Co zrobić, aby samochód nie zamarzł?

Porady / Samochód zimą

Autor: (red) źródło: Statoil

Liczba odwiedzin: 19379

Niskie temperatury znacznie utrudniają eksploatację pojazdów. Warto wiedzieć, co należy zrobić, aby nasz samochód nie zamarzł.

Fot. Archiwum

Podstawowa sprawa, to odpowiednie przygotowanie auta przed zimą, a zwłaszcza mrozami. Jeżeli jednak nie zdążyliśmy tego zrobić, to aby uniknąć kłopotów, koniecznie należy wykonać kilka najwazniejszych czynności:

1. Usuń ze zbiornika i układu paliwowego zgromadzoną w nim wodę.
W układzie paliwowym może zbierać się woda. W razie konieczności należy ją usunąć w specjalistycznym serwisie lub po sprawdzeniu zaleceń producenta pojazdu, poprzez dolanie specjalnego dodatku.

2. Wymień filtr paliwa.
Woda może się zbierać również w filtrze paliwa. Stanowi to poważne zagrożenie funkcjonowania każdego układu paliwowego – zawsze wtedy, gdy temperatura spada poniżej 0°C. Zamarznięta woda ogranicza przepływ odpowiedniej ilości paliwa, co w konsekwencji może spowodować zakłócenia w pracy silnika, a nawet jego unieruchomienie. Najlepiej jest wymienić filtr paliwa na nowy.

3. Sprawdź stan naładowania akumulatora.
Akumulator odgrywa kluczową rolę podczas uruchamiania silnika. Dobrze jest sprawdzić stopień jego zużycia w warsztacie samochodowym. Warto pamiętać, że akumulator należy wymieniać maksymalnie co 5 lat, bez względu na przebieg samochodu.

4. Tankuj zimowe paliwo.
Szczególnie istotne jest to w przypadku oleju napędowego oraz autogazu (LPG). Paliwa dostosowane do warunków zimowych powinny być dostępne na wszystkich firmowych stacjach w kraju.

Co zrobić, jeśli samochód z silnikiem Diesla nie chce zapalić?

Przede wszystkim powinniśmy zaprzestać ponownych prób uruchomienia silnika, aby nie doprowadzić do uszkodzenia elementów układu paliwowego, rozrusznika lub akumulatora. Następnie samochód należy umieścić w pomieszczeniu (garaż, parking wewnętrzny), w którym panuje temperatura dodatnia i pozostawić go na kilka godzin. Po takiej operacji pojazd można spróbować uruchomić ponownie, bez pomocy mechanika.

Jeżeli uruchomienie silnika się powiedzie, do zbiornika paliwa należy dolać tzw. depresator (dostępny na stacjach paliw), który zwiększy odporność paliwa na wytrącanie się w nim kryształków parafiny. Następnie należy udać się na stację paliw i zatankować zimowy olej napędowy. Jeżeli nadal, mimo ogrzania samochodu, silnik wciąż nie daje się uruchomić, należy poprosić o pomoc specjalistyczny warsztat samochodowy.

Co zrobić, jeżeli samochód z silnikiem Diesla „zaczyna przerywać” podczas jazdy przy niskich temperaturach?

W takiej sytuacji można kontynuować jazdę na niższych biegach i niezbyt wysokich obrotach silnika tak, aby dojechać do stacji paliw, na której można zatankować zimowy olej napędowy. Po tej czynności można próbować kontynuować jazdę, początkowo również unikając wysokich obrotów, aż do ustąpienia wcześniejszych objawów. Jeżeli „przerywanie silnika” nie ustąpi, należy udać się do warsztatu samochodowego i poinformować o wcześniej podjętych działaniach.

Zobacz także:
Na co uważać podczas zimowych podróży
Zimą myj samochód z głową

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

Tagi: , , , , , , , , ,

Komentarze

  • Komentarz usunięty
  • SkolmiFCP
  • Akumulator to należy wymieniać jak padnie. Chociaż, jak ktoś chce być pewny to raczej częściej niż co 5 lat.
  • wkurwiony (gość)
  • ja kupiłem akumulator centry plus w listopadzie teraz mamy styczeń i nie odpala sam musze na kable z innego samochody klamka marze nie moge drzw otworzyć i z takim samochodem Edytowany przez moderatora
  • ducati (gość)
  • Autor zapomniał dodac ze w Dieslu najwaznejszą rolę odgrywaja swiece
  • maria88
  • Słuchajcie, a ja mam pytanie jeśli chodzi o depresator do diesla.. W wielu wątkach chwalą sobie DIESEL SKYDD BLACK ARROW, naprawdę jest różnica między nim a takim za parę złotych np K2???
  • gmithc (gość)
  • @wkurwiony Zobacz czy nie "ucieka" Ci prąd przez jakiś element w aucie albo czy alternator działa lub wymień akumulator na gwarancji...

Dodaj komentarz