Kasy fiskalne obowiązkowe w warsztatach samochodowych

(ip)
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
1 stycznia 2015 roku weszły w życie regulacje prawne przygotowane przez resort finansów, zgodnie z którymi klienci indywidualni, za korzystanie z usług warsztatu samochodowego, punktu wulkanizacyjnego lub stacji kontroli pojazdów, powinni otrzymywać paragony fiskalne. Wyjaśniamy, czym jest potwierdzenie zapłaty i co zmiana przepisów będzie oznaczała dla osób chcących naprawić samochód lub wymienić opony.
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Od 2015 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które zobligowało warsztaty samochodowe, stacje kontroli pojazdów oraz punkty wulkanizacyjne do korzystania z kas fiskalnych. Konieczność ta występuje przy obsłudze klientów indywidualnych, bez względu na wysokość osiąganego obrotu. Nowe przepisy oznaczają, że firmy, które świadczą tego typu usługi, będą musiały zakupić kasy fiskalne.

W związku ze zmianami osoby, które w 2015 roku skorzystają z usług naprawy samochodu, wymiany opon lub kół albo przeglądu technicznego pojazdu, powinny

otrzymać

paragon. O znaczeniu potwierdzenia zapłaty opowiada Marcin Ciechowicz, Kierownik

Serwisu

w Polskim Centrum Kas Fiskalnych.

- Po pierwsze, paragon fiskalny jest dokumentem, którym klient może się posłużyć przy ewentualnej reklamacji towaru lub usługi. Po drugie, dowód zakupu jest potwierdzeniem tego, że przedsiębiorca prowadzi swoją działalność zgodnie z przepisami i odprowadza należne podatki. Wydanie paragonu jest oczywiście obowiązkiem właściciela lub pracownika firmy, więc klient nie powinien o nic prosić. Warto jednak pamiętać o tym, że domagając się potwierdzenia zapłaty nie tylko dbamy o swoje prawa, ale także wspieramy uczciwą konkurencję.

W tym momencie pojawia się pytanie, czy zmiany w przepisach nie spowodują wzrostu cen? Warsztaty samochodowe oraz punkty wulkanizacyjne będą bowiem musiały zakupić kasę fiskalną.

- Koszt urządzenia to od około 900 do 1 500 złotych brutto. Cena zależy oczywiście od funkcji, które oferuje kasa. Należy jednak podkreślić, że przy zakupie pierwszego urządzenia fiskalnego podatnik może odzyskać nawet 90% jego wartości, ale nie więcej niż 700 zł. Konieczność zainstalowania kasy nie powinna mieć związku ze wzrostem cen - wyjaśnia Ciechowicz.

Urządzenia rejestrujące sprzedaż można było spotkać w warsztatach również przed zmianą przepisów. - Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z 29 listopada 2012 roku, bezwzględny obowiązek stosowania kasy fiskalnej występował m.in. przy dostawie części i akcesoriów do samochodów, nadwozi do pojazdów, czy też samych silników spalinowych - tłumaczy ekspert PCKF. Poza tym, regulacje prawne, które obowiązywały do 31 grudnia 2014 roku, obligowały właścicieli warsztatów samochodowych do rozpoczęcia ewidencji na kasie po przekroczeniu rocznego limitu obrotu 20 000 zł (obliczanego proporcjonalnie do liczby dni sprzedaży w danym roku podatkowym).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty