Darowizna i jej skutki

Porady / Warto wiedzieć

Autor: Waldemar Krzysztoń

Liczba odwiedzin: 15993

Szczęśliwcy nie muszą kupować samochodu, mogą go dostać od najbliższych krewnych, dalszej rodziny, a nawet całkiem obcych ludzi.


Fot. Tomasz Gola/ Daniel Nowakowski
Zwolnione od podatku są wszystkie darowizny od osób najbliższych. I to bez względu na wartość darowanej rzeczy, np. samochodu. Krąg najbliższych, którzy mogą się obdarowywać bez konieczności płacenia podatku jest bardzo precyzyjnie określony w przepisach. Potocznie mówi się o nim „zerowa grupa podatkowa”, bo nie wszystkie osoby z I grupy podatkowej do niego się zaliczają. A zatem zwolnieniem od podatku są objęte darowizny otrzymane od: małżonka, dzieci (także adoptowanych), wnuków, prawnuków, rodziców (także adopcyjnych), dziadków, rodzeństwa, pasierba, ojczyma, macochy.

Zerowa grupa podatkowa nie obejmuje natomiast synowej, zięcia ani teściów, którzy jednak należą do I grupy podatkowej, gdzie i tak płaci się najniższy podatek, a kwota wolna od podatku jest najwyższa.

Obdarowany skorzysta ze zwolnienia podatkowego podjednym warunkiem: w ciągu miesiąca od otrzymania auta musi zgłosić darowiznę do swojego urzędu skarbowego na specjalnym formularzu SD-Z1. W przeciwnym wypadku zwolnienie przepadnie i obdarowany zapłaci podatek na takich zasadach, jak dla I grupy podatkowej.

Fot. Ale są dwa przypadki, gdy darowizny zgłaszać nie trzeba: pierwszy - gdy w ciągu 5 lat obdarowany dostał od tej samej osoby darowizny o wartości nie przekraczającej 9 637 zł. Drugi - gdy umowa darowizny zawierana jest przed notariuszem (wtedy on zawiadamia urząd skarbowy). Przy czym oświadczenie darczyńcy, co do zasady, powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy też będzie ważna, gdy auto zostanie faktycznie przekazane obdarowanemu.

Aby obliczyć podatek trzeba odjąć od wartości auta kwotę wolną od podatku (50000- 7276=42724). Dalej podatek liczymy tak: 1644,50 + 12% x (42724-20556)=4304,66 zł.

Warto wiedzieć, że nieujawnienie darowizny może być bardzo dotkliwe. Jeśli urząd skarbowy po jakimś czasie dowie się o prezencie, to będzie mógł zastosować aż 20-procentową stawkę.

W ciągu miesiąca od dnia otrzymania darowanego auta (nie musi to być dzień zawarcia umowy darowizny) obdarowany powinien złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe na formularzu SD-3 i dołączyć do niego dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania (np. umowę darowizny). Nie musi składać zeznania podatkowego, jeśli umowa podpisywana jest u notariusza i on pobiera podatek.

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

Komentarze

  • Roger
  • nie dotyczy teścia? to co za problem 'obdarować' małżonkę, która następnie obdaruje swojego tatusia czyli właśnie teścia?
  • galu44
  • @Roger: formalności nieco więcej
  • harnasx
  • ech kur.. najpierw zarób sobie pieniądze (potrącą ci podatek) kup auto (zapłać podatek np. VAT) a potem chcesz je komuś dać i znowu PODATEK - to kur.. się nazywa RAJ PODATKOWY!
  • Roger
  • no tak.. a jeśli stwierdzę, że to jest pomoc dla powodzianina? bo, powiedzmy, że zarabiał jeżdżąc? z tego co wiem to takie podarunki nie były opodatkowane (co z resztą byłoby demoralizujące i wyjątkowo nieetyczne). z całego świata jeżdżą kontenery z manelami do afryki.
  • franek82 (gość)
  • Czy darowiznę mozna cofną - co trzeba sperłnic lub jak zaleść za skórę darczyncy !!!!

Dodaj komentarz