Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Tego mogą spodziewać się kierowcy

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Andrzej Zgiet W ostatnim czasie sytuacja na rynku ropy naftowej jest dosyć zaskakująca - mimo dużego napływu danych szaleństwa w cenach próżno wyglądać. Co to oznacza dla kierowców?
Oczywiście miało to przełożenie na rynek hurtowy oraz regularne wahania cen na rynku detalicznym w Polsce. Wydaje się jednak, że w najbliższym czasie stabilizacja jest prawdopodobna.  
 
Ceny w hurcie nieznacznie w górę
 
Za metr sześcienny benzyny 95-oktanowej obecnie trzeba zapłacić 3724,00 zł. W porównaniu z ubiegłym tygodniem paliwo to podrożało o 22,00 zł. Podrożały również mniej popularna benzyna 98 i diesel. Za 98 w hurcie trzeba zapłacić o 17,00 zł więcej, czyli 3931 zł /m3. Najmniej podrożał diesel o 10,00 i kosztuje obecnie 3596 zł/ m3.
 
Kierowcy zapłacili więcej
 
Od dłuższego czasu na pylonach stacji pojawiają się co już podwyżki i obniżki cen paliw. W tym tygodniu średnie ceny paliw poszły w górę, wyjątek stanowi LPG, którego cena pozostała na poziomie sprzed tygodnia. Przeciętnie za litr benzyny 95 i 98 trzeba zapłacić 4,77 zł/l i 5,10 zł/l. Za diesla i LPG 4,63 zł/l i 2,22 zł/l.
Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu?
 
Prognozowane przedziały cenowe dla paliw na przyszły tydzień to w przypadku benzyn 5,05-516 zł/l i 4,63-4,72 zł/l. Dla oleju napędowego i LPG kształtują się one następująco 6,56-4,67 zł/l i 2,20-2,28/l. 

Dużo danych, ale ceny stabilne
 
W tym tygodniu pojawiło się kilka istotnych informacji, takich jak choćby wyższy poziom styczniowego importu ropy do Chin czy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), który skorygował w górę o 100 tys. baryłek  prognozę tempa wzrostu popytu na ropę w 2017 r. Kolejny tydzień z rzędu analitycy e-petrol.pl obserwują spore zwyżki poziomu zapasów ropy w amerykańskich odczytach EIA i API.  
 
W tym kontekście ciekawie brzmi opinia MAE, że jeśli OPEC-owskie porozumienie o samoograniczeniu będzie przestrzegane, to globalne zapasy mogą zacząć spadać nawet w tempie 600 tys. baryłek dziennie. Tu jednak problemem jest działanie producenta nr 2 w organizacji, czyli Iraku, który nie radzi sobie z przestrzeganiem reguł umowy. W obecnej chwili trudno wskazywać jednak na wyraźne kierunki możliwych zmian, bowiem ceny surowca nawet mimo ważnych danych podażowych nie zmieniają się szczególnie dynamicznie, a więc możemy mówić o pewnej stabilizacji w przedziale 55-60 dolarów.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
 
Aktualizacja 2017-02-15
Pb 98 5,10
Pb 95 4,77
ON 4,63
LPG 2,22
PLN brutto/l
 

O tym się mówi: Przez spaliny umiera więcej osób niż przez wypadki

Źródło: TVN Turbo/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.