Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kluczyki samochodowe

Michał Głombiowski
Kierowcom często zdarza się gubić kluczyki do auta. Podobno co trzeci właściciel samochodu zgubił je w swoim życiu przynajmniej raz. do swego wozu. Równie często ten niepozorny przedmiot pada łupem złodziei.

Kierowcom często zdarza się gubić kluczyki do auta. Podobno co trzeci właściciel samochodu zgubił je w swoim życiu przynajmniej raz. Równie często ten niepozorny przedmiot pada łupem złodziei.

Kluczyki samochodowe

Kluczyki do samochodów podzielić można na kilka grup. Na rynku spotyka się klucze jednostronne i dwustronne. Te pierwsze są najmniej wygodne w użyciu, gdyż za każdym razem, kiedy wkładamy je do zamka lub stacyjki, uważać musimy, by zrobić to odpowiednią stroną. Problemu tego nie mamy, gdy do naszego auta przewidziano klucz obustronny. W użyciu znajdują się także tzw. kluczyki kątowe (również w wersjach jedno- i dwustronnych), w których to nacięcie wykonane jest pod charakterystycznym ukosem. Zdarzają się również kluczyki o dość specyficznym kształcie, jak na przykład do zamków Forda - w kształcie okrągłego słupka. Wszystkie z nich da się w razie potrzeby dorobić. 
Szybko i sprawnie

- W ostatnich latach sposoby dorabiania kluczyków samochodowych diametralnie się zmieniły - mówi Rafał Świercz, pracownik rekomendowanego serwisu kluczy "Key". - Obecnie używa się maszyn sterowanych elektronicznie,
rzadko kto szlifuje kluczyki ręcznie. Dzięki temu nacinanie kluczyków odbywa się teraz szybciej i bardziej precyzyjnie.
Jeżeli zgubiliśmy kluczyk ale posiadamy w domu zapasowy, dorobienie do niego dodatkowego zajmie tylko kilka minut. Gorzej jeżeli zgubiliśmy lub ukradziono nam wszystkie kluczyki.
- W takim wypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ale jesteśmy w stanie poradzić sobie z takim problemem - mówi Rafał Świercz. - Można dorobić kluczyk czytając pasek kodowy lub odtworzyć zgubę posiłkując się zamkiem. Zwykle pomocne jest odczytanie układu kołeczków w zamku. Trwa
to jednak nieco dłużej i klient musi się liczyć z kilkugodzinnym oczekiwaniem.Kłopot z immobiliserem

Najbardziej kłopotliwą okazuje się utrata kluczyków z immobiliserem. Odzyskanie zguby może nas w takim wypadku kosztować sporo czasu i pieniędzy.
W takich wypadkach klient dostarczyć nam musi kluczyk zapasowy i dowód rejestracyjny - mówi Rafał Świercz. - Kod przypisany samochodowi zczytuje się z klucza zapasowego i numerów nadwozia. Jeżeli nie ma klucza zapasowego konieczna jest ścisła współpraca z dilerem lub producentem auta.
Jeżeli zostanie przez nich udostępniony indywidualny, niepowtarzalny kod każdego auta z immobiliserem, można zrobić nowy kluczyk.
Operacja taka zwykle trwa od dwóch tygodni do nawet dwóch miesięcy. Najlepiej więc dorobić profilaktycznie chociaż jeden dodatkowy kluczyk zapasowy. Niech leży w szufladzie i czeka na "złą" godzinę.Koszt dorobienia kluczyka samochodowego

Kluczyk nieelektroniczny jednostronny10 zł
Kluczyk nieelektroniczny dwustronny20 zł
Kluczyk nieelektroniczny kątowy jednostronny35 zł
Kluczyk nieelektroniczny kątowy dwustronny45 zł
Kluczyk okrągły Ford35 zł
Kluczyk elektroniczny (immobiliser)200-250 zł

»

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty