Dopuszczalne limity zawartości alkoholu we krwi będą większe?

Marcin Idczak (AIP)
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Do ministerstwa infrastruktury trafia projekt zmian w przepisach, które mają zwiększyć limity dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi kierowców.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

- Skończmy z fałszywym obrazem przedstawiającym pijanych Polaków za kierownicą - mówi Maciej Banaszak z grupy doradców ministra infrastruktury w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

To właśnie do niego trafiła propozycja wprowadzenia zmian w ilości dopuszczalnych promili u kierowców. - W Polsce panuje swoista legenda szczególnie propagowana przez policję i niektóre media, że większość wypadków powodują w naszym kraju pijani kierowcy - stwierdza M. Banaszak. Jego zdaniem to nieprawda.

Główną przyczyną jest zły stan dróg, samochodów. Dodaje, że kolejną fikcją są kary za jazdę po pijanemu. - Zabierane jest prawo jazdy, kierowca dostaje wyrok. Ale i tak nie pójdzie do więzienia, bo w kolejce do odsiadki czeka około 40 tysięcy osób - wyjaśnia.

Dlatego wzorem krajów Europy Zachodniej odpowiedzialni za bezpieczeństwo na drogach chcą zmian limitów w ilości dopuszczalnych promili alkoholu u kierowców. Na naszym kontynencie widoczny jest wyraźny podział. Wschód ze wskaźnikiem 0, Polska i Szwecja - 0,2 promila i Zachód - od 0,5 nawet do 0,8 promila.

- Z przeprowadzonych na zlecenia Ministerstwa Transportu Wielkiej Brytanii badań wynika, że po 30. roku życia jeśli ktoś ma 0,5 do 0,8 promila alkoholu we krwi to funkcjonuje tak jak osoba, która nic nie wypiła - tłumaczy Banaszak.

Dlatego w propozycji, która będzie wkrótce dyskutowana proponuje się zapis, by dla kierowców od 30. roku życia dopuszczalny poziom był 0,5. Wskazanie do 0,8 promila byłoby wykroczeniem, a dopiero powyżej tego progu traktowane jako przestępstwo. - Jednak od razu karane więzieniem - zauważa M. Banaszak.

To ma spowodować, ze jak ktoś do kolacji wypije lampkę wina lub piwo, to będzie mógł samochodem dojechać do domu. Jeśli ktoś wieczorem przy grillu wypił cztery piwa, wyspał się, to także nie powinien się obawiać policyjnej kontroli. A takich przypadków w naszym kraju funkcjonariusze wykazują miliony. Pomimo tylu zatrzymanych za jazdę na tak zwanym podwójnym gazie jesteśmy poniżej średniej w Europie.

Według dr Eryka Matuszewskiego z oddziału toksykologicznego szpitala im. Raszei w Poznaniu to, jak człowiek reaguje po wypiciu alkoholu zależy od predyspozycji jego organizmu. - Po lampce wina lub jednym piwie nie powinno nic złego się dziać. No chyba, że ktoś po raz pierwszy w życiu ich próbuje - wyjaśnia lekarz.

Założeniem propozycji zmiany przepisów jest wyeliminowane z dróg notorycznie pijących, natomiast zostawienie kulturalnych kierowców. Takich, którzy choć prowadzą jak inni użytkownicy dróg służą jedynie do powiększania policyjnych statystyk. Zmiany te nie będą dotyczyć zawodowych kierowców.

Źródło: Głos Wielkopolski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty