Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Cena polisy OC zależy od tego gdzie pracujemy. Kto płaci najwięcej?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Maciej Jeziorek Średnia cena ubezpieczenia OC różni się w zależności od wykonywanego zawodu lub zajęcia - wynika z najnowszej analizy ekspertów porównywarki OC/AC mfind.pl. Kierowcy z niektórych grup zawodowych płacą o kilkaset złotych więcej niż inni uczestnicy ruchu drogowego.

Zdecydowanie najwięcej za ubezpieczenie OC płacą studenci i uczniowie (średnio 1160 zł) oraz sportowcy (907 zł) - wynika z analizy ponad 350 tys. kalkulacji w kalkulatorze OC/AC mfind. Jak zauważają eksperci, wynika to przede wszystkim z młodego wieku - kierowcy z tych grup nie wyrobili jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę, często muszą też liczyć się z podwyżką za wiek. Sporo płacą również pracownicy działu IT (732 zł).

Z kolei najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie płacą najstarsi właściciele aut - emeryci i renciści (458 zł). Niskimi stawkami OC mogą się cieszyć również rolnicy (473 zł), pracownicy administracji publicznej (516 zł), służby mundurowe (518 zł) i nauczyciele (519 zł). Oznacza to, że np. osoba zatrudniona w administracji płaci za polisę średnio o 216 zł mniej niż informatyk.

W środku stawki plasują się pracownicy biurowi (570 zł), prawnicy (592 zł) czy przedsiębiorcy i samozatrudnieni (616 zł).

 Można by przypuszczać, że znaczenie ma tutaj wartość auta i na OC więcej wydają pracownicy z lepiej opłacanych grup zawodowych. Jednak jak wyjaśniają eksperci mfind.pl, przy wyliczaniu składki tego obowiązkowego ubezpieczenia, cena samochodu ma minimalne znaczenie. Kluczowy jest tutaj przede wszystkim wiek i poziom zniżek.

Redakcja poleca:

Znaki poziome. Co oznaczają i jak pomagają kierowcom?
Testujemy nowego SUV-a z Włoch
Autostrada czy droga krajowa? Sprawdzamy co wybrać

 - Oprócz wieku i doświadczenia właściciela samochodu, znaczenie mają również inne czynniki - komentuje Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki OC/AC mfind.pl. - Ubezpieczyciele prowadzą swoje statystyki wypadkowe i mogą być do niektórych grup zawodowych “uprzedzeni”, a inne faworyzować. Przykładowo osoby bezrobotne jeżdżą raczej starymi, zniszczonymi samochodami, przez co stanowią większe zagrożenie na drodze - ich stawki OC są więc wyższe. Z kolei rolnicy poruszają się zazwyczaj po wiejskich, mało uczęszczanych drogach, więc w ich przypadku ryzyko kolizji jest niskie. Ich polisy są zatem bardzo tanie - wyjaśnia Borowiecka.

Średnia cena OC według wykonywanego zajęcia lub zawodu

Wykonywany zawód/zajęcie Średnia cena polisy OC
Student/uczeń 1160 zł
Sportowiec 907 zł
Pracownik działu IT 732 zł
Pracownik działu obsługi klienta 686 zł
Bezrobotny 674 zł
Przedstawiciel handlowy 660 zł
Pracownik działu sprzedaży 638 zł
Pracownik fizyczny 624 zł
Przedsiębiorca/samozatrudniony 616 zł
Pracownik działu finansowego 613 zł
Operator 603 zł
Prawnik 592 zł
Pracownik techniczny 570 zł
Pracownik biurowy 570 zł
Kierowca zawodowy 569 zł
Kadra zarządzająca/menadżerska 568 zł
Inżynier 566 zł
Lekarz/pracownik służby zdrowia 560 zł
Gospodyni domowa 546 zł
Nauczyciel 519 zł
Służby mundurowe 518 zł
Pracownik administracji publicznej 516 zł
Rolnik 473 zł
Emeryt/rencista 458 zł

Warto wiedzieć: Czarne tablice. Wciąż nie zniknęły z dróg Źródło: TVN Turbo/x-news

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Marjan (gość)

  Czyli z rankingu wynika, że najwięcej płacą MŁODZI a najmniej STARZY... Taką prawidłowość widać z tego rankingu, a nie, że zawód wpływa na wysokość ubezpieczenia OC. Zmieńcie analityków!

 • Wow (gość)

  Bezrobotny 674 zł. Ciekawe dlaczego tak wysoko? Drogie modele samochodów na bezrobotnym?

 • Stanisław (gość)

  Chyba zbyt daleko idące uproszczenie, dla przykładu emeryci mają przecież zwyżki za wiek i dla osoby w średnim wieku bez względu na zawód można znaleźć tańszą polisę. Osoby z okolic Rzeszowa zapraszamy do bezpłatnej kalkulacji, dane adresowe znajdą Państwo na stronie: www.inplusubezpieczenia.pl.

 • Geant (gość)

  Proponuję brać pod uwagę również długość przyrodzenia, bo przecież każdy pretekst jest dobry, aby OC poszło w górę.

 • Punkty (gość)

  Cena polisy OC powinna być uzależniona od punktów karnych, jakie posiada kierowca. Przejazd na czerwonym świetle lub linii ciągłej, nieprawidłowe wyprzedzanie, powinno skutkować znacznym wzrostem ceny.

 • egon (gość)

  To jest chore! Rolnik płaci mniej bo jeździ po wsiowych drogach- ale może przyjechać do miasta i rozxxbać dziesięć aut na parkingu pod galerią! Pracownik służb mundurowych jeździ lepiej niż sportowiec? Skandal i żenada!

 • Gość (gość)

  Trwają prace aby bez znaczenia od rejonu polski ceny polis OC były jednakowe w całej Polsce. Jeśli to przejdzie to od przyszłego roku nie będzie miało znaczenie gdzie się mieszka tylko wiek/grupa zawodowa i doświadczenie i to było by w końcu uczciwie.

 • Mann (gość)

  w YU YAnosik nie biora pod uwagę drabiny społecznej tylko styl jazdy

 • Ubea.pl (gość)

  Sam zawód nie ma dużego znaczenia w momencie wyliczania składki. Duże znaczenie ma jednak wiek i staż za kółkiem (i stąd studenci płacą średnio najwięcej za OC), a także miejsce zamieszkania (rolnicy mieszkający na wsi mogą dlatego liczyć zazwyczaj na niskie ceny ubezpieczenia - ile dokładnie wynosi różnica w cenie OC w dużych miastach i małych miejscowościach sprawdzaliśmy tutaj https://ubea.pl/W-miasteczku-zaplacimy-mniej-za-polise-OC%2Cartykul%2C1141/)

 • burn1234 (gość)

  i tu ponownie przewaga yu, które daje oc za styl jazdy

 • laluna (gość)

  w YU - oc placimy za bezpieczna i przepisowa jazde (ocena kierowcy) a nie za marke samochodu, pojemnosc, przebieg LUB CO NAJŚMIESZNIEJSZE zawodu, wykształcenia czy też wykonywanego zajęcia - to sa jaja

 • mfind (gość)

  Powyższe dane wynikają z analizy ponad 350 tys. kalkulacji w naszym kalkulatorze, są uśrednione. Cena OC przede wszystkim zależy od indywidualnych czynników, ale jak wynika z naszych materiałów, wykonywany zawód również ma na nią wpływ, jest jednym z elementów branych pod uwagę przy kalkulacji składki.

 • mfind

  Powyższe dane wynikają z analizy ponad 350 tys. kalkulacji w naszym kalkulatorze, są uśrednione. Cena OC przede wszystkim zależy od indywidualnych czynników, ale jak wynika z naszych materiałów, wykonywany zawód również ma na nią wpływ, jest jednym z elementów branych pod uwagę przy kalkulacji składki.

 • Świrek Muchomorek (gość)

  Czas najwyższy, aby nasi dobrodzieje-ubezpieczyciele przestali mataczyć i uzgodnili między sobą, jakie kryteria biorą pod uwagę przy wyliczaniu ceny ubezpieczenia. Kryteria te mają być jasne, bo OC jest obowiązkowe i mamy prawo wiedzieć, co konkretnie decyduje o cenie. Dziś wszystkie firmy na polskim rynku łowią ryby w mętnej wodzie a zwykły zjadacz chleba ma mętlik w głowie. I o to chyba ubezpieczycielom chodzi. A władza jak zwykle - twarz w kubeł.

 • York (gość)

  To nie jest prawdą, że emeryci i renciści płacą mniej. Jako 35-letni kierowca, który jeszcze nigdy nie spowodował nawet najmniejszego wypadku zapłaciłem OC za Forda Fusion 1.4 do Towarzystwa Liberty Ubezpieczenia kwotę 891 zł. Tłumaczono mi, że dokładają do odszkodowań innych ale solidarnie wszyscy kierowcy muszą ponosić koszty. Więc nie wprowadzajcie w błąd kierowców.

 • max (gość)

  a czy ktoś z was zastanowił się nad tym, ze np. rolicy mogą jeździć starszymi i tańszymi autami niż pracownicy IT i co też wpłynie na śrenią wysokość OC jakie płacą te grupy zawodowe?

 • Pjankowski (gość)

  Ja samochody wynajmuję tylko gdy naprawdę potrzebuję. Nie zdziwię się jeżeli podobnie jak ja z wypożyczalni takich jak Panek będzie korzystało wielu ludzi za jakiś czas. To dla mnie wygodniejsze i właśnie takich horrendalnych opłat ponosić nie musze.

 • Bogoes (gość)

  Wczoraj dostałem propozycję OC od PZU... 2502pln... uśmiałem się do łez (49l.), jedyną stłuczkę miałem w 2000r., a teraz miałem kilka lat przerwy w płaceniu (brak samochodu- choć trochę jeździłem firmowymi)... i po powrocie na rynek zostałem potraktowany jak noworodek ;-)... do widzenia PZU

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.