Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo na polskich drogach w 2012 roku

(pp)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Komenda Główna Policji podsumowała stan bezpieczeństwa na polskich drogach w 2012 roku. Łącznie, doszło do 37046 wypadków - to o 3019 mniej, niż w rok wcześniej. Znacząco spadła także liczba ofiar śmiertelnych.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Niestety, polskie drogi wciąż należą do jednych z najniebezpieczniejszych w Unii Europejskiej. Pod względem liczby ofiar na milion mieszkańców, śmierć na naszych drogach poniosły 93 osoby (łącznie 3571). W 2012 roku gorszy wynik odnotowano jedynie na Litwie i w Rumunii. Mimo to, w ciągu zaledwie jednego roku, wartość ta spadła o blisko 15%. Rannych zostało natomiast ponad 45,5 tys. osób.

Do największej liczby wypadków doszło w woj. śląskim, gdzie odnotowano 4675 takich zdarzeń. Tuż za nim uplasowały się woj. małopolskie i łódzkie (odpowiednio 3902 i 3903 wypadki). Na przeciwległym biegunie statystyk znalazły się woj. opolskie (798 wypadków) i lubuskie (803 wypadki).

Jednak biorąc pod uwagę wskaźnik liczby zabitych na 100 wypadków, okazuje się, że największą śmiertelność odnotowano w woj. podlaskim. Tam, średnio na każde 100 takich zdarzeń przypada ponad 17 zgonów. Niewiele lepiej sytuacja wygląda w woj. kujawsko-pomorskim (16,8) i mazowieckim (16,3). Pod tym względem, najlepiej wypadły woj. małopolskie i pomorskie (oba po 6,5).

Fot. Komenda Główna Policji
Fot. Komenda Główna Policji

W 2012 roku najwięcej wypadków miało miejsce w październiku (10,1% ogółu), we wrześniu (9,8%) i w lipcu (9,7%). W październiku najwięcej osób poniosło także śmierć (10,6%). Policjanci wyjaśniają, iż duża liczba wypadków w miesiącach letnich spowodowana jest zwiększonym natężeniem ruchu, co ma związek z okresem wakacyjnym. Zwiększona liczba wypadków w miesiącach jesiennych jest z kolei zjawiskiem obserwowanym od kilku lat. W okresie tym pogarszają się warunki  atmosferyczne oraz warunki drogowe, wcześnie zapada zmrok. Dochodzi przede wszystkim do potrąceń pieszych. Stają się oni gorzej widoczni. W miesiącach zimowych odnotowano znaczne zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi panującymi na drogach.

Fot. Komenda Główna Policji
Fot. Komenda Główna Policji

Funkcjonariusze KGP dokonali również podziału wypadków drogowych na poszczególne dni tygodnia. Najwięcej zdarzeń odnotowano w piątki (16,6% ogółu). Z kolei najwięcej osób (16,9% ogółu) zginęło w soboty - średnio w co dziewiątym wypadku ginął człowiek, zaś w piątki w co dziesiątym.

W 2012 roku zdecydowana większość wypadków, bo27 056, miała miejsce w obszarze zabudowanym (73%), zginęły w nich 1 652 osoby, a 32071 zostało rannych. Poza obszarem zabudowanym miało miejsce "tylko" 9990 wypadków (27% ogółu).

Statystycznie więc, najłatwiej o wypadek w piątek, w godz. 13-20, w październiku, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w terenie zabudowanym. Policjanci przestrzegają jednak, by pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przez cały rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty