Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Co robić ze zużytym olejem

Data publikacji: Autor: Artur Całka, Fuchs Oil Corporation (PL) Sp. z o.o.

To pytanie zadaje sobie i innym wielu właścicieli warsztatów samochodowych. Wylać byle gdzie, utylizować, spalić. Żadne z tych rozwiązań nie jest dobre.

Zagrożenie jakie może wywołać nieodpowiedzialne „pozbycie się problemu” jest ogromne. Związki chemiczne przedostając się do wód, gleb i powietrza ulegają całkowitej lub częściowej degradacji, tworząc czasem tzw. zanieczyszczenia wtórne, które często są bardziej toksyczne od zanieczyszczeń pierwotnych.

Pomimo, że ropa naftowa jest substancją naturalną, związki ropopochodne stanowią jedno z największych zagrożeń dla środowiska. Niestety oleje należą do tej grupy produktów, więc Spalenie tony przepracowanego oleju powoduje emisje do atmosfery 10 kg trucizn. Są to związki cynku, manganu, ołowiu, fosforu, siarki oraz chloropochodne. względy ekologiczne oraz prawo nakazują zbieranie i kontrolowaną ich utylizację w sposób jak najmniej szkodliwy dla środowiska.

Bomba ekologiczna

Pozbywanie się przepracowanych olejów poprzez wylewanie ich wprost do otoczenia pociąga za sobą ogromne zagrożenie dla środowiska, a przede wszystkim dla zdrowia ludzi oraz zwierząt. Wylany olej skaża glebę, przenika do wód gruntowych i poprzez wody podskórne oraz cieki wodne trafia do zbiorników wodnych oraz rzek. Wystarczy kilogram przepracowanego oleju by 5 mln litrów wody stało się niezdatne do picia.

Bywa, że przepracowany olej wykorzystywany jest do innych celów, np. przez rolników do konserwacji maszyn i drewna. Nie nadaje się on jednak do tego – stracił już bowiem swoje właściwości, a spływając z deszczem do gleby powoduje jej degradacje.

Przepracowanego oleju nie wolno również spalać – to najgorsze z możliwych rozwiązań. Ilość szkodliwych substancji wydzielanych podczas tego procesu wystarczy by zabić mieszkańców domu z uszkodzoną wentylacją. Spalenie tony przepracowanego oleju powoduje emisje do atmosfery 10 kg trucizn. Są to związki cynku, manganu, ołowiu, fosforu, siarki oraz chloropochodne.

W zgodzie z prawem

Cóż wiec począć z przepracowanym olejem, który pozostał po wymianie?

Według ustawy o odpadach z dnia 27 kwietnia 2001 (Dz. U. Nr. 62 poz 628), która obecnie obowiązuje w naszym kraju, przepracowany olej jest odpadem i podlega przepisom tej ustawy. Przepisy te definiują olej odpadowy jako „(...) wszystkie oleje smarowe lub przemysłowe, które nie nadają się do zastosowania do którego były pierwotnie przeznaczone, a w szczególności są to zużyte oleje z silników spalinowych i oleje przekładniowe, a także oleje do turbin i oleje hydrauliczne”.

Przepisy te mówią, że każdy posiadacz przepracowanych olejów, które w rozumieniu ustawy są odpadami, powstałymi w wyniku prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, jeśli nie jest w stanie we własnym zakresie regenerować i unieszkodliwiać olejów, powinien przekazać te przepracowane oleje podmiotowi gwarantującemu zgodne z prawem zagospodarowanie odpadu. Ustawa zakazuje wylewania przepracowanych olejów do wód lub do ziemi.

Wytwarzając więcej niż 100 kg przepracowanego oleju rocznie należy uzyskać ze starostwa powiatowego decyzje zatwierdzającą program gospodarki odpadami.

Wniosek złożony w starostwie oprócz REGONU oraz aktualnego odpisu z KRS (lub zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej) powinien także zawierać dokument stwierdzający tytuł prawny do terenu, na którym odbywa się magazynowanie przepracowanego oleju.

Co zrobić?

Zużyte smary i oleje możemy gromadzić w osobnym zbiorniku i przekazywać do stacji benzynowej. Wtedy należy prowadzić ilościową i jakościową ewidencję odpadów, a także wnosić opłaty za korzystanie ze środowiska w związku ze składowaniem odpadów.

Najłatwiejszym jednak sposobem pozbycia się przepracowanego oleju jest zlecenie dokonania wymiany oleju oraz gospodarowania odpadami innemu posiadaczowi odpadów, czyli innemu przedsiębiorstwu. Należy jednak pamiętać, że można to zlecić tylko podmiotom, które uzyskały zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gospodarki odpadami. W takim przypadku, w świetle przepisów, wytwórcą odpadów jest właśnie przedsiębiorstwo wykonujące usługi wymiany oleju, nie zaś zlecający.

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwa oszczędność czasu, brak zbędnych resztek oleju po wymianie oraz brak zbędnych pustych opakowań.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • SkolmiFCP

  Artykuł na 2 ekrany, a nic nie wnosi do problemu. Standardowa formuła typu "zlecić wymianę warsztatowi", Ja wymieniam sam i wymieniać będę. Mam gdzie oddawać. Poza tym, jak to nie wolno spalać? A piece na przepracowany olej silnikowy renomowanych producentów techniki grzewczej to co?

 • maxis

  sa firmy zajmujace sie utylizacja przepalonego oleju nie widze problemu w tej sprawie .

 • Dany1

  aha? chcialbym sie wiecej dowiedziec o praktyce w polsce. W niemczech mozna oddac do sklepu stary olej, przy pokazaniu bonu/rachunku ze sie w tym sklepie kupilo nowy. Zarazem sa punkty odbioru smieci ktore niebezpieczne ciecze itd. rownierz odbieraja. Jak jest w polsce? a takze nic nie mowi przeciw oddac samochod do warsztatu, aby zmienic olej, stacje paliwowe tez powinny oferowac serwis. pozdrawiam

 • Dany1

  aha? chcialbym sie wiecej dowiedziec o praktyce w polsce. W niemczech mozna oddac do sklepu stary olej, przy pokazaniu bonu/rachunku ze sie w tym sklepie kupilo nowy. Zarazem sa punkty odbioru smieci ktore niebezpieczne ciecze itd. rownierz odbieraja. Jak jest w polsce? a takze nic nie mowi przeciw oddac samochod do warsztatu, aby zmienic olej, stacje paliwowe tez powinny oferowac serwis. pozdrawiam

 • morusek

  Polecam www.rafit.ral.com.pl

 • hubmoto

  Piece na przepracowany olej silnikowy renomowanych producentów techniki grzewczej wszystko sie zgadza tylko że Tobie sprzedając taki piec nikt nie powie że nie możesz palić olejem pzrepracowanym bo nie masz pozwolenia na utylizacje odpadu niebezpiecznego jakim jest olej przepracowany;)poinformują Cię tylko że ma certyfikaty filtry i że jest wyjatkowy i amerykański;) tylko jak w odwiedziny wpadnie ktoś ze środowiska to sie robi wielkie oczy. Pomoge jeśli ktos ma problem z olejem przepracowanym

 • grupa54

  kiedyś można było oddać (a nawet sprzedać) taki olej na wybranych stacjach benzynowych a teraz... nie mam pojęcia bo od jakiegoś czasu nie wymieniam sam - szkoda czasu żeby zaoszczędzić 20zł ;) www.olejeismary.blogspot.com - mam nadzieje że będę pomocny :)

 • AnetaO

  Oleje odpadowe można sprzedać. OILER przyjezdza po takie oleje i płaci. Mają przystosowany sprzęt, a nawet pomagaja w papierologi. www.oiler.pl to ich strona

 • chuudy83

  Z przepracowanym olejem nie jest tak łatwo, OILER nie chce przyjezdzac po małe ilości, ja myśle ze lepiej dogadac sie z warsztatem przy bardzo malych ilosciach przy ilosciach pow. 50l mozna spróbować Edytowany przez moderatora 2011-10-26 07:23

 • Komentarz usunięty.
 • Ja. (gość)

  Można go też spalić.

 • Komentarz usunięty.
 • AnetaO (gość)

  Z tego co wiem to palic olejem nie wolno pomimo ze sa w sprzedazy piece na oilej przeprcowany.

 • czarny (gość)

  Nie masz co zrobić z olejem przepracowanym z samochody albo posmażalniczym - przyjmę każdą ilość - tylko Łódź Brzeziny, Andrespol Brójce Rzgów - chyba ze dowieziesz. Interesują mnie przede wszystkim duże ilości rzędu 2 tyś litrów na rok ale mniejszymi też nie pogardzę. Jak sam wymieniasz nie wylewaj. Płacę po 50 groszy za litr. Czarnyolej@poczta.onet.pl

 • maniek (gość)

  W okolicach Poznania bardzo prężnie działa też firma WOLAR SP. z o.o. Mają wymagane decyzje. Przyjeżdżają po skontaktowaniu się z nimi. Odbierają każdą ilość.

 • Komentarz usunięty.
 • Żaba (gość)

  "Przepisy te mówią, że każdy posiadacz przepracowanych olejów, które w rozumieniu ustawy są odpadami, powstałymi w wyniku prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, jeśli nie jest w stanie we własnym zakresie regenerować i unieszkodliwiać olejów." Co to znaczy? Jak udowodnić , że jestem w stanie pozbyć się tego w sposób nie niszczący środowiska? Mam chętnych na taki olej ale co w razie jakiejś kontroli?

 • Krzysztof (gość)

  Chcesz sprzedać zużyty olej - zadzwoń 693 840 343. Posiadamy stosowne pozwolenia, wystawiamy KPO.

 • asdfghjk (gość)

  Ale nadal pozostaje pytanie gdzie osoba prywatna może oddać wymieniony olej? Są to zwykle ilości ok 5 litrów. Jak ktoś wie to prosze o namiary w Łodzi.

 • Mario (gość)

  Na Podlasiu działa prężnie mała firma Alternatywa Mariusz Bednarczuk ; z tego co wiem to odbierają nawet małe ilości nie tylko z firm ale od rolników ; powyżej 200 l nieźle płacą i od razu wystawiają karty przekazania odpadu ; po za tym od razu zabierają za darmo filtry i opakowania po olejach ; polecam , u mnie byli i nawet pare złotych na piwo wpadło ;

 • ster (gość)

  Ta , ciekawe na jakiej stacji przyjmują zużyty olej bo ja takiej nie znam.........

 • czarny (gość)

  Do asdfghjk -> Ja przyjmę zużyty olej Łódź i okolice. Nawet 5 litrów jak ktoś sobie sam wymienił. Za większe ilości jestem wstanie zapłacić. - czarnyolej@onet.pl

 • GoscGosc (gość)

  czy jest ktos z okolic Lublina by przejac olej ?

 • Patryk (gość)

  Witam, czy na terenie Szczecina, znajduje się przedsiębiorstwo odbierające zużyty olej silnikowy? Jestem w stanie nawet go zawieźć ( jak będzie po drodze :)) nie mam co z nim zrobić. Pozdrawiam

 • Rafał (gość)

  Polecam Konsorcjum Recyklingu z Wrocławia. Przyjeżdżają do warsztatu, płacą gotówkę i wystawiają dokumenty o utylizacji.

 • k (gość)

  w lublinie eko-prim metalurgiczna

 • pomysłowy dobromir (gość)

  oddaję do pobliskiej stolarni, oni mieszają go z trocinami z drewna a miejscowi rolnicy to biorą hurtem za parę groszy do spalania w parnikach i piecach gospodarskich, wiem, że tam jest siarka ale jest jej na pewno mniej niż w kiepskim węglu jaki na ogół kupują nasi raczej biedni rolnicy

 • Ryś (gość)

  w dalszym ciągu nikt nie podał konkretnego przykładu gdzie oddać w stolicy zużyte 5l oleju?

 • ghostarbeiter (gość)

  A próbowałeś do warsztatu albo na złom? Skoro rozbierają samochody to teoretycznie powinni mieć pojemnik na olej. Oiler wygląda na to, że pozbył się wszystkich stacjonarnych skupów i tylko przjeżdza samochodami. Ja miewam góra 20 litrów więc odpada. Nie chcę nikomu dawać oleju bo wiem, że zdarzają się naukowcy co malują nim drewno i po pierwszym deszczu wszystko scieka w glebę.

 • diablo432 (gość)

  Zużyty Olej można oddać w każdym Miejskim Składowisku Odpadów za darmo! "273 zł (w tym cena oleju 175 zł... " !!! W każdym dużym supermarkecie kupicie olej o takiej samej klasie jakościowej. Patrz na norme np. ACEA, API ( nie lepkości typu 5w40) znacznie taniej od tych "markowych" których wasz silnik i tak nie potrzebuje do niczego. Przy samodzielnej wymianie co jest prostą czynnością, zostaje wam w ten sposób od 100 do 200 złotych w kieszeni.

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.