Ile straci Twoje auto?

Tomasz Rewerelli
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Dlaczego jedne używane samochody z tego samego rocznika, kosztują więcej a inne mniej? Co to jest wartość rezydualna i skąd się bierze? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania kupując lub sprzedając auto.

Każdy kto przegląda ogłoszenia z cenami używanych samochodów zauważy, że auta różnych marek z tego samego rocznika, z identycznym wyposażeniem i podobnymi silnikami mają różne ceny.

 

Ich wartość zależy od wielu czynników, nie tylko od ceny zakupu. Samochody w różny sposób tracą na wartości. Jedne szybciej, inne wolniej. Ich wartość w chwili odsprzedaży określa się jako wartość rezydualną.

 

Liczy się opinia

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

 

- Wartość auta po kilku latach eksploatacji zależy głównie od pozycji i uznania danego modelu na rynku. Użytkownicy na podstawie opinii i danych o konkretnym modelu gotowi są zapłacić wyższą lub niższą cenę - mówi Jerzy Osuch, wiceprezes wydawnictwa Info Ekspert opisującego ceny pojazdów używanych.

 

Wiele zależy od upodobań klientów w danym kraju. Wiadomo, że samochody francuskie dobre ceny osiągają na rodzimym rynku. Trudno sobie jednak wyobrazić by auta niemieckie utrzymywały w Niemczech podobną wartość co auta włoskie.

 

- W Polsce cenione są marki japońskie, zwłaszcza Toyota czy Honda. Lepiej utrzymują swoją wartość niż auta innych marek, gdyż uznawane są za niezawodne i bezawaryjne - mówi Eliza Kitlas, specjalista do spraw marketingu w firmie Eurotax

 

- Bardzo popularne są też auta niemieckie, głównie ze względu na bliskość rynku niemieckiego, skąd są masowo sprowadzane. Mają poza tym dobrą opinię - dodaje Eliza Kitlas.

 

Warto wiedzieć, że małe, używane samochody mają znacznie lepsze wartości rezydualne niż drogie limuzyny. - Małe ekonomiczne auta są bardziej poszukiwane na rynku - twierdzi Jerzy Osuch.

 

Wyposażenie niewiele pomoże

 

Na wartość końcową mają wpływ także inne czynniki. Auto używane ma wyższą cenę, jeżeli dany model nie różni się, bądź różni się nieznacznie swojego następcy. Każdy facelifting, czy wprowadzenie nowej wersji powoduje większy spadek wartości auta używanego.

 

Mniej tracą pojazdy z silnikami Diesla, ponieważ uznawane są za bardziej oszczędne w eksploatacji. Co ciekawe wyposażenie ponadstandardowe nie wpływa znacząco na podwyższenie wartość auta używanego, twierdzą eksperci Eurotaxu.

 

Auta zakupione w salonie, sprzedawane przez pierwszych właścicieli mogą osiągać wyższa cenę niż takie same wiekowo auta z większa liczbą właścicieli. Poza tym auta zakupione i zarejestrowane w Polsce cieszą się lepsza opinią, ze względu na udokumentowaną historię eksploatacji, stąd mogą osiągać nieco wyższe ceny niż auta z importu prywatnego.

 

Import prywatny obniża wartość

 

Od momentu wejścia Polski w do Unii Europejskiej uwolniono import samochodów używanych. Ceny aut używanych spadły znacznie, ze względu na dużą podaż. Import prywatny sięga 800 tys. sztuk rocznie.

 

W tabeli prezentujemy procentowe wartości jakie osiągają dziś auta kupione w Polsce 5 lat temu. Nie oznacza to, że dziś kupione w salonie auto będzie miało za 5 lat taką samą wartość rezydualną. Będzie ona zapewne zdecydowanie niższa, właśnie ze względu na nasycenie rynku. Prognozy Eurotaxu mówią, że większość aut już po trzech, czterech latach osiągać będzie wartość na poziomie około 30-40% ceny, którą właściciel zapłacił w salonie.

  

Wartości pojazdów używanych z pierwszą datą rejestracji w maju 2002 roku (ze standardowym przebiegiem na poziomie ok. 15 000 km rocznie)

 

Marka i model

Dzisiejsza

wartość pojazdu

(wg Eurotax)

Cena zakupu

(wg cennika z 2002 r.)

Procentowa wartość

w stosunku do

ceny zakupu

Fiat Punto

1.2 8V 60 KM

11 800 zł

35 500 zł

33 %

Opel Astra Classic

1.6 75 KM Base

12 500 zł

35 000 zł

36 %

Toyota Corolla

1.4 VVT-i  97 KM Base

23 600 zł

45 000 zł

52 %

Volkswagen Passat

1.9 TDI 130 KM Basis

35 600 zł

87 000 zł

41 %

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty