Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, aby samochód nie zamarzł?

(red) źródło: Statoil
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Niskie temperatury znacznie utrudniają eksploatację pojazdów. Warto wiedzieć, co należy zrobić, aby nasz samochód nie zamarzł.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Podstawowa sprawa, to odpowiednie przygotowanie auta przed zimą, a zwłaszcza mrozami. Jeżeli jednak nie zdążyliśmy tego zrobić, to aby uniknąć kłopotów, koniecznie należy wykonać kilka najwazniejszych czynności:

1. Usuń ze zbiornika i układu paliwowego zgromadzoną w nim wodę.
W układzie paliwowym może zbierać się woda. W razie konieczności należy ją usunąć w specjalistycznym serwisie lub po sprawdzeniu zaleceń producenta pojazdu, poprzez dolanie specjalnego dodatku.

2. Wymień filtr paliwa.
Woda może się zbierać również w filtrze paliwa. Stanowi to poważne zagrożenie funkcjonowania każdego układu paliwowego - zawsze wtedy, gdy temperatura spada poniżej 0°C. Zamarznięta woda ogranicza przepływ odpowiedniej ilości paliwa, co w konsekwencji może spowodować zakłócenia w pracy silnika, a nawet jego unieruchomienie. Najlepiej jest wymienić filtr paliwa na nowy.

3. Sprawdź stan naładowania akumulatora.
Akumulator odgrywa kluczową rolę podczas uruchamiania silnika. Dobrze jest sprawdzić stopień jego zużycia w warsztacie samochodowym. Warto pamiętać, że akumulator należy wymieniać maksymalnie co 5 lat, bez względu na przebieg samochodu.

4. Tankuj zimowe paliwo.
Szczególnie istotne jest to w przypadku oleju napędowego oraz autogazu (LPG). Paliwa dostosowane do warunków zimowych powinny być dostępne na wszystkich firmowych stacjach w kraju.

Co zrobić, jeśli samochód z silnikiem Diesla nie chce zapalić?

Przede wszystkim powinniśmy zaprzestać ponownych prób uruchomienia silnika, aby nie doprowadzić do uszkodzenia elementów układu paliwowego, rozrusznika lub akumulatora. Następnie samochód należy umieścić w pomieszczeniu (garaż, parking wewnętrzny), w którym panuje temperatura dodatnia i pozostawić go na kilka godzin. Po takiej operacji pojazd można spróbować uruchomić ponownie, bez pomocy mechanika.

Jeżeli uruchomienie silnika się powiedzie, do zbiornika paliwa należy dolać tzw. depresator (dostępny na stacjach paliw), który zwiększy odporność paliwa na wytrącanie się w nim kryształków parafiny. Następnie należy udać się na stację paliw i zatankować zimowy olej napędowy. Jeżeli nadal, mimo ogrzania samochodu, silnik wciąż nie daje się uruchomić, należy poprosić o pomoc specjalistyczny warsztat samochodowy.

Co zrobić, jeżeli samochód z silnikiem Diesla "zaczyna przerywać" podczas jazdy przy niskich temperaturach?

W takiej sytuacji można kontynuować jazdę na niższych biegach i niezbyt wysokich obrotach silnika tak, aby dojechać do stacji paliw, na której można zatankować zimowy olej napędowy. Po tej czynności można próbować kontynuować jazdę, początkowo również unikając wysokich obrotów, aż do ustąpienia wcześniejszych objawów. Jeżeli "przerywanie silnika" nie ustąpi, należy udać się do warsztatu samochodowego i poinformować o wcześniej podjętych działaniach.

**Zobacz także:

Na co uważać podczas zimowych podróżyZimą myj samochód z głową

**

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty