Brak OC? Kara!

Przepisy / Ubezpieczenia

Autor: Maciej Pobocha

Liczba odwiedzin: 60826

Nawet 2 tys. zł kary, mandat i opłata za holowanie auta - to wszystko może czekać właściciela pojazdu, który w terminie nie opłaci ubezpieczenia OC.

Nawet 2 tys. zł kary, mandat i opłata za holowanie auta - to wszystko może czekać właściciela pojazdu, który w terminie nie opłaci ubezpieczenia OC.

 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych. Ma na celu zapewnienie wypłaty odszkodowania w przypadku wyrządzenia szkody przez ubezpieczonego innym osobom, za którą ponosi on odpowiedzialność.

 

- W 2005 r. do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpłynęło ok. 30 tys. wniosków dotyczących wszczęcia postępowania w związku z niepłaceniem przez właścicieli pojazdów ubezpieczenia OC. My sami wszczęliśmy ok. 5 tys. postępowań w tej sprawie – mówi Hubert Fot. Olgierd Górny Stoklas, dyrektor Wydziału Opłat w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.

 

Właściciele samochodów osobowych, którzy spóźnili się z opłatą za OC do trzech dni, zapłacą w tym roku karę w wysokości 390 zł. Dla tych, którzy ubezpieczenia OC nie wykupili w terminie nie przekraczającym 14 dni od obowiązkowej daty, kara wynosi 970 zł. Najwięcej, bo 1930 zł, będą musieli zapłacić właściciele pojazdów osobowych, którzy nie opłacą ubezpieczenia dłużej niż 14 dni. Pieniądze wpłaca się na konto lub w kasie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

 

Do kontrolowania kierowców pod kątem opłacenia OC uprawnione są Policja, organy celne, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, wydziały komunikacji oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli podczas kontroli okaże się, że kierowca nie ma przy sobie dokumentu potwierdzającego opłacenie OC, grozi mu mandat w wysokości 100 zł i odholowanie pojazdu na koszt właściciela auta na policyjny parking depozytowy. Następnie informacja o prawdopodobnym nieopłaceniu OC przekazywana jest Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, który przystępuje do wyjaśnienia sprawy. Może się ona zakończyć nałożeniem kary.

 

Opłata (karna) za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia obowiązkowego jest nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na podstawie art. 88 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnymi Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wysokość opłaty obowiązującej w każdym roku kalendarzowym stanowi równowartość w złotych sumy wyrażonej w euro, zależnej od rodzaju ubezpieczenia. Dla ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, opłata ta jest także zależna od rodzaju pojazdu oraz okresu pozostawania posiadacza pojazdu mechanicznego bez ochrony ubezpieczeniowej.

 

Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

Tagi: , , , , , , , , ,

Komentarze

  • Leon (gość)
  • Niestety przy rejestracji pojazdów niewiele Wydziałów Komunikacji informuje że pojazd musi być ubezpieczony tego samego dnia co zarejestrowany. Potem nieświadomi klienci są narażani na kary. Przepisy te weszły w ostatnim roku i nie wszyscy o nich wiedzą. Ani firmy ubezpieczeniowed ani urzędnicy w Wydz. Komunikacji nie popisali się jeśli chodzi o pomoc klientom w tym przypadku. A fundusz kary pisze i ma wszystko w nosie. A wystarczyłaby informacja przy odbiorze dowodu że należy natychmiast pojazd zarejestrować. Fundusz mógłby przynajmniej wydać stosowne ulotki.
  • tat (gość)
  • Leonie, chciałbym wyprowadzić Cię z błędu. Przepisy o opłacie "karnej" (bo w istocie nie jest ona karna) za brak oc weszły w życie - nie chce mi sie sięgać do ustaw - co najmniej 10 lat temu...
  • Leon (gość)
  • Owszem tak jest ale wcześniej niedozwolone było poruszanie się pojazdem nieubezpieczonym i przed wyjechaniem z garażu trzeba było go ubezpieczyć. A teraz można w piątek po południu odebrać dowód w urzędzie, samochód może stać cały czas w garażu a i tak jak pójdziemy w poniedziałek go ubezpieczyć to możemy zaliczyć karę 970 złotych (3-14 dni) mimo tego że auto stało cały czas w garażu.
  • tomek (gość)
  • Niestety tak mamy chamski system ubezpieczen, ze lubia niedoinformowac klienta, podobnie jest ze wszystkimi innymi rodzajami ubezpieczen, kiedy przysluguje Ci odszkodowanie np. za osobe zmarla w rodzinie a nie bedziesz mogl znalezc polisy to beda siedziec cicho i jak juz to odezwa sie jak juz sie przedawni! Taki czysty zysk sobie lubia zapewniac!
  • tat (gość)
  • Zawsze tak było. W każdym urzędzie jest przynajmniej jeden agent ubezpieczeniowy. Ubezpieczenie możesz wykupić przed odebraniem dowodu
  • Pierdu-pierdu (gość)
  • Dlaczego Policja, organy celne, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, wydziały komunikacji oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie widzą setek pojazdów w Polsce jeżdżących na tzw czerwonych wyjazdówkach niemieckich na których jak byk jest napisane do kiedy jest ważne ubezpieczenie oraz dopuszczenie do ruchu na terenie UE, nie piszę tutaj o żółtych tablicach, które wogóle do niczego nie dopuszcza do niczego. Zwykły człowiek dostaje kary a wy macie w pompie, że różni przewalacze olewają na prawo, którego tak "gorliwie" strzeżecie. Jakie Państwo takie urzędy.
  • Pierdu-pierdu (gość)
  • Oczywiście mam na myśli celki po terminie ważności. Pozdrawiam
  • och leoś (gość)
  • ile ty masz lat ?5 ?jaki ty biedny jesteś.nieświadomi klienci są narażani na kary.wybudziłeś się ze śpiączki?jakie druki?jaka informacja?jak kupujesz papier toaletowy to też masz instrukcję?
  • kmink (gość)
  • [quote="Pierdu-pierdu"]Dlaczego Policja, organy celne, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, wydziały komunikacji oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie widzą setek pojazdów w Polsce jeżdżących na tzw czerwonych wyjazdówkach niemieckich na których jak byk jest napisane do kiedy jest ważne ubezpieczenie oraz dopuszczenie do ruchu na terenie UE, nie piszę tutaj o żółtych tablicach, które wogóle do niczego nie dopuszcza do niczego. Zwykły człowiek dostaje kary a wy macie w pompie, że różni przewalacze olewają na prawo, którego tak "gorliwie" strzeżecie. Jakie Państwo takie urzędy. [/quote] data na tych tablicach to data kiedy konczy sie ważnośc ubezpieczenia niemieckiego potem mozna za ok 250zł wykupić ubezpieczenie ,,graniczne'' w Polsce ważne przez miesiąc!!! albo OC w warcie mozna 1miesiąc przed zarejestrowaniem mówisz że załatwiasz formalności i jest git. W PZU najwcześniej mozna ubezpieczyć w dniu rejestracji. Zółte tablice mają ubezpieczenie ważne tylko na terenie niemiec zaraz po wiezdzie do Polski trzeba kupić graniczne albo OC i mozna jechać. Kolor i data na tablicach mają tylko ułatwić policji niemieckiej sprawdzanie czy auto jest ubezpieczone, do kiedy jest ubezpieczone, i czy może z tym ubezpieczeniem przejechać granice. Tak naprawde to żółte tablice i ubezpieczeni wg. przepisów są po to żeby dojechać z miejsca zakupu auta do miejsca zamieszkania - tak więc nie wiadomo dlaczego na granicy robia problemy? Więc kolego nie czepiaj się czerwonych tablic i żółtych bo taty i kolorki są mało ważne najważniejsy jest nr rej. po którym mozna zidentyfikować samochód
  • slaw (gość)
  • Kmink ma rację.Osobiście sprowadziłem samochód na czerw, pasku.Wykupilem ubezp. "pograniczne" na ktorym moglem smigac na niemieckich wywozowkach jeszcze przez miesiac. Zlapala mnie Policja w woj. pomorskim, ktora natychmiast chciala mi zabrac papiery itp. Jak sie panowie zdziwili gdy poinformowalem ich o mozliwosci wykupienia ubezp. pogranicznego. Oczywiscie odpuscili ! Jak widac nie wszyscy sa doinformowani-czy to w urzedach, czy w Policji hmmmm.
  • Mx-3
  • Czyli jak chce kupic autko stare (np.z 1988r) które minimum przez rok bedzie remontowane musze za nie placic OC, rejesteracje, itd... totalny bezsens. skoro to auto nie wyjedzie na droge... szkoda ze nie ma przepisow umozliwiajacych odnawianie starych aut, widze ze rzad mysli ze polacy maja na tyle gotowki ze kupuja tylko nowki, a co z pasjonatamiktorzy poswiecaja czas i kase na stare auta? i jak tu nie wyjechac do irlandii :/
  • arek1982
  • Mam pytanie: pod koniec pazdziernika zakupilem uzywany samochod osoby od goscia z innego wojewodztwa. Wiedzac ze mam 30 dni na rejestracje samochodu poszedlem w ostatni piątek do swojego wydzialu komunikacji – gdzie otrzymalem rejestracje oraz dowod tymczasowy. Gosc który mnie obslugiwal oczywiście widzial przy wydawaniu dowodu tymczasowego moje OC które stoi na poprzedniego wlasciciela (zaplacil pierwsza rate swojego oc która jest wazna do kwietnia 2008). Dzis czyli po 4 dniach od otrzymania tymczasowego dowodu rejestracyjnego dowiedzialem się ze jeżeli nie przerejestrowalem OC na swoja...
  • arek1982
  • ... osobe w dniu otrzymania dowodu tymczasowego to groza mi kary. Czy to prawda? To jest mój pierwszy samochod dlatego po prostu nie miałem pojecia o tym ze zalozmy przez pewien czas nie mogę jezdzic na OC poprzednika tym bardziej ze on niedawno je zaplacil – czy gdy pojde po odbior dowodu rejestracyjnego stalego ktos mi spojrzy w OC i nalozy kare? Oczywiście OC na swoja osobe już zaplacilem z tym ze uplynelo 4 dni od otrzymania dowodu tymczasowego proszę o odpowiedz
  • Karol72
  • Kupiłem auto bez polisy oc, było nie ubezpieczone przez okres 2 miesięcy, po wykupieniu polisy OC zostałem obciążony karą 1.900zł - karą tą winien być obciażony poprzedni właściciel, jednak po podpisaniu umowy to ja zostałem obciazony tą sumą. Uważajcie co kupujecie, wszelkie dokumenty warto przejrzeć 2 razy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • TAD1
  • Za brak 'OC', kary obowiązują w pierwszej kolejności. Natomiast gdy dojdzie do wypadku ,przychodzi czas na pokrycie szkody przez zakład ubezpieczeniowy z "OC" sprawcy szkody. I okazuje się ,że zakład ubezpieczeniowy pokrywa tylko część kosztów naprawy samochodu z "OC" sprawcy ! Resztę kosztów ,około 40 - 50 % wartości naprawy pokrywa poszkodowany !!! - Tak postępują zakłady ubezpieczeniowe ! I tutaj ubezpieczyciel nie ponosi żadnej kary za to ,że nie wywiązuje się z umowy . - Tak w Polsce wygląda likwidacja szkody przez ubezpieczyciela z "OC" sprawcy wypadku. I to już nikomu nie przeszkadza?
  • Demon (gość)
  • Według mnie to po prostu wszyscy nas w chu... robią. Nie wykupisz OC dostajesz wysoką karę bo przecież mogłeś w kogoś się wpier... , Wykupisz i będzie wypadek. I tak ty poniesiesz koszty bo ubezpieczalnia ma na ciebie Wyjeb... po całości.. Podziękowania dla Rządu za idiotyzm

Dodaj komentarz