Kat. AM zastąpi karty motorowerowe

Prawo jazdy

Autor: (pp)

Liczba odwiedzin: 15796

Od 19 stycznia 2013 roku zaczną w Polsce obowiązywać nowe przepisy dotyczące prawa jazdy. Zmiany obejmą również kierowców motorowerów. Dotychczasowa karta motorowerowa zostanie zastąpiona przez kategorię AM. Co to oznacza dla użytkowników takich pojazdów?

Fot. Archiwum PolskapresseSkutery, a także klasyczne motorowery nie są nowością na polskim rynku. Jednak importowane od kilku lat na szeroką skalę produkty z Chin sprawiły, że na naszych drogach pojawiło się bardzo wiele pojazdów tego typu. Dodatkowym czynnikiem, który pomógł im osiągnąć rynkowy sukces, jest brak wymogu prawa jazdy. Dotychczas, osoby pomiędzy 13 a 18 rokiem życia musiały posiadać wyłącznie kartę motorowerową, zaś starszym kierowcom wystarczył dowód osobisty. Wkrótce to się jednak zmieni.

19 stycznia przyszłego roku wejdzie bowiem w życie nowelizacja ustawy "o kierujących pojazdami", która zniesie kartę motorowerową. Zastąpi ją nowa kategoria prawa jazdy - AM. W przeciwieństwie do stosowanych obecnie dokumentów, nie będzie ich wydawał dyrektor szkoły, lecz starostwa powiatowe, po pozytywnym przejściu egzaminu w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

By przystąpić do egzaminu, kandydat na kierowcę będzie musiał przejść najpierw kurs w auto-szkole. Oznaczać to będzie dodatkowe wydatki. Tego typu kurs będzie kosztował około 1000 zł, zaś wydanie prawa jazdy 84,50 zł. Nie można przy tym zapominać o cenie samego egzaminu, która będzie wynosiła ok. 150 zł. Przypomnijmy, że obecnie wydanie karty motorowerowej jest bezpłatne. Nowością jest również wyższy wiek kandydatów na kierowców. Do egzaminu na kat. AM przystąpić będą mogły osoby w wieku powyżej 14 lat.

Co z kartami motorowerowymi wydanymi do 19 stycznia 2013? Zgodnie z nowelizacją, zachowają swoją ważność do ukończenia przez kierowcę 18 lat. Ponadto, będzie je można wymienić na prawo jazdy kategorii AM. Dzięki niemu, kierujący będą mogli legalnie poruszać się nie tylko motorowerami, lecz również lekkimi czterokołowcami, a także mikrosamochodami z homologacją L6e.

Z kolei osoby, które do 19 stycznia 2013 ukończą 18 lat, nie będą musiały podchodzić do egzaminu na prawo jazdy kat. AM. W dalszym ciągu będą mogły poruszać się takimi pojazdami jedynie za okazaniem dowodu osobistego.

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Moto.Gratka.pl

Zobacz także

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.