Jak odzyskać prawo jazdy?

Prawo jazdy

Autor: Tomasz Szmandra

Liczba odwiedzin: 29913

Wykroczenia zarejestrowane przez fotoradar, mandaty za przekroczenie prędkości... Łatwo uzbierać ponad 24 punkty i stracić prawo jazdy. Trudniej je odzyskać.

Fot. Archiwum

Zatrzymanie prawa jazdy może być związane z przekroczeniem przez kierowcę limitu punktów karnych, podrobieniem prawa jazdy, upłynięciem terminu ważności lub zniszczeniem dokumentu uniemożliwiającym odczytanie danych oraz podejrzeniem, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów np. jazda po alkoholu. W tych sytuacjach policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem. Oznacza to, że nie można prowadzić samochodu.

Po przekroczeniu limitu 24 punktów, w przypadku kierowców ze stażem dłuższym niż rok, policja przekazuje informację o tym do starosty. Ten przesyła kierowcy skierowanie na egzamin sprawdzający kwalifikacje (ze wskazaniem terminu, do kiedy trzeba go zdać). To taki sam egzamin (teoretyczny i praktyczny), jaki przechodzą kandydaci na kierowców.

Ze skierowaniem należy zgłosić się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Uwaga! Jeśli kierowca nie pojawi się w WORD w wyznaczonym terminie, lub nie zda egzaminu, informacja taka trafi do starosty. Kierowca otrzyma kolejny dokument, tym razem zaświadczenie umożliwiające zdawanie egzaminu (bez wskazania terminu). Zaświadczenie potrzebne jest do zapisania się na egzamin. Uwaga! Jeśli nie zdamy egzaminu praktycznego, przy następnym podejściu będziemy musieli także zaliczyć część pisemną.

Świeżo upieczeni kierowcy (prawo jazdy mają maksimum rok), po uzbieraniu 21 lub więcej punktów automatycznie mają cofane uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Decyzję tę wydaje starosta po otrzymaniu informacji od policji o stanie konta punktowego. Aby ponownie uzyskać uprawnienia, trzeba zapisać się na kurs nauki jazdy, a następnie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

Przepisy przewidują także cofnięcie uprawnień w przypadku przeciwwskazań zdrowotnych, takich jak alkoholizm czy choroby psychiczne. Musi je stwierdzić lekarz i wydać stosowne orzeczenie. Odzyskać prawo jazdy można dopiero po decyzji lekarza, który uzna, że przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów ustąpiły. Zakaz prowadzenia pojazdu orzekany jest przez sąd m.in. w sytuacji, gdy kierowca prowadził pod wpływem alkoholu, narkotyków lub spowodował wypadek. Jeśli zakaz został wyznaczony na krócej niż rok (liczony od daty uprawomocnienia się wyroku), po okresie kary wystarczy zgłosić się do wydziału komunikacji po odbiór dokumentu. W przypadku zakazu prowadzenia na dłużej niż rok, kierowca będzie musiał zdawać egzamin praktyczny i teoretyczny.

Warto wiedzieć

- Po otrzymaniu z wydziału komunikacji skierowania na egzamin sprawdzający kwalifikacje, lub zatrzymaniu prawa jazdy przez policję (po stwierdzeniu przekroczenia limitu 24 pkt. karnych) kierowca musi udać się do WORD i zapisać na egzamin teoretyczny i praktyczny.

- Jeśli zdamy egzamin, możemy dalej posługiwać się dokumentem. Gdy prawo jazdy zatrzymała policja, odbieramy je w wydziale komunikacji, w którym zostało wydane.

- W przypadku niezdania egzaminu, zapada decyzja o cofnięciu uprawień. Prawko trzeba oddac w wydziale komunikacji, a kierowca otrzymuje zaświadczenie od starosty o możliwości ponownego zdawania egzaminu.

- Do egzaminu można przystępować dowolną ilość razy, jednak każdorazowo wymagane jest otrzymanie zaświadczenia o możliwości dopuszczenia do egzaminu.

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

Komentarze

  • kris35
  • W jaki sposób lekarz może stwierdzić że alkocholik nie pije???
  • Andrzej (gość)
  • Na podstawie badań enzymów wątrobowych.
  • Robert (gość)
  • witam, na wielu forach zadaje pytanie dotyczace egzaminu sprawdzajacego kwalifikacje, po uprzednim zatrzymaniu Prawa jazdy na powyzej roku, czy przepis jest zgodny z konstytucją? Poprzednio było tak z tymi co nie placa alimentów, zabierali Prawa jazdy nawet na 2 lata, trybunal orzel ze nie zgodnie z konstytucja i po oddawali Prawa jazdy bez Egzaminu! JAK JEST NAPRAWDE TA KONSTYTUCJĄ? KTOS JEST W STANIE ODPOWIEDZIEC?
  • Klara (gość)
  • a co ma prawo jazdy do alimentów? oczywiście, że jest to nie zgodne i nie poparte żadnymi przepisami konstytucyjnymi. Trzeba byłoby zobaczyć co mówią na ten temat ustawy i zarządzenia, ale sadzę, że to bzdura.
  • Bogusia (gość)
  • co zrobic gdy zostały zabrane komus prawo jazdy niby za alkohol gdy wynik testu wyszedl 0,0 a kierowca nie miał prawa głosu do tego nie ma zadnych informacji co z tym prawkiem dalej nie odzywa się ani prokutatura ani sad a nawet policja
  • staszek (gość)
  • trzeba było wtedy jechac na badanie krwi teraz to masz problem
  • kamil (gość)
  • ja mam cofniete uprawnienia za punkty i nie mialem roku prawa jazdy i musze robic caly kurs od nowa a czy wie ktos czy jak zdam to dostane stare prawo jazdy czy nowe????
  • krzysiek bydgoszcz (gość)
  • Witajcie. Na wstepie pisze ze nie jestem piratem ;) jezdze raczej ostroznie mam prawko od ponad 20 lat ale w zeszlym roku pechowym roku zebralem 21 punktow ;/ i na dodatek teraz pyknol mi nasz zolty fotoradar fotke ;/ jedynie co mi pozostaje to zwlekac z odbiorem listu ze wskazaniem kierowcy ?? az zejda mi stare punkty ?? NASZ KRAJ TO POLOWANIE NA KIEROWCÓW I ZARABIANIE KASY TAK JAK LESNICZY POLUJE NA DZIKI
  • patryk (gość)
  • witam prawo jazdy mialem zabrane po alkoholu, czas juz minal i wlasnie planuje odebrac, prawo jazdy mialem kategorie B i C , czy musze zdawac tylko B czy zdawac 2 egzaminy ,zeby calosc odebrac?

Dodaj komentarz