Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy spadnie temperatura, spadnie ciśnienie w oponach

(ip)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Źle napompowane opony zwiększają ryzyko spowodowania wypadku, ponieważ ze względu na mniejszą przyczepność wydłużają drogę hamowania. Dodatkowo samochody na oponach z nieprawidłowym ciśnieniem zużywają więcej paliwa. Testy dowodzą, że jadąc na oponach o zbyt niskim ciśnieniu jest to średnio o 0,3 litra benzyny więcej na każde 100 kilometrów.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Rusza sezon wymiany opon z letnich na zimowe. Obniżenie temperatury powietrza ma wpływ na obniżenie ciśnienia w oponach nawet o 0,3 – 0,4 bara.

 - Jeżeli stosujemy ten sam rozmiar opon zimowych, co letnich, to ciśnienie eksploatacyjne powinno być takie samo, jak zaleca producent samochodu. Należy jednak pamiętać o skorygowaniu ciśnienia, gdy temperatura znacznie spadnie. Najczęściej zakładamy opony zimowe przed nadejściem zimy, a znaczne obniżenie temperatury powietrza ma wpływ na obniżenie ciśnienia w oponach dlatego tak ważne jest skontrolowanie opon przed nadejściem zimy – mówi Tomasz Młodawski z Michelin Polska.

Według najnowszych badań TNS Polska przeprowadzonych na zlecenie Michelin, 88% polskich kierowców zmieni w tym roku opony letnie na zimowe.

Wyniki badania TNS Polska: Dlaczego polscy kierowcy zmieniają opony letnie na zimowe?

- 78% ze względu na bezpieczeństwo

- 48% ze względu lepszą przyczepność

- 24% żeby poprawić komfort jazdy zimą

- 27% jest przekonanych, że bieżnik opon zimowych jest przystosowany do nawierzchni

- 8% ze względu na to, że zimowe opony są wykonane z miękkiej gumy

- 7% ze względu na dostosowanie specjalnej mieszanki składników opony do nawierzchni

- 7% żeby oszczędzić letnie opony

- 4% ze względu na dbałość o samochód

Według badania TNS Polska coraz mniej kierowców uważa, że zmiana opon jest ściśle związana ze zmianą pory roku i opadami śniegu, a także że należy jej dokonać w określonych miesiącach, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Wzrasta natomiast świadomość, że termin jest powiązany z temperaturą powietrza – jednak częściej z ogólnym ochłodzeniem, niż z konkretną wartością temperatury, przy której powinno się zmiany dokonać.

Wyniki badania TNS Polska: Kiedy Polacy zamierzają zmienić opony letnie na zimowe?

- 23% w październiku

- 24% w listopadzie

- 1% w grudniu

- 15% kiedy temperatura będzie niższa niż 7 st. Celsjusza

- 5% kiedy spadnie śnieg

- 28% kiedy pojawią się pierwsze prognozy mówiące, że zbliża się ochłodzenie

Michelin już dziesiaty raz organizuję akcję „Ciśnienie pod kontrolą” podczas której kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić na stacjach zarówno poziom ciśnienia, jak i głębokość bieżnika. Otrzymają też informacje na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo oraz ekonomię i ekologię jazdy. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 27 – 31 października 2014 r. na 50 wybranych stacjach Statoil we wszystkich województwach. Eksperci będą czekać na kierowców w godzinach 11:00 - 20:00.

 - Wartość ciśnienia należy sprawdzać co najmniej raz na dwa tygodnie. Najrzadziej raz w miesiącu. Tak częste kontrole umożliwią nam szybkie wykrycie ewentualnych usterek, które pozostawione samym sobie mogą z czasem doszczętnie zniszczyć oponę – mówi Filip Fischer z Oponeo.pl. Warto również dodać, że 1 listopada 2014 roku wchodzi w życie przepis dotyczący obowiązkowego systemu monitorującego ciśnienie w oponach. W tę technologie będą musiały być wyposażone wszystkie nowe auta sprzedawane na terenie Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty