Co warto wiedzieć o czujnikach parkowania

Porady / Wyposażenie

Autor: ABU

Liczba odwiedzin: 14882

Do czujników parkowania nie trzeba nikogo przekonywać. W natłoku komunikacyjnym jest to nieocenione narzędzie, które ułatwia życie kierowcy, chociażby podczas parkowania w trudnych warunkach atmosferycznych czy też na zatłoczonym parkingu. Do czujników parkowania nie trzeba nikogo przekonywać. W natłoku komunikacyjnym jest to nieocenione narzędzie, które ułatwia życie kierowcy, chociażby podczas parkowania w trudnych warunkach atmosferycznych czy też na zatłoczonym parkingu.

Fot. Grzegorz Burda Czujniki parkowania są coraz częściej standardowym wyposażeniem samochodu, ale nie musimy wymieniać auta, żeby korzystać z tego dobrodziejstwa techniki – czujniki można zainstalować praktycznie w każdym samochodzie. Montuje się je w zderzakach, następnie łączy z elektryką pojazdu. Najpopularniejsze jest zakładanie czujników tylnych, gdyż właśnie parkowanie tyłem powoduje najwięcej stłuczek.

CZYTAJ TAKŻE

Czujnik odległości przy parkowaniu

Cofanie pod nadzorem


Na rynku jest wielu producentów oferujących czujniki parkowania. Aby wybrać najodpowiedniejsze urządzanie, najrozsądniej będzie poradzić się zaufanego mechanika. Dobre serwisy współpracują ze sprawdzonymi i najbardziej niezawodnymi producentami na rynku. Jeśli chcemy sami Fot. Grzegorz Burda zamontować czujniki, sprawdźmy opinie wśród znajomych i na forach internetowych. Najważniejszym parametrem jest zasięg – tylne czujniki powinny mieć od 1,5 do 2m zasięgu.

Przy zakupie nie radziłbym kierować się niską ceną. Tani produkt to niebezpieczeństwo, że urządzenia będą  nieprecyzyjnie sczytywać odległość, co w praktyce oznaczać może zderzenie z przeszkodą, która według wskazań czujnika jest w bezpiecznej odległości. Czujniki można zamontować praktycznie w każdym samochodzie – producenci oferują odpowiednie sensory do każdego typu. Warto zaznaczyć, że większość dostępnych na rynku czujników jest w kolorze czarnym. Jeśli chcemy, aby po założeniu wyglądały estetycznie i nie psuły wyglądu naszego auta, możemy oddać je do polakierowania na kolor identyczny z barwą pojazdu (nie dotyczy to gumowych sensorów przeznaczonych do stalowych zderzaków).

Czy zakładać czujniki parkowania samodzielnie? Można, ale tylko pod warunkiem, że ma się zaufanie do swoich umiejętności i wiedzy technicznej oraz odpowiednie narzędzia. W internecie możemy znaleźć wiele instrukcji, jak własnoręcznie zamontować czujniki. Niestety, często kończy się to dużym niepowodzeniem. Konsekwencje mogą być różne: od estetycznych (nierówno obsadzone czujniki), po poważne uszkodzenia na skutek zwarcia.

Fot. Grzegorz Burda Pamiętajmy także, że przy samodzielnym instalowaniu czujników narażamy się na utratę gwarancji na urządzenie. Przy reklamacji producent może zarzucić nam, że nie zostały zamontowane zgodnie z instrukcją. Jeśli zlecamy instalację w serwisie, gwarancja obejmuje zarówno urządzenia, jak i usługę, dlatego warto powierzyć montaż czujników fachowcowi.

Czujniki parkowania nie wymagają specjalnej konserwacji, wystarczy, że regularnie będziemy zwracali uwagę na ich czystość oraz odwiedzali serwis, jeśli tylko zauważymy nieprawidłowości w ich użytkowaniu (np. samoczynne włączanie). Warto jednak pamiętać, że na drodze i przy manewrowaniu nic nie zastąpi umiejętności, czujności i rozsądku kierowcy.

Konsultacji udzielił Paweł Roesler, kierownik serwisu Mirosław Wróbel Mercedes-Benz

Źródło: Gazeta Wrocławska

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

Komentarze

  • alan2
  • Czujniki niekiedy naprawdę się przydają, ale jeszcze lepiej jak mamy do dyspozycji czujniki parkowania przód i tył z funkcją podglądu na ekranie radia tak jak jest w nowym Tiguanie gdzie nawet niewielka przeszkoda będzie widoczna
  • Kertoip (gość)
  • Posiadam Mazdę 6 i zamontowano mi czujniki Logic PM165 w serwisie do nowego auta ,niestety tragedia nie wykrywają żadnych słupków np.znaków drogowych,latarni ,wysokich krawężników za wyjątkiem ściany lub innego pojazdu bezpośrednio za autem.Reakcja jest niezwykle spowolniona ,najpierw przywalisz a potem ew.odezwie się buzer ,dla mnie to nieporozumienie w ogóle nie można im ufać szkoda kasy lepiej nic nie mieć .
  • tomaszostry (gość)
  • Ja mam VW BORA KOMBI i kupiłem sobie Cobra 0258 jakiś rok temu i są bardzo dobre. Montowałem sam i ważne jest aby zrobić tak jak w instrukcji. Kupiłem w sklepie na wyspach bo w Polsce tego nigdzie nie ma (chyba vag-shop.uk lub .co.uk coś w tym stylu) zapłaciłem z malowaniem i przesyłką około 600zł. (oczywiście są dużo tańsze na allegro tak jak kolega pisał Logic, valeo) Są świetne. Ani razu się nie zawiodłem. Czytałem gdzieś że źimą niektóre czujniki maja problem. Ja w tych Cobra nie odczułem tego. Działają czy zimą czy latem. Nie wiem czy mogę polecić (reklama i takie tam pierdoły) ale polecam dokładnie ten model. Wybór zależy od tego ile kasy ma się zamiar na to przeznaczyć. Ja dałem więcej i nie musiałem malować tylnego zderzaka ani razu. Podstawa Dobry montaż.

Dodaj komentarz