Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co grozi nietrzeźwym kierowcom?

Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro polecił odwołać trzech prokuratorów rejonowych, którzy, jego zdaniem, zbyt pobłażliwie traktowali kierowców jeżdżących na „podwójnym gazie”. To efekt wzmożonej akcji przeciwko pijanym siadającym za „kółko”.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro polecił odwołać trzech prokuratorów rejonowych, którzy, jego zdaniem, zbyt pobłażliwie traktowali kierowców jeżdżących na "podwójnym gazie". To efekt wzmożonej akcji przeciwko pijanym siadającym za "kółko".

 

Tyko w lipcu policjanci zatrzymali prawie 20 tys. kierowców, którzy prowadzili pojazdy po spożyciu alkoholu. Jakie konsekwencje czekają tych, którzy jeżdżą na "podwójnym gazie"?

 

Ustalanie zawartości alkoholu w organizmie prowadzącego pojazd przeprowadza się dokonując pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

- Jeśli kierowca nie zgodzi się na przeprowadzenie badania, odmówi podpisania protokołu po jego wykonaniu, albo nie jest w stanie odpowiednio długo dmuchać w alkomat, mamy prawo przewiezienia go do szpitala czy stacji pogotowia ratunkowego w celu zbadania zawartości alkoholu we krwi. Robimy to zawsze, gdy prowadzący pojazd ucieknie z miejsca wypadku, który

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

spowodował - mówi podinsp. Wojciech Pasieczny w Komendy Stołecznej Policji.

 

Przy zawartości w 1 litrze wydychanego powietrza od 0,1 do 0,25 mg alkoholu (we krwi od 0,2 do 0,5 promila) mówi się o stanie po użyciu alkoholu. Jest on wykroczeniem. Jeśli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg na litr (we krwi powyżej 0,5 promila), mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości stanowiącym przestępstwo.

- Rzadko zdarza się, aby zatrzymani przez nas pijani kierowcy mieli we krwi mniej niż 0,5 promila alkoholu. Zdecydowanie częściej notujemy wyniki w granicach 1,5 - 2 promile - stwierdza podinsp. Pasieczny.

 

Odpowiedzialność za wykroczenie czy przestępstwo, w związku ze spożyciem alkoholu, spoczywa tylko na kierowcy. Nie jest do niej pociągana osoba, która np. użyczyła samochód. Zgodnie, z art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń "Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 zł". Zgodnie z art. 87 § 2 kodeksu wykroczeń "Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1 (np. rower - przyp. red.) podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny". W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Na poczet grzywny policja, na mocy wcześniejszych ustaleń z prokuraturą, zabezpiecza (zatrzymuje na wyznaczonym parkingu) pojazd, należący do nietrzeźwego kierowcy.

- Dzieje się tak ostatnio coraz częściej, co jest efektem wytycznych wydanych przez ministra Ziobro. Popieramy takie rozwiązanie, bo widoczne są jego pozytywne efekty. Z naszych rozmów z właścicielami pojazdów wynika, że boją się oni możliwości, przynajmniej czasowej, ich utraty i w związku z tym nieco rzadziej siadają "za kółko" po spożyciu alkoholu - mówi kom. Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji.

 

Zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń, kara aresztu (ograniczenia wolności) trwa najkrócej 5, najdłużej 30 dni. Grzywnę wymierza się w wysokości do 5 tys. zł. Kara ograniczenia wolności trwa 1 miesiąc.

Kierowca, u którego stwierdzono powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, popełnia przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2, o czym stanowi kodeks karny. Innym z możliwych środków karnych jest zakaz prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat. Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat.

 

Ponadto za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu, grozi 10 punktów karnych.  

 

Źródło: Komenda Główna Policji

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty