Haki holownicze

Porady / Wyposażenie

Autor: Michał Głombiowski

Liczba odwiedzin: 53754

Zanim zdecydujemy się na zakup haka holowniczego zastanówmy się, jaki jego rodzaj przyda się nam najbardziej i który będzie najlepiej pasował do naszego auta...

Przejdź do: Orientacyjne ceny haków holowniczych

Zanim zdecydujemy się na zakup haka holowniczego zastanówmy się, jaki jego rodzaj przyda się nam najbardziej i który będzie najlepiej pasował do naszego auta.

Hak holowniczy przydać się może, gdy zadzwoni do nas przyjaciel z prośbą, by odholować jego uszkodzony samochód do warsztatu. Równie niezbędny jest dla miłośników caravaningu i osób często przewożących sprzęt czy materiały w przyczepie. By hak spełniał dobrze swoje zadanie musi zostać odpowiednio dobrany do konkretnego modelu samochodu.

W sklepach z artykułami motoryzacyjnymi haki holownicze pojawiają się sporadycznie. Jest to asortyment sprowadzany zwykle na konkretne zamówienie klienta. Dużo większy wybór jest w warsztatach i firmach specjalizujących się w montażu tego typu wyposażenia.

Są trzy rodzaje haków holowniczych. Najstarszy typ, to hak montowany do samochodu na stałe. Nie da się go samodzielnie zdemontować i dlatego nie cieszy się on dużą popularnością. Poza tym, nie odpowiada on normom Unii Europejskiej i są problemy z wjazdem samochodem z takim hakiem do krajów unijnych.

Po europejsku
Kierowcy zdecydowanie wolą nowsze rodzaje haków, które można swobodnie zdemontować. Wyróżnia się haki montowane za pomocą kilku śrub oraz z systemem automatycznego wypinania. W tych ostatnich, za pomocą specjalnego systemu zapadkowego, w ciągu kilku sekund można odpiąć samą końcówkę haka. Haki demontowane spełniają normy europejskie.
Na zamontowanie haków automatycznie wypinanych decydują się zwykle posiadacze bardziej luksusowych samochodów. Są one najwygodniejsze w użyciu, ale są niestety nieco droższe. Sporo osób montuje w swoich samochodach haki wkręcane na specjalne śruby. Również można je szybko zdemontować, jak i zamontować, ale trzeba użyć do tego odpowiedniego klucza.
Za wyborem tego typu wyposażenia niewątpliwie przemawia cena, haki takie są bowiem blisko o połowę tańsze od automatycznych. Obecnie niemal wszystkie produkowane samochody posiadają oryginalne otwory przeznaczone do montażu haków holowniczych.

Żeby udźwignął
Przy wyborze haka holowniczego do naszego samochodu istotną sprawą jest również jego udźwig maksymalny, zwany tonażem. Każdy hak musi posiadać wyszczególnione zalecenia co do ciężaru, jaki jest w stanie udźwignąć. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że tonaż haka holowniczego nie może przekraczać masy całkowitej pojazdu, do którego hak jest zamontowany. Jeżeli zakupimy hak demontowany, warto wozić go w bagażniku auta, a nie na stałe zamontowanym. Co prawda niektórzy twierdzą, że hak stanowi ochronę samochodu podczas stłuczki, ale pamiętajmy, że w takim wypadku wystający hak czyni o wiele większe spustoszenia w samochodzie, który na nas najechał. Nie narażajmy więc innych na niepotrzebne straty.

Certyfikat konieczny
- Aby hak holowniczy nie stanowił zagrożenia dla użytkowników samochodu, powinien posiadać specjalny certyfikat wydany przez PIMot w Warszawie - wyjaśnia Krzysztof Flisiński, właściciel firmy Euro-Hak. - Na tabliczce znamionowej haka musi być podany producent, data produkcji i co najważniejsze, dopuszczalny tonaż. Montaż haka holowniczego odbyć powinien się w wyspecjalizowanym warsztacie.
- Zdecydowanie odradzam samodzielny montaż tego typu wyposażenia - mówi Flisiński. - Aby odpowiednio dokręcić mocowanie haka, potrzebne są odpowiednie narzędzia, które pozwalają uzyskać wymaganą siłę i moc dokręcenia śrub. Zwykłym kluczem samochodowym nie zrobimy tego dobrze.

Co kilka lat należy również sprawdzić w serwisie, czy mocowanie haka nie obluzowało się. Jeżeli pokonujemy dużo kilometrów z przyczepą, kontrolę trzeba wykonywać częściej.

Orientacyjne ceny haków holowniczych

Rodzaj Cena
Hak stały, niedemontowany 350 - 400 zł
Hak demontowany, mocowanie śrubowe 450 - 500 zł
Hak automatyczny 800 - 1500 zł
Ceny obejmują koszt haka, badanie techniczne oraz montaż

» Do początku artykułu

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.