Jazda autem we mgle, o czym warto pamiętać?

(pp)
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Okres jesienno-zimowy stawia kierowcom większe wymagania, niż w pozostałych częściach roku. Jednym z utrudnień, na które muszą być przygotowani, jest mgła. Dlatego też warto przypomnieć sobie kilka zasad, których stosowanie może zwiększyć poziom bezpieczeństwa na drogach.
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Jazda we mgle wymaga od kierowców zwiększonej czujności. Aby zapewnić sobie dobrą widoczność, należy się upewnić, że szyby pojazdu są nie tylko czyste, ale i suche, zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Dlatego też odpowiednio wcześniej warto jest zadbać o odpowiednią wentylację i sprawdzenie wydajności ogrzewania. W zależności od potrzeb, przydatna jest także wymiana filtra kabinowego i usunięcie wszystkich przedmiotów, które są źródłem wilgoci. Poza szybą, dobrą widoczność zapewniają również czyste reflektory. Zarówno przednie, jak i tylne. Kierowcy powinni zatem upewnić się, że nie są one pokryte zabrudzeniami.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, używanie przednich świateł przeciwmgielnych nie jest obowiązkowe. Z drugiej jednak strony, warto z nich korzystać. Należy jednak pamiętać, by używać ich w warunkach ograniczonej widoczności. Przy bardziej sprzyjającej aurze, można z nich korzystać na odpowiednio oznakowanych, krętych drogach.

Z kolei tylna lampa przeciwmgielna powinna być traktowana przez kierowców z wyjątkową ostrożnością. Można z niej korzystać wyłącznie przy widoczności poniżej 50 metrów. To ważne, gdyż wytwarzane przez nią światło jest intensywne i zdecydowanie oślepia pozostałych uczestników dróg, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wypadku. W zorientowaniu się, jaka panuje widoczność, mogą pomóc umieszczone na poboczu słupki hektometrowe (co 100 m) a także latarnie (najczęściej co 25 metrów).

Należy także pamiętać, by w czasie mgły nie włączać świateł drogowych. Korzystając z nich uzyskuje się efekt odwrotny od zamierzonego. Silny strumień światła odbija się od mgły, pogarszając widoczność przy jednoczesnym oślepianiu innych kierowców.

Podczas jazdy we mgle należy bezwzględnie zwracać uwagę na linie znajdujące się na jezdni. Niejednokrotnie są one jedynym punktem odniesienia, który pozwala utrzymać auto na właściwym torze. Mogą także informować o zbliżaniu się do niebezpiecznych miejsc lub skrzyżowań, np. w momencie, gdy linia przerywana przechodzi w ciągłą. Warto także zwracać uwagę na światła poprzedzającego samochodu. Wykonywane przez niego manewry mogą zwrócić uwagę na np. zbliżający się zakręt. Należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości, pozwalającej na wykonanie manewru awaryjnego hamowania bez ryzyka kolizji.

Jazda we mgle sprawia, że wielu kierowców mocniej wciska pedał gazu. Powodem takiego postępowania jest złudzenie, że auto porusza się stosunkowo wolno. Prędkość powinno się zatem kontrolować częściej, niż zwykle. Z powodu ograniczonej widoczności, wskazuje się się jazdę z prędkością dostosowaną do innych pojazdów. Wyprzedzanie w takich warunkach jest bardzo ryzykowne. Jeśli jednak kierowca zostanie zmuszony do wykonania takiego manewru, może zasygnalizować innym uczestnikom ruchu swój zamiar używając krótkotrwałego sygnału dźwiękowego.

W przypadku poprawy warunków atmosferycznych, należy natychmiast wyłączyć światła przeciwmgielne, zarówno przednie, jak i tylne, by nie oślepiać innych kierowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty