Jak sprawdzić pochodzenie auta

Jak kupić / Eksperci radzą

Autor: wwdb

Liczba odwiedzin: 14690

Radzi nadkomisarz Marek Konkolewski z Wojewódzkiej Komendy Policji w Gdańsku. Przejdź do: Dowód rejestracyjny / Tożsamość sprzedającego

Nie daj się nabrać Ryzyko zakupu skradzionego samochodu lub sprowadzenia auta do Polski bez wymaganych opłat celnych możemy zmniejszyć, przestrzegając kilku podstawowych zasad. Przedstawia je nadkomisarz Marek Konkolewski z Wojewódzkiej Komendy Policji w Gdańsku. Dowód rejestracyjny

  • skreślenia, poprawki, ślady przerabiania treści są niedopuszczalne bez urzędowego potwierdzenia dokonywania jakichkolwiek zmian
  • numery silnika i nadwozia spisane w dowodzie i faktyczne w samochodzie muszą być takie same
  • dane o właścicielu pojazdu (sprzedającym) muszą być zgodne z danymi zawartymi w jego dowodzie osobistym
  • warto również porównać informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym z obowiązkową polisą OC.
    Jeżeli będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości, a do tego cena pojazdu jest bardzo atrakcyjna, znacznie odbiegająca od średnich cen porównywalnego modelu, lepiej z takiej transakcji zrezygnować.
Tożsamość sprzedającegoSprawdzenie stanu pojazdu i jego dokumentów to jeszcze nie wszystko. Nie mniej ważne jest ustalenie tożsamości sprzedającego i jego "związków" z pojazdem.
  • nie należy ufać wszelkim pośrednikom, którzy mają upoważnienia do sprzedaży wystawione przez właściciela pojazdu, nawet, jeżeli jest to upoważnienie notarialne.
  • dane sprzedającego należy sprawdzić na podstawie kilku dokumentów tożsamości
  • na finalizację transakcji powinniśmy udać się do miejsca zamieszkania sprzedającego. Nieodzowne jest przy tym sprawdzenie, czy adres pokrywa się z danymi zawartymi w jego dowodzie osobistym.
  • coraz bardziej popularnym i skutecznym sposobem zmniejszenia ryzyka zakupu skradzionego pojazdu, jest zrobienie sprzedającemu zdjęcia w trakcie transakcji lub sfilmowania na kasecie wideo. Uczciwy sprzedawca nie powinien wyrażać żadnych sprzeciwów.
Namawiam też wszystkich, żeby korzystać z firm ogłaszających się na giełdzie zajmujących się sprawdzaniem legalności pochodzenia samochodów. Jeżeli ktoś ma poważne wątpliwości, co do autentyczności dokumentów osoby sprzedającej lub pochodzenia auta, może to zgłosić na policji, która wyjaśni ewentualne nieporozumienia.

Do początku artykułu

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

Brak komentarzy - napisz pierwszy