Dział: Rozruszniki, Alternatory, Sprężarki Klimatyzacji - Czas super alternatoró

Michał Pietras Borg Automotive
Patronat działu: Lucas
Patronat działu: Lucas
Patronat: Lucas. Generator w ciężarówce może dostarczyć do sieci elektrycznej pojazdu kilka megawatów energii rocznie, co przekłada się nawet na miliard obrotów jego wirnika. Ustawia to wysoko poprzeczkę jakości przed producentami alternatorów.
Patronat działu: Lucas
Patronat działu: Lucas

Dział: Rozruszniki, Alternatory, Sprężarki Klimatyzacji
Patronat: Lucas

W dziedzinie mechaniki cechą ważną jest dokładność wymiarów. Zachowanie wymiarów komponentów współpracujących z łożyskami to, obok jakości samych łożysk, czynnik warunkujący ich trwałość. Zbyt luźne, jak i zbyt ciasne pasowanie części, powoduje drastyczne skrócenie ich trwałości, co może doprowadzić także do uszkodzenia innych elementów.

Bardzo ważna jest też chropowatość powierzchni, w aspekcie pierścieni ślizgowych wirnika. Element ten współpracując ze szczotkami odpowiada za zasilanie rotora, zaś efektem ubocznym jest zużywanie szczotek. W wyniku zbyt wysokiej chropowatości ruchomego elementu ślizgowego, element statyczny  (szczotki) ulegają szybkiemu zużyciu. Zbyt mała chropowatość pierścieni skutkuje osadzaniem się na powierzchni styku elementów warstwy zanieczyszczeń, zwiększających rezystancje połączenia. Efekt to ograniczenie mocy alternatora, wzmożone wydzielanie się ciepła na elementach układu ślizgowego, wcześniejsza konieczność wymiany urządzenia. Na szybkość zużywania się szczotek alternatora oddziałują także twardość sprężyn dociskających szczotki oraz bicie promieniowe pierścieni. W drugą stronę, zbyt wysoka twardość szczotek i zawyżony współczynnik sprężystości elementów dociskowych odznaczają się wycieraniem pierścieni.

Jeśli mowa o pierścieniach ślizgowych wirnika nie można zapomnieć o

Fot: Lucas
Fot: Lucas

wyważeniu dynamicznym samego rotora. Ta obracająca się kilka tysięcy razy na minutę masa ułożyskowana jest w obudowach. Generowane przez nią drgania, wynikające ze złego wyważenia, zmniejszają żywotność urządzenia.

Do elektrycznych podzespołów alternatora zaliczyć można także stojan oraz diodowy mostek prostowniczy. Dwie pierwsze części, poza elementami rdzenia, składają się z cewek nawiniętych drutem emaliowanym. Ich najważniejszymi parametrami elektrycznymi są rezystancja uzwojenia cewek oraz rezystancji izolacji. Dla stojanów niezwykle ważna jest także symetria uzwojeń fazowych. Niewłaściwa dla danej aplikacji rezystancja uzwojeń stojana przekłada się niekorzystnie na parametr mocy oraz charakterystykę wydajności alternatora.

Gdy mowa o stojanie warto wrócić do parametru symetrii uzwojenia stojana. Nie zrównoważenie elektryczne uzwojeń bądź ich fizyczna asymetria prowadzą do przeciążenia części uzwojeń, gdy pozostałe nie generują odpowiedniego przepływu prądu.

Innym parametrem uzwojeń jest rezystancja izolacji, świadczy ona jakości wykonania samego uzwojenia i jest odpowiedzialna na przykład za zapewnienie bezawaryjnej pracy urządzeń w warunkach podwyższonej wilgotności.

Pracą całego alternatora zawiaduje regulator. Nowoczesne generatory wyposażone są zazwyczaj w regulatory oparte o technikę mikroprocesorową. Do ich zadań należą poza oczywistą regulacją napięcia ładowania także wymiana informacji z komputerem pokładowym pojazdu oraz reakcja na zmiany napięcia w różnych punktach instalacji pojazdu bądź podwyższoną temperaturę akumulatora.

Kontrola wszystkich przytoczonych powyżej parametrów i funkcji alternatora jest koniecznym działaniem w celu zapewnienia długotrwałości tych urządzeń. Lucas Electrical Europe podczas swoich procesów produkcyjnych i testów wykorzystuje technologie dostarczane przez firmy klasy OEM, a także własne centrum rozwojowe badawcze.

www.lucasee.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty