Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z polisą OC przy sprzedaży auta?

Mariusz Michalak
Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse
Każdy właściciel samochodu ma obowiązek wykupić obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Obejmuje ono okres 12 miesięcy, ale czasami zdarza się, że samochód zostaje sprzedany wcześniej. Podpowiadamy co z polisą może zrobić nowy właściciel pojazdu.

Problemu z polisą OC nie mają osoby, które kupują nowe auto, gdyż zobowiązani są wykupić ją najpóźniej w dniu rejestracji

Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse

pojazdu. Inaczej jest jednak przy zakupie używanego samochodu.

Powiadomienie o zmianie właściciela
Osoba, która sprzedaje auto powinna zgłosić ten fakt odpowiednim instytucjom. Wydział komunikacji należy powiadomić o tym fakcie w ciągu 30 dni od daty sprzedaży, a najpóźniej 14 dni od daty sprzedaży powinniśmy zawiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym została wykupiona polisa OC. Zgłoszenie takie powinno zawierać podstawowe dane kupującego – jego imię, nazwisko, adres oraz PESEL. Niepowiadomienie w terminie skutkuje także tym, że sprzedający ponosi wraz z nabywcą solidarną odpowiedzialność za opłacenie należnej składki.

Jeżeli samochód był ubezpieczony w zakresie AC, po jego sprzedaży polisa przestaje obowiązywać, a poprzedni właściciel otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Zwrot z OC nastąpi jedynie wówczas, jeśli nowy właściciel wypowie polisę.

Możliwości do wyboru
Kupujący używany samochód ma do wyboru następujące możliwości jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Po pierwsze, kiedy poprzedni właściciel pojazdu nie posiadał ważnej polisy OC, powinniśmy ją wykupić w dniu nabyciu pojazdu, przed wprowadzeniem go do ruchu.

Natomiast jeśli poprzedni właściciel auta posiadał ważną polisę OC, nadal możemy ją kontynuować, a obowiązywać ona będzie do końca okresu na jaki została zawarta. – Decydując się na kontynuację polisy poprzedniego właściciela auta trzeba brać pod uwagę fakt, że ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki, co najczęściej skutkuje koniecznością dopłaty do ubezpieczenia. Rekalkulacje mają miejsce bardzo często i wynikają ze zmiany ryzyka ubezpieczeniowego, przy przeliczaniu którego ubezpieczyciel weźmie pod uwagę m.in. takie parametry jak: miejsce zamieszkania/zameldowania, posiadanie zniżki, wiek właściciela, czy też staż prawa jazdy – wyjaśnia Ilona Dzierzgowska z portalu Rankomat.pl.

Może także zaistnieć sytuacja, w której zbywca jest ubezpieczony, a kupujący nie chce kontynuować zawartej polisy. – Oczywiście nowemu właścicielowi pojazdu przysługuje prawo do jej wcześniejszego wypowiedzenia w dowolnym momencie. Należy to zrobić pisemnie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ubezpieczenie wygasa w dniu złożenia rezygnacji. W takiej sytuacji nietrudno o niedopatrzenie skutkujące przerwą w ubezpieczeniu – tłumaczy Ilona Dzierzgowska.

Kara za brak OC
Należy mieć także świadomość, że za brak ważnego ubezpieczenia OC grożą wysokie kary finansowe. Jednym ze sposobów na kierowców, którzy nie mają wykupionego ubezpieczenia OC, jest identyfikowanie ich na podstawie informacji w ogólnopolskiej bazie polis, którą administruje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Specjalny program wykrywa m.in. przerwy w ubezpieczeniu. Od 1 stycznia 2014 roku, pełna kara za brak OC dla auta osobowego wynosi 3360 złotych.

Wysokość kar za brak polisy OC w 2014 roku




Samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 tony

Samochody ciężarowe i autobusy powyżej 3,5 tony

Pozostałe pojazdy np. motocykle

 

 

 

 

 

 

20%

670 zł

1 010 zł

110 zł

50%

1 680 zł

2 520 zł

280 zł

100%

3 360 zł

5 040 zł

560 zł

       

 Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty