Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Dlaczego ściąga?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Burda

Ściąganie samochodu ogranicza komfort jazdy i jednocześnie jest sygnałem, że wystąpiła usterka w podwoziu. Sygnału tego nie można bagatelizować, ponieważ usterka może zagrażać także bezpieczeństwu jazdy. A zwlekanie z naprawą na pewno spowoduje tylko wzrost kosztów naprawy.

Ściąganie samochodu ogranicza komfort jazdy i jednocześnie jest sygnałem, że wystąpiła usterka w podwoziu. Sygnału tego nie można bagatelizować, ponieważ usterka może zagrażać także bezpieczeństwu jazdy. A zwlekanie z naprawą na pewno spowoduje tylko wzrost kosztów naprawy.

 

Przyczyn, dlaczego auto nie utrzymuje kierunku do jazdy na wprost, tylko zjeżdża w lewo lub prawo jest kilka i w zależności od objawów i okresów jego występowania można wstępnie stwierdzić jaki zespół jest za to odpowiedzialny. Powodem ściągania może być zła geometria zawieszenia, zużyte opony, luzy w zawieszeniu, blokujące hamulce lub źle wykonana naprawa blacharska.

 

Geometria zawieszenia ma decydujący wpływ na zachowanie się samochodu na drodze i nawet jedna nieprawidłowa wartość może powodować ściąganie. Auto będzie ściągało, gdy Fot. Grzegorz Burda: Często powodem ściągania może być zła geometria zawieszenia samochodu. nieprawidłowe jest pochylenie koła, kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy lub zbieżność. Niestety w wielu autach kąty pochylenia i wyprzedzenia nie są regulowane i można je skorygować jedynie poprzez wymianę wahacza, sprężyn lub zwrotnicy. A to niestety powoduje duży koszt naprawy. Dostępne są jednak specjalne śruby z mimośrodem, którymi można zastąpić fabryczne mocujące amortyzator do zwrotnicy. Dzięki mimośrodowi możliwa jest zmiana kąta pochylenia koła. Taką naprawę można wykonać w większości samochodów, w których jest klasyczne zawieszenie McPhersona.

Samochód nie będzie utrzymywał kierunku jazdy jeśli w zawieszeniu będą luzy (uszkodzona tulejka metalowo-gumowa, wybity sworzeń wahacza). Wyraźne ściąganie będzie się zazwyczaj objawiało podczas przyspieszania lub hamowania, ponieważ występujące siły spowodują znaczne przesunięcie koła (do przodu podczas przyspieszania i do tyłu przy hamowaniu), a więc i dużą zmianę geometrii połączoną ze znacznym przesunięciem osi jednego z kół.

 

Kolejnym elementem odpowiadającym za ściąganie są opony. Może się zdarzyć, że ściąganie pojawi się po regulacji geometrii zawieszenia. Wówczas przyczyną będzie opona, która “ułożyła” się do złego kąta pochylenia koła. Aby mieć pewność, że jest to wina opon należy zamienić koła stronami, czyli lewe dać z prawej strony, a prawe z lewej. Jeśli po takiej zamianie auto będzie ściągało w drugą stronę to mamy już pewność, że winne są opony. Aby to wyeliminować należy przełożyć koła z przodu do tyłu lub kupić dwie nowe opony. Ściąganie może pojawić się również po przełożeniu kół z przodu do tyłu, a powodem będą różne kąty pochylenia osi przedniej i tylnej.

 

Układ hamulcowy ma również wpływ na utrzymywanie kierunku jazdy. Zablokowane klocki w jednym z kół na pewno będą przyczyną ściągania. Usterkę taką łatwo zdiagnozować. Wystarczy sprawdzić temperaturę lewego i prawego koła. Także niefachowo wykonana naprawa po wypadku (nierównoległość osi, złe kąty pochylenia) może być przyczyną ściągania. Niestety przywrócenie sprawności takiego auta jest bardzo kosztowne.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • Bart3kk

  Ciekawe ile wspaniałych aut zza granicy ma obajwy ściągania w prawo lub w lewo haha xD

 • rolas

  Moje auto(bmw 530 d)bardzo mocno sciagało w prawo po kupnie i co sie okazało na zbieżności nie było żadnych odchylen-idealnie...?Wiecie co było? uszkodzona opona mianowicie miała łatke na wewnetrznym boku opony...po wymianie opon jedzie jak po szynach -prosto i nie ściaga...

 • robus (gość)

  a ja swoj oddam wkoncu na złom

 • roman (gość)

  umnie kila rio sciaga caly czas bleee wolalem juz daewoo przynajmniej jezdzil jak po sznurku nawet przy zarabistych luzach w zawieszeniu

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.