Branża motoryzacyjna. Czy zyska na Brexicie?

(mm/ip)
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Mimo że zaczęły się wakacje, kiedy praca w automotive raczej wyhamowuje niż nabiera tempa, utrzymują się pozytywne nastroje przedsiębiorców. Podczas gdy w lipcu w całym sektorze związanym z przetwórstwem przemysłowym ogólny klimat koniunktury kształtuje się na poziomie +3,1, w branży motoryzacyjnej wynosi aż +12,4 – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Czy wpływ na dalszą sytuację w branży będzie miał Brexit?

Optymizm przedsiębiorców z automotive, kilkukrotnie wyższy niż w całej branży przemysłowej, utrzymuje się od początku roku i wiele wskazuje na to, że będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach roku. Na klimat w branży motoryzacyjnej wpływa rosnąca nieprzerwanie od kilkudziesięciu miesięcy sprzedaż nowych samochodów osobowych zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej oraz rosnący eksport przemysłu motoryzacyjnego, który według AutomotiveSuppliers.pl w pierwszych czterech miesiącach tego roku wyniósł prawie 8 mld euro, czyli o 6,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nie bez znaczenia jest również ogólna bardzo dobra sytuacja makroekonomiczna, w tym m.in. wzrost sprzedaży detalicznej i konsumpcji, co zapewne ma związek z wprowadzonym programem 500+.

Wskaźnik ogólnej oceny koniunktury w automotive od początku roku wynosił odpowiednio: +15,9 w styczniu, +15,3 w lutym, +18,3 w marcu, +14,7 w kwietniu, +16,6 w maju oraz +13,5 w czerwcu. Wahania są związane z dynamiczną sytuacją gospodarczo-polityczną w Polsce, ale również w Europie, która ma wpływ zarówno na zakupy, jak i sytuację firm.

Ostatnio rynkiem wstrząsnęła informacja o wyniku referendum w Wielkiej Brytanii, czyli tzw. Brexicie. Warto jednak na tę kwestię spojrzeć z dwóch perspektyw. Pierwsza, to oczywiście wzrost niepewności, co stanie się, gdy Wielka Brytania, czyli jeden z najważniejszych europejskich rynków dla branży motoryzacyjnej, przestanie być członkiem Unii Europejskiej oraz jakie zostaną ustalone dalsze warunki współpracy. Jednak z drugiej strony, paradoksalnie, Polska może potencjalnie na wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zyskać. A to za sprawą mniejszej skłonności inwestorów do lokowania kapitału w Wielkiej Brytanii. Kiedy z listy potencjalnych konkurentów odejdzie tak silne państwo, słynące z liberalnego podejścia do przyciągania biznesu, inwestorzy mogą przychylniej spojrzeć właśnie na Polskę jako miejsce inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty