Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inspekcja auta w AC - może ci zaszkodzić?

materiał informacyjny Rankomat.pl
fot. archiwum
fot. archiwum
Kupiłeś ubezpieczenie autocasco (AC) i opłaciłeś polisę. Myślisz, że masz już zagwarantowaną ochronę auta? Niestety nie, jeżeli zostałeś poinformowany o konieczności przeprowadzenia inspekcji pojazdu.

Do czasu uzyskania jej pozytywnego wyniku, twoje AC pozostanie w “zawieszeniu”. Jeśli oględziny samochodu przebiegną niepomyślnie, ubezpieczyciel będzie miał prawo do rozwiązania umowy…

  • Zapłaciłem za pakiet OC i AC, ale po inspekcji auta dostałem decyzję o odmowie ochrony w autocasco. Co mi z tego, że odzyskam składkę!? - skarży się pan Adam - Tak atrakcyjnej ceny nie miał nikt… W dodatku za dwa dni kończy mi się zeszłoroczna polisa OC. Nie wiem czy zdążę i czy mam jeszcze szansę na zmianę ubezpieczyciela...

Właściciel auta sam zawinił?

Inspekcja w AC to zabezpieczenie towarzystwa ubezpieczeniowego na wypadek objęcia ochroną pojazdu wcześniej uszkodzonego lub innego niż podano w dokumentach. Nie wiemy z jakiego powodu auto pana Adama nie otrzymało pozytywnej opinii rzeczoznawcy. Pobawmy się więc w małe spekulacje...

Uszkodzenia pojazdu były bardzo duże

W interesie towarzystwa ubezpieczeniowego nie leży utrata klienta. Odmowa ochrony w AC może być skutkiem wykrycia poważnych uszkodzeń lub niesprawności technicznej. Jeśli podczas sprawdzania samochodu okaże się, że drobne wgniecenia i rysy na karoserii nie wpływają na sprawność i wartość auta, nikt nie anuluje umowy AC.

Gdy rzeczoznawca odkryje nieco większe wady:

  • odnotuje obecne usterki. Jeśli zajdzie taka potrzeba, ubezpieczyciel obniży wysokość sumy ubezpieczenia. Równocześnie zaproponuje nowe warunki ochrony autocasco;
  • towarzystwo może też poprosić o likwidację drobnego uszkodzenia (np. naprawę lusterka, reflektora itp.) przed startem ochrony autocasco.   

Pojazd był inny niż przyjęty do ubezpieczenia

Takie sytuacje też się zdarzają. Objęcie ubezpieczeniem AC np. samochodu z bogatszą wersją wyposażenia lub wyposażeniem dodatkowym nie będącym w standardzie (oczywiście nieistniejącym), a później zgłoszenie jego kradzieży, byłoby prostą drogą do szybkiego wzbogacenia. Oczywiście do popełnienia przestępstwa również...

Uwaga! Podanie nieprawdziwych informacji podczas zawierania umowy AC to najczęstszy powód jej wypowiedzenia przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Jak przeprowadza się inspekcję pojazdu?

Ubezpieczyciel informuje o konieczności przeprowadzenia oględzin samochodu już podczas zawierania umowy. Procedura sprawdzenia auta przed startem polisy AC przebiega podobnie w większości towarzystw:

  • w ciągu kilku dni (zwykle trzech) rzeczoznawca kontaktuje się z właścicielem pojazdu i wspólnie ustalają dogodny termin i miejsce dokonania inspekcji,   
  • w trakcie oględzin przedstawiciel towarzystwa wykonuje zdjęcia samochodu, kopiuje prawo jazdy, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu,      
  • informacja o wyniku inspekcji jest dostarczana do klienta głównie telefonicznie lub drogą elektroniczną,         
  • faktyczna ochrona pojazdu z tytułu AC rozpoczyna się od dnia następnego po zaakceptowaniu inspekcji.

Zdarza się również, że towarzystwo ubezpieczeniowe prosi tylko o dostarczenie kopii niezbędnych dokumentów i zdjęć samochodu. Może nam w tym pomóc nawet agent ubezpieczeniowy, u którego dokonujemy zakupu.

Gdy osobny start polisy OC i AC jest kłopotliwy

Zakup ubezpieczenia auta w pakiecie OC z AC ma wiele zalet. Przede wszystkim tak jest taniej. Poza tym część ubezpieczycieli nie oferuje samego AC, a więc zawęża się znacznie oferta. Dodatkowo, wybierając pakiet ubezpieczeń zachowujemy wspólny okres ochrony (nie musimy pamiętać o osobnych datach końca polis). Nie trudno się więc dziwić, że pan Adam nie jest zadowolony z rozdzielenia OC (które zostało już opłacone i zacznie obowiązywać za dwa dni) od AC (które zostało anulowane).

Pan Adam ma szansę na odstąpienie od aktualnej umowy OC i ponowną próbę znalezienia taniego pakietu, jeżeli kupił polisę przez telefon lub internet. W przypadku umów zawieranych na odległość mamy możliwość ich wypowiedzenia w ciągu 30 dni, nawet bez podawania przyczyny.

Warto jednak najpierw porównać inne oferty (na przykład za pomocą

kalkulatora OC/AC

). Problemem może być bliski start polisy OC. Jeśli uda się mu znaleźć inny atrakcyjny pakiet OC z AC, pan Adam musi ponownie uwzględnić czas oczekiwania na inspekcję samochodu. To jeden z powodów, dla których warto szukać polisy AC z dużo większym wyprzedzeniem.

A jeśli nie udostępni pojazdu do inspekcji?

Scenariusz, w którym umawiamy się na spotkanie z przedstawicielem towarzystwa, a później je odwołujemy może mieć zgubne skutki. Większość towarzystw ubezpieczeniowych daje sobie (i nam) określony czas na przeprowadzenie inspekcji pojazdu (zwykle 30 dni). Na przykład Link4 informuje w swoim OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia), że w przypadku niemożności dokonania oględzin “ma prawo w terminie 30 dni od dnia wskazanego jako początek okresu ubezpieczenia odstąpić od umowy ubezpieczenia Auto Casco z dniem wskazanym jako początek okresu ubezpieczenia”. Całość składki zostanie wówczas zwrócona. PZU jest równie rygorystyczne - gdy nie dokonano oględzin z przyczyn leżących po stronie ubezpieczającego „umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z dniem, w którym identyfikacja lub oględziny miały być dokonane”.

Kiedy inspekcji samochodu nie będzie

Zazwyczaj odstępuje się od inspekcji auta, gdy ochrona AC dotyczy pojazdu fabrycznie nowego lub zgłoszonego do ubezpieczenia w kolejnym roku. Są także towarzystwa, które sprawdzają pojazdy losowo (np. YCD – do 30 dni od zawarcia umowy). Podobnie jak pozostali ubezpieczyciele, dają sobie prawo do wypowiedzenia umowy w przypadku podania nieprawdziwych danych.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty