Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

ITD. Mandat i zatrzymanie dowodu za trującego diesla

Data publikacji: Autor: GITD

fot. GITD Inspektorzy z WITD w Bydgoszczy, w okolicach Torunia, na autostradzie A1 zatrzymali do kontroli drogowej dwa pojazdy należące do tego samego przewoźnika z Łotwy.

Analiza danych cyfrowych z tachografu wykazała, że w kontrolowanych pojazdach zamontowane są niewłaściwe czujniki ruchu. Podczas oględzin pojazdów ujawniono, że w pojazdach znajdują dodatkowe urządzenia symulujące prawidłową prace układów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pojazdów m.in. ABS. Instalacje te pozwalały na manipulacje rzeczywistą pracą tachografu.

fot. GITDW związku z powyższym pojazdy zostały skierowane do autoryzowanego serwisu tachografów, celem dalszych oględzin, które potwierdziły ustalenia kontrolujących.  Ponadto w jednym z pojazdów ujawniono tzw. "emulator" systemu Adblue, który miał na celu symulowanie poprawnej pracy układu recyrkulacji spalin w pojeździe, podczas gdy układ  oczyszczania spalin w rzeczywistości nie pracował prawidłowo. W rezultacie w niepotrzebny sposób obciążały one środowisko.

Oba pojazdy posiadały aktualną kalibrację, która została wykonana pod koniec lutego 2017 r. Kierowcy zostali ukarani stosownymi mandatami karnymi, zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu do czasu naprawy układu emisji spalin, a wobec przewoźnika z Łotwy wszczęto postępowanie wyjaśniające z tytułu stwierdzonych naruszeń ustawy o transporcie drogowym.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.