nazwisko i imię a oni wiedzą już wszystko xD czasami nie sposób mieć przy sobie wszystkie dokumenty

 • Ubea.pl (gość)

  O mDokumentach mówi się już od dawna (pisaliśmy o tym już w listopadzie zeszłego roku https://ubea.pl/Czy-mDokumenty-zmienia-rynek-ubezpieczen%2Cartykul%2C1113/), ale jak na razie prace przebiegają bardzo powoli. Na jazdę bez żadnych dokumentów przy sobie jeszcze nieco poczekamy. Katarzyna porównywarka ubezpieczeń Ubea

 • ben (gość)

  No i bardzo dobrze, przynajmniej portfel będzie cieńszy i nie muszę się martwić czy zostawiłem dokumenty w samochodzie by nie ułatwić złodziejom kradzież samochodu.

 • Gość 1 (gość)

  Po co tak komplikować proste rozwiązanie.... ? smsy, tokeny, zakładanie kont.. Już dziś jest CEPIK, kierowca okazałby 1 dowolny dokument np. dowód osobisty, na tej podstawie można przecież sprawdzić jakie ma prawo jazdy, czyj jest samochód, czy ma ubezpieczenie. Wystarczyłoby wprowadzenie przepisu, że zamiast wozić saszetki pełnej papierów, wystarczy jeden dokument. Pozostałe dane da się ustalić już dziś od ręki. Nie trzeba budować, testować, kosztownych rozwiązań, dodatkowych systemów.

 • JurekZ (gość)

  Cepik to dobre rozwiązanie, wygodniejsze dla wszystkich - policji i kierowców... ja na szczęście na razie nie musiałem tam zaglądać do swojego kontra bo wiem że mam 0 punktów karnych... dzieki Yanosik ;)

 • gość (gość)

  Święta prawda

 • :) (gość)

  Cacy, tylko ile budżet straci kasy podczas "rutynowych" kontroli. Teraz można skubać "za brak"...

 • Polak (gość)

  mam nadzieję, że dożyję tego ułatwienia. teraz portfel musi mieć wielkość dowodu rejestracyjnego, największego papierowego pokomunistycznego świstka papieru. Nawet Biedronka czy mBank wprowadziły mini-karty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.