Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kluczyki do samochodu a wypłata odszkodowania

Regina Skibińska
Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse
Nieodpowiednie zabezpieczenie kluczyków do samochodu może skutkować odmową wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia autocasco, jeśli dojdzie do kradzieży. Ale nie zawsze.
Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse

Problem z kradzieżą auta po niewłaściwym zabezpieczeniu kluczyków pojawia się od lat. Ubezpieczyciele w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) nakazują dochować należytej staranności w zabezpieczeniu kluczyków, choć wymóg ten formułują w różny sposób. Wypłata bądź odmowa wypłaty odszkodowania w takiej sytuacji zależy w dużej mierze o okoliczności konkretnej sprawy, a sprawy te często znajdują finał w sądach.

Kierowca musi zachować ostrożność

W niedawnym wyroku (sygn. akt: I CSK 479/14) Sąd Najwyższy uznał, że zostawienie kluczyków w płaszczu blisko stolika w restauracji uzasadnia odmowę odszkodowania. Wcześniej orzeczenia sądowe często były dla kierowców korzystne.

W omawianym przypadku zawodowy kierowca usiadł w restauracji, zostawiając kluczyki w kieszeni płaszcza, który powiesił 2,5 metra od swojego stolika. Sytuację wykorzystali złodzieje i ukradli auto, a ubezpieczyciel odmówił odszkodowania. Sprawa trafiła w końcu do Sądu Najwyższego, który przyznał ubezpieczycielowi rację

Sąd Najwyższy uzasadnił, że zważywszy na współczesne realia społeczne i na elementarne wręcz doświadczenie życiowe, jest oczywiste, że przechowywanie przez kierującego - w czasie konsumpcji posiłku w sali restauracyjnej - kluczyków od ubezpieczonego samochodu w pomieszczeniu ogólnodostępnym i to w sytuacji, w której widoczność, z miejsca usytuowania stolika, ubrania znajdującego się na wieszaku wymagała dobrego przypatrzenia się nie oznacza - wymaganego przez ogólne warunki ubezpieczenia autocasco - zachowania stopnia staranności w zakresie sposobu zabezpieczenia kluczyków poza pojazdem, który można uznać za należyty. 

Czasem wyroki są korzystne dla ubezpieczonych

Kwestia niepilnowania kluczyków regularnie jest przedmiotem kontrowersji. Kilka miesięcy temu Sąd Najwyższy w innej prawie wypowiedział się, że pozostawienie kluczyków lub dokumentów w skradzionym aucie nie pozbawi odszkodowania, jeśli stało w garażu lub na zamkniętej posesji. Z kolei w innym wyroku SN uznał, że włożenie kluczyków do płaszcza wiszącego na wieszaku w restauracji mieści się w pojęciu dochodzenie należytej staranności i odszkodowanie za kradzież auta należy się w takiej sytuacji.

Zasadnicze znaczenie mają więc zapisy w OWU, gdzie zakład ubezpieczę określa, jakie wymogi zabezpieczenia kluczyków muszą być spełnione, żeby można otrzymać otrzymać odszkodowanie w razie kradzieży samochodu.

Z drugiej strony nie jest dopuszczalny zapis w OWU, zezwalający na odmowę wypłaty odszkodowania z AC każdorazowo w sytuacji, gdy klient nie dostarczył oryginalnych kluczyków, wcześniej nie poinformował o ich dorobieniu czy nie przedstawił dowodu rejestracyjnego. Taki zapis jest zbyt szeroki, ponieważ utrata kluczyków nie musi mieć związku z kradzieżą auta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty