Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Jak jeździć po rondzie

Data publikacji: Autor: (pim)

Fot. Dariusz Gdesz Rondo to coraz bardziej popularny typ skrzyżowania w naszym kraju. Nie doczekało się jednak osobnego rozdziału w kodeksie drogowym, dlatego nie będzie również jego fachowej definicji.

Fot. Dariusz Gdesz

Pokonując taki typ skrzyżowania należy pamiętać o kilku zasadach. Przed ogromną większością rond w Polsce występują dwa znaki: C-1 – „ruch okrężny” oraz A-7 – „ustąp pierwszeństwa”. W takiej sytuacji pierwszeństwo mają pojazdy poruszające się po rondzie. Dlatego przed wjechaniem na rondo należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się czy nic po nim nie jedzie.

Zobacz także:

Znak STOP


Co ma się jeszcze zmienić w przepisach


Należy jednak pamiętać, że gdy (jakimś cudem) odnajdziemy rondo, przed którym nie będzie znaku pierwszeństwa, to panują tam zasady ogólne. Oznacza to, że obowiązuje wtedy reguła prawej strony. Pierwszeństwo w takiej sytuacji ma kierowca wjeżdżający na rondo, a nie ten, który po nim już podróżuje.

Warto wiedzieć także, w jaki sposób należy sygnalizować określone manewry na rondzie. Wielu kierowców włącza lewy kierunkowskaz wjeżdżając na skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Nie jest to konieczne, ponieważ geometria jezdni wymusza tylko i wyłącznie taki właśnie skręt. Z kolei manewr opuszczenia ronda powinien zostać zasygnalizowany kierunkowskazem wystarczająco wcześnie i wyraźnie. Także każda zmiana pasa ruchu na samym rondzie powinna być sygnalizowana kierunkowskazem. Pamiętajmy też, że zmieniając pas ruchu należy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi poruszającemu się po tym pasie, na który chcemy wjechać.

Gdy zamierzamy pokonać rondo mające co najmniej dwa pasy ruchu, musimy pamiętać także o zajęciu odpowiedniego pasa. Generalna zasada jest taka, że pojazd zamierzający skręcić w prawo, powinien zbliżyć się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, czyli zająć prawy pas. Z kolei samochód zamierzający skręcić w lewo powinien zająć lewy pas.

Na rysunku widzimy samochody A i B. Ich kierowcy postępują prawidłowo, zajmując odpowiednie pasy ruchu. Kierowca auta A skręca w lewo, więc zajmuje pas lewy, kierowca auta B skręca w prawo więc zajmuje pas prawy. Z kolei kierowca auta C postępuje źle. Zajęcie pasa lewego, gdy zamierzamy skręcić w prawo jest sytuacją niepoprawną. Należy pamiętać o tym, że, analogicznie, jeśli chcemy skręcić w lewo, a podróżujemy po tym samym rondzie prawym pasem, nie zachowujemy się poprawnie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że takie postępowanie ogranicza płynność ruchu na rondzie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Bebok

  "Wielu kierowców włącza prawy kierunkowskaz wjeżdżając na skrzyżowanie o ruchu okrężnym" - chyba raczej lewy

 • lordofchaos

  moze vyjde na alfabete motoryzacyjnego ale Rondo Zgrupowania AK "Radosław" w Warszawie jest dla mnie ZAVSZA ZAGADKA, jazda po nim to istna loteria nigdy nie viem czy to ja jade dobrze czy vszyscy inni pozostali zgodnie z przysloviem, ze vyjatek potvierdza regule dla mnie to rondo nie jest bezpieczne vole je omijac

 • nevada

  Oczywiście chodziło o włączanie lewego kierunkowskazu. Dziękujemy za zwrócenie uwagi. (red)

 • tomek1

  Wg mnie (logicznie patrząc) jak rondo jest dwupasmowe i wjeżdża się ze środkowego pasa to do samego końca powinno się jego trzymać do jazdy na wprost lub w lewo a nie umożliwiać zmianę pasa na rondzie lub zjazd z wewnętrznego na prawy bo w ten sposób można doprowadzić do kolizji jadące równolegle pojazdy. Byłem świadkiem wielu takich sytuacji.

 • tomek1

  Podobnie sytuacja kiedy wjeżdża się na rondo na prawy pas i jedzie w kółko (np.zawracanie), kiedy przed wjazdem na rondo wyraźnie są strzałki tj. jadąc lewym pasem jest strzałka prosto i w lewo, a na prawym strzałka prosto i w prawo więc ktoś kto wjechał prawym pasem nie wolno mu skręcić w lewo lub zawrócić. Może inaczej to się ma do rond gdzie przed wjazdem na nie nie ma namalowanych strzałek.

 • Polark

  Nawet w Polsce jest kilka rodzajów rond - z jednym pasem, z dwoma, z trzema, ze strzałkami i bez, nie mówiąc już o zagranicy. Zwłaszcza wielopasmowe ułatwiają i przyspieszają ruch, pod warunkiem że ktoś nie zablokuje np. pasa środkowego (gdy są trzy), wjeżdzając nań i chcąc wcisnąć się już na rondzie do skrętu w prawo. A co do włączania kierunkowskazów na rondzie to wcale nie jest takie oczywiste włączanie lewego kierunkowskazu - jedzie się po całym rondzie co prawda w lewo, ale sam wjazd na rondo to skręt w prawo i w niektórych krajach wymagane jest wrzucenie wtedy prawego kierunkowskazu.

 • dziennikarzW

  Według objaśnienia podanego w art. pojazd A może być w bardzo prosty sposób "staranowany" przez inne auto poruszające się prawym pasem na rondzie (np. jadące prawidłowo na wprost), któremu poj. A zajedzie drogę niemalże w poprzek na prawym pasie ruchu. Jest to czyn karany gdyż po pierwsze przy zmianie pasa ruchu obowiązuje szczególna ostrożność i konieczność ustąpienia pierwszeństwa (zatrzymanie auta powodowałoby tamowanie ruchu) a po drugie na terenie RP nie wolno skręcać w prawo z lewego pasa ruchu (chyba że znaki drogowe dopuszczają inną możliwość). Pas należy zmienić wcześniej.

 • keni (gość)

  W praktyce sposób jazdy prawidłowej opisany w tym artykule świetnie się sprawdza. Problemem są w Polsce osoby, które do tych reguł sie nie stosują i uważają np. że można okrążać skrzyzowanie oraz skrecac w lewo z prawego pasa. Taka postawa powoduje , ze rzeczywiscie ronda mogą byc kolizyjne. Natomiast jesli chodzi o problem przedstawiony powyzej prze dziennikarzaW, to równiez w praktyce takie zajscia nalezą do sytuacji wyjątkowych jakie mogą sie zdarzyc, bo oszolomow nie brakuje, ale tutaj przydalaby sie symulacja w czasie rzeczywistym, no bo normalnie ten wspomniany samochod, co chce jechac prosto nie bedzie sie pakowal na rondo w tej samej chwili w której auto A będzie tuż przed nim, a nawet jeśli, to róznica szybkosci auta A juz jadacego i auta hipotetycznego, co dopiero wjezdza spowoduje, ze A bedzie sporo do przodu i spokojnie zmieni pas na prawy przed naszym hipotetycznym... Tutaj potrzebna jest dobra wola tak samo w innych sytuacjach na drodze- nikt normalny nie przyspiesza

 • keni (gość)

  ..jeśli widzi przed sobą auto na podrzędnej, co chce wjechać na główną. Tak samo nasz hipotetyczny samochod jadacy prosto poczeka ten ułamek sekundy, żeby A przejechało i dopiero wjedzie na rondo na pas zewnetrzny. W sytuacji zakorkowania ronda A musi stanąć i migać ze chce zjechac i chyba jest zrozumiale, ze ci z zewnetrznego go puszczą. Ogólnie mówiąc- zasady opisane w artykule mogą bardzo usprawnic poruszanie sie ludzi na rondzie ale dopiero wtedy, kiedy wszyscy je zrozumieja i zaczna stosowac.

 • jacek (gość)

  czy można zawracać na rondzie z sygnalizacją świetlną jeżeli sygnalizator do jazdy na wprost jest czerwony i znajduje się za rondem

 • jaaa (gość)

  Czy wjeżdżając na rondo wielopasmowe pasmem zewnętrznym muszę przepuścić jadącego po rondzie innym pasem?

 • WAW402 (gość)

  Patrz rysunek. Jadę sobie tym żółtym i gdy jestem w pozycji tego środkowego żółtego facet z góry, z godziny 12, ze swojego prawego pasa pakuje się na rondo widząc, że ja jestem na lewym. Gdy ja chcę zjechać w lewo tym żółtym powstaje konflikt. On jest z prawej, na innym pasie. Ronda są tak małe, że zmiana pasa, z lewego na prawy, w trakcie nie wchodzi w grę. Jak to ma być???

 • Mateusz (gość)

  "Należy pamiętać o tym, że, analogicznie, jeśli chcemy skręcić w lewo, a podróżujemy po tym samym rondzie prawym pasem, nie zachowujemy się poprawnie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że takie postępowanie ogranicza płynność ruchu na rondzie." ..takie postępowanie ogranicza płynność ruchu ??!! Właśnie przez taka niewiedze facet tira by mnie poslal na inny swiat. Ja jadę pasem wewnetrznym na wprost,, a on zajezdza mi droge skrecajac w lewo na pasie zewnatrznym !!!!!!

 • karina (gość)

  najtrudniejsze ronda ze szczecina znalazłam ... ale są też inne miasta. Edytowany przez moderatora 2012-06-20 06:41

 • Rowerzysta (gość)

  Czy rowerzysta ma prawo do jazdy na RONDZIE STRUMIENIOWYM?

 • gg (gość)

  od kiedy z lewego pasa skręcamy w prawo?Pojazd A powinien zająć przed zjazdem z ronda zewnętrzny pas.

 • Komentarz usunięty.
 • goska20 (gość)

  jak wjezdzamy na rondo i zawracamy ktora pas zajmujemy?

 • Ryszard Roman Dobrowolski (gość)

  Każde skrzyżowanie z wyspą zorganizowane wg zasad RUCHU OKRĘŻNEGO jest "skrzyżowaniem o ruchu okrężnym" a nie RONDEM, gdyż RONDO to okrągły plac o dowolnej organizacji ruchu. Wystarczy tylko pamiętać, że nie jest to już pojedyncze skrzyżowanie dróg o pełnym wyborze kierunków jazdy a jednokierunkowa droga biegnąca dookoła wyspy na której należy poruszać się ż do momentu zjazdu bezkierunkowo, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, przy jej prawej krawędzi (art. 16.4 prd). Przed wjazdem można włączył prawy kierunkowskaz tylko wtedy, gdy zamierza się skręcić w prawo na najbliższym zjeździe. Każdy zjazd to skręt w prawo (art. 22.2.1 i art. 22.5 prd). Wyspa lub jej zewnętrzny pas jest przejezdna tylko dla tylnych osi długich pojazdów ciężarowych i autobusów. Wewnętrzny pas ruchu służy tylko do omijania i wyprzedzania (art. 24.7 prd) . Zapraszam do poparcia PETYCJI do MIiB http://mrerdek1.blogspot.com/2016/02/541-do-ministra-jerzego-szmita-pismo.html

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.