Fotoradary. Czy można nieznacznie przekroczyć prędkość?

(mm)
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Wielu kierowców uważa, że fotoradary robiące zdjęcie pojazdom przekraczającym prędkość, ustawione są z pewną tolerancją. Wobec tego część kierowców zakłada że mijając fotoradar można nieznacznie przekroczyć prędkość. Jak zatem jest w rzeczywistości?
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

W raporcie Najwyższej Izy Kontroli z 2014 roku „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego” stwierdzono, że w fotoradarach należących do Głównej Inspekcji Transportu Drogowego, programowano progi wyzwolenia zdjęć przez urządzenia w wysokości 25 – 26 km/h ponad określony limit prędkości dla danej lokalizacji. Było to jednak tylko tymczasowe rozwiązanie, które było związane z budową Centrum Automatycznego Nadzory nad Ruchem Drogowym.

Niezależnie jednak od tego jaką tolerancje posiadałby fotoradar, pewną tolerancję zapewniają przepisy. Zgodnie z nimi urządzenia ustawione na poboczach służące do rejestracji prędkości pojazdów powinny być ustawione minimum z 10-kilometrową tolerancją. Do 1 stycznia 2016 roku obowiązywało rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z 2013 roku w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące. Zgodnie z nim urządzenie rejestrujące nie zapisuje naruszeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o 10 km/h lub mniej. Warto zaznaczyć, że na konieczność wydania przepisów wykonawczych regulujących sposób dokonywania pomiarów i branie pod uwagę możliwości błędu kierowcy do 10 km/h, nadal zwraca uwagę ustawa – Prawo o ruchu drogowym.

Pamiętać należy, że nawet nieznaczna tolerancja zaprogramowana w fotoradarze nie oznacza, że można bezkarnie przekraczać dozwoloną prędkość o 10 km/h. Kierowca prowadzący pojazd, który nie stosuje się do ograniczenia prędkości, zawsze naraża się na karę grzywny i nie ma przy tym znaczenia, że przekroczenie prędkości było nieznaczne. Przypominamy, że dopuszczalna prędkość pojazdu na obszarze zabudowanym w godzinach 5.00 – 23.00 wynosi 50 km/h. W godzinach od 23.00 do 5.00 rano można poruszać się z maksymalną prędkości do 60 km/h. Warto również mieć na uwadze, że za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o  do 10 km/h, grozi mandat w wysokości do 50 zł.

Inspekcja Transportu Drogowego chciałaby przejść przejąć nieużywane od stycznia gminne i miejskie fotoradary. Stawia jednak konkretne warunki. Urządzenia muszą być dostosowane do funkcjonowania w systemie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Na to jednak nie chcą się zgodzić samorządowcy.

Podstawa prawna:

Art. 1. Pkt 3 ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1335)

Art. 92a ustawy z 22 maja 1971 r. -  Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2015 r. poz. 1097 z późn. zm.)

Art. 20 ust 1-2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.)

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polskie myśliwce w powietrzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty