Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

CEPiK 2.0 nie działa? Debiut znów z problemami

Data publikacji: Autor: Kamil Rogala

Fot. Krzysztof Szymczak W poniedziałek zadebiutowała kolejna wersja systemu CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) opatrzona numerkiem 2.0. Czy informatycy Ministerstwa Cyfryzacji tym razem przyłożyli się do swoich obowiązków i system działa jak należy? Niestety, system… nie działa w ogóle.

W większości urzędów miejskich w kraju, a konkretniej w wydziałach komunikacji nie można było załatwić praktycznie żadnej sprawy związanej z rejestracją pojazdów. Bez jego poprawnego działania, rejestracja, wyrejestrowanie czy też przerejestrowanie pojazdy jest niemożliwe. CEPiK jest bazą danych, która zawiera informacje o pojeździe. Teoretycznie to dzięki niej, informacje o osobie uprawnionej do kierowania konkretnym samochodem oraz dane dotyczące badań technicznych, powinny być dostępne od ręki zarówno dla policji, jak i dla urzędów. Niestety teorię jak zwykle zweryfikowała rzeczywistość.

Wczoraj problemy były praktycznie w całej Polsce. Czy dziś cokolwiek się zmieniło? System nadal nie działa, czekamy aż Ministerstwo Cyfryzacji zaktualizuje CEPiK 2.0. Od wczoraj słyszymy zapewniania, że to priorytetowe zadanie dla ich informatyków. Mamy zatem nadzieję, że wkrótce wszystko będzie działać jak należy, bo w tej sytuacji nie jesteśmy w stanie obsłużyć interesantów – mówi Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta w Szczecinie.

Redakcja poleca:

Najpopularniejsze używane auta za 10-20 tys. zł
Prawo jazdy. Jakie zmiany w 2018 roku?
Przegląd samochodu przed zimą

Jak widać problemy nadal są i będę. Co ciekawe, na swoim koncie na Twitterze, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys chwali się raportem z działania CEPiK 2.0. Obejmuje on prawie 39 tysięcy operacji na dokumentach, jak również ponad 15 tysięcy nowych rejestracji pojazdów. Mówi również o badaniach technicznych – 26,5 tysiąca pozytywnych i 616 negatywnych. W opozycji stoją wypowiedzi rzeczników prasowych Urzędów Miast w całej Polsce.

- W związku z wdrożeniem, przez Ministerstwo Cyfryzacji w dniu 13 listopada br. systemu CEPIK 2.0 wystąpiły i w dalszym ciągu występują problemy z rejestracją, przerejestrowaniem i wyrejestrowanie pojazdów. To od Ministerstwa zależy jak długo taka sytuacja może potrwać. Z informacji otrzymanych z innych miast wynika, że taki stan może trwać nawet do dwóch tygodni - informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego kancelarii prezydenta miasta Lublin.

- Problemy związane z funkcjonowaniem systemu CEPiK 2.0 występowały wczoraj i występują nadal w tutejszym Wydziale Komunikacji - mówi Anna Ciulęba, rzecznik prasowy prezydenta Kielc. - W związku z wdrażaniem przez Ministerstwo Cyfryzacji nowego systemu ds. rejestracji pojazdów CEPiK 2.0,  13 listopada w Wydziale Komunikacji Urzędu Miejskiego wystąpiły pewne problemy w jego funkcjonowaniu. Problemy z rejestracją pojazdów występowały w godzinach przedpołudniowych. Później dotyczyły one głównie przerejestrowywania pojazdów, zgłoszeń sprzedaży oraz wprowadzania zmian w danych osobowych właścicieli. Te problemy, już w znacznie mniejszym stopniu niż wczoraj, występują również dziś. Jak zapewniają pracownicy Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego, z każdą godziną praca systemu staje się coraz sprawniejsza. Pracownicy wydziału spodziewają się, że drobne utrudnienia występować jeszcze do końca tygodnia - dodaje Janusz Kalinowski z działu informacji prasowej i publicznej w Radomiu

Co prawda niektóre samorządy ostrzegały, że na początku mogą być sporadyczne problemy, ale rzeczywistość okazała się o wiele bardziej brutalna. Radzimy poczekać z załatwianiem spraw dotyczących rejestracji pojazdów kilka dni, aż system zacznie działać w miarę stabilnie.

Zobacz także: Ford Ka+ w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Grubb (gość)

  Ale system ewidencji zostaje ten sam, zmiana tablic rejestracyjnych przy niemal każdej zmianie właściciela pojazdu, siedem kratek na pieczątkę, XXI wiek i nadal wbija się pieczątki i obowiązkowo wozi przy sobie dowód rejestracyjny, gdzie te zmiany? To jakby CEP do młócenia zboża wyposażyć w wifi, bluetooth i wyświetlacz lcd, niby nowocześnie by było, ale co z tego?

 • HAHA (gość)

  Ciekawe : http://www.rp.pl/W-sadzie-i-urzedzie/171119653-Nowa-edycja-systemu-CEPiK-ruszyla-i-dziala.html Nie ma to jak dziennikarze :)

 • XXI wiek (gość)

  "XXI wiek i nadal wbija się pieczątki i obowiązkowo wozi przy sobie dowód rejestracyjny, gdzie te zmiany?" I właśnie w sytuacjach takich jak ta obecnie, czyli niesprawny system masz w ręku inny dokument, który potwierdza dane faktyczne.

 • Zdezorientowany (gość)

  A tutaj mówią o tym, że problem występuje lokalnie, a nie mniejszą liczbę spraw załatwiono https://www.gov.pl/cyfryzacja/stabilizacja-cepik-2.0-raport-za-dzien-01-2017-11-13-

 • porażka (gość)

  Dwóm SKP z pow.ST udało wysłać się kilka badań nornalnie. Reszta przeprowadzona w trybie awaryjnym. Pełny sukces MC. Gratuluję sukcesu Ministerstwu

 • uRZEDAS (gość)

  Owszem problemy występują, ale niebawem będzie OK :)

 • kierowca (gość)

  ciekawe kiedy zarejestruje samochod zagraniczny bo od poniedzialku nie ma szans na to (wysypuje sie na koncu przy ITS-ie)

 • mario (gość)

  no działa jak dobra zmiana W poniedziałek byłem i nie mogłem przrejstrować w ramach powiatu auta We wtorek byłem i to samo Dziś powtórka a historii morał z tych wycieczek do Olsztyna Jak pan minister ma czas to niech mi auto przerejestruje bo ja tam już zamiaru nie mam się pojawić .... Banda ku........... i to za nasze pieniędze żenada

 • mietek (gość)

  CEPEM wytłuć tych co to wdrożyli !!!! Polska słynie z Najdroższych i Najbardzie Gawnianych programów dla Administracji Publicznej !!!! Polska Administracja Publiczna to jak widać ciągle Idiota co kupi Każdy SZMELC. Co zakup Programu to CYRK i PRZEWAŁ

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.