Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leki, po których nie wolno bądź nie powinno się wsiadać za kierownicę

Maciej Pobocha
Fot. Tomasz Szmandra
Fot. Tomasz Szmandra
Przyjmowanie niektórych leków może okazać się dla kierowców fatalne w skutkach. Nie dość, że rośnie prawdopodobieństwo spowodowania wypadku, to można też stracić prawo jazdy.

O tym, że po alkoholu nie powinno się siadać za kółko wie praktycznie każdy. Z tego, że lekarstwa bywają równie groźne dla kierowcy, zdaje sobie sprawę niewielu. Tymczasem leki nasenne, przeciwdepresyjne, przeciwbólowe i przeciwalergiczne mogą negatywnie oddziaływać na przetwarzanie informacji, ich analizę, podejmowanie decyzji i koordynację ruchów. Jak wskazują statystyki dotyczące niekorzystnego wpływu leków na sprawność kierowców, nawet do 20 proc. wypadków i kolizji drogowych może być spowodowanych przez tych, którzy stosują lekarstwa niekorzystnie oddziałujące na zdolność prowadzenia pojazdów.

 

Szczególnie groźna jest senność wywołana działaniem niektórych leków. Senni kierowcy częściej powodują wypadki, szczególnie podczas wykonywania nużących i monotonnych czynności np. podczas jazdy po autostradzie. Większe zagrożenie z powodu senności w dużej mierze jest skutkiem opóźnienia hamowania, przez co wyraźnie maleje szansa uniknięcia zderzenia.

 

Badanie przeprowadzone na 593 zawodowych kierowcach w Australii wykazało, że więcej niż połowa z nich zapadała w drzemkę podczas jazdy. Ponad 30 proc. przyjmowała przy tym leki mogące być przyczyną senności lub znużenia. W badaniu holenderskim, przeprowadzonym na grupie 993 sprawców wypadków drogowych, aż u 70 proc. kierowców stwierdzono obecność we krwi pobieranej bezpośrednio po wypadku obecność benzodiazepin – leków o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym.

 

Zobacz także: Dacia Sandero 1.0 SCe. Budżetowe auto z oszczędnym silnikiem

Zaskoczeniem dla wielu kierowców może być informacja, że problemy z prowadzeniem samochodu mogą mieć po zażyciu niektórych, zwłaszcza silnych leków przeciwbólowych. Zawierają one związki mogące powodować zawroty głowy i spowolnienie reakcji. Negatywnie na prawidłowe kierowanie wpływają też leki ziołowe zawierające kozłek lekarski, melisę lekarską czy chmiel, sprzedawane czasem jako suplementy diety. Kierowcy powinni zachować ostrożność przy zażywaniu preparatów zawierających guaranę, taurynę i kofeinę, takich jak napoje energetyzujące (np. Red Bull, Tiger, R20, Burn). Zapobiegają one co prawda zmęczeniu, ale po początkowym okresie większego pobudzenia powodują wzrost zmęczenia.

 

Informacje o wpływie lekarstwa na sprawność organizmu powinny znajdować się w ulotce. Niektóre z nich zawierają np. zapis, że „w czasie stosowania preparatu nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu”. Niestety tylko 10 proc. przyjmujących leki czyta ulotki, w efekcie czego ryzyko prowadzenia samochodu po zażyciu szkodliwego dla kierowcy lekarstwa jest wysokie.

 

Działanie leków na organizm kierowcy, podobne do działania alkoholu, może zostać wykryte przez policję. Służą do tego specjalne testy, przeprowadzane coraz częściej m.in. w trakcie rutynowych kontroli drogowych. Dodatni wynik może zostać potwierdzony poprzez badanie krwi lub moczu kierowcy. Niektóre leki zawierają substancje obecne w narkotykach. W przypadku ich wykrycia sprawa jest kierowana do sądu, który na podstawie opinii biegłego oceniającego jaki wpływ na zdolność do prowadzenia miała wykryta substancja, wydaje wyrok. Stało się tak m.in. w 2010 r., gdy student z Poznania wziął zawierającą kodeinę tabletkę na ból głowy. Sąd zatrzymał mu prawo jazdy na 10 miesięcy i skazał na grzywnę w wysokości 550 zł.

 

Niektóre leki np. w dużym stężeniu, mogą działać odurzająco. Jeśli kierowca w stanie odurzenia zostanie zatrzymany przez policję, to grozi mu kara do 3 lat więzienia i zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata. W przypadku spowodowania wypadku pod wpływem środka odurzającego – za który mogą zostać uznane niektóre leki – kierowcy grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat.

Leki, po których nie wolno bądź nie powinno się wsiadać za kierownicę

 

Dr Jarosław Woroń, Zakład Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Należymy do narodów, które lubią się leczyć, więc prawdopodobieństwo zażycia leku wpływającego na bezpieczne prowadzenie pojazdu jest duże. Aby tego uniknąć, kierowca idąc do lekarza powinien zaznaczyć, że jest kierowcą, aby lekarz poinformował go o ewentualnym niekorzystnym działaniu przepisanych lekarstw. Podobnie powinien zrobić w aptece, jeśli kupuje leki bez recepty, a przynajmniej powinien czytać ulotki dołączone do lekarstw. Leki bywają bardziej zdradliwe od alkoholu, bo wpływ niektórych z nich na organizm potrafi utrzymywać się nawet klika dni. Problemem jest też wzajemne oddziaływanie różnych lekarstw. Przyjmowanie kilku jednocześnie może nasilać zmęczenie, senność, zaburzenia koncentracji, w efekcie czego dużo łatwiej o wypadek.

 

Negatywne skutki działania leków

• senność

• nadmierne uspokojenie

• zawroty głowy

• zaburzenia równowagi

• zaburzenia widzenia

• zmniejszenie napięcia mięśni

• wydłużenie czasu reakcji

 

Leki, po których lepiej nie prowadzić samochodu

 

Leki stosowane w leczeniu przeziębienia, grypy i kataru:

Acatar Acti-Tabs

Acatar Zatoki

Actifed

Actitrin

Cirrus

Disophrol

Febrisan

Fervex

Gripex

Gripex MAX

Gripex NOC

Ibuprom Zatoki

Modafen

Tabcin trend

Theraflu Extra GRIP

 

Leki przeciwkaszlowe:

Butamirat

Thiocodin i inne leki złożone zawierające kodeinę

 

Leki przeciwbólowe:

Antidol

APAP NOC

Ascodan

Nurofen PLUS

Solpadeine

 

Leki przeciwalergiczne:

Cetyryzyna (Alerzina, Allertec, Zyrtec, Zyx 7)

Loratadyna (Aleric, Loratan)

 

Leki stosowane w chorobie lokomocyjnej:

Aviomarin

 

Leki przeciwbiegunkowe:

Loperamid (Imodium, Laremid, Stoperan)

 

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty