Czy można stracić prawo jazdy za niezapłacone alimenty?

(mm)
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Prawo jazdy można stracić nie tylko za łamanie przepisów drogowych. Czy jest to możliwe jeśli osoba nie zapłaciła alimentów?
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Prawo jazdy może zostać odebrane dłużnikom alimentacyjny,. Kiedy jest to możliwe? Może tak się stać w sytuacji, gdy w stosunku do dłużnika alimentacyjnego zostanie wydana ostateczna decyzja o uznaniu go za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.

Postępowanie administracyjne może zostać wszczęte w przypadku kiedy dłużnik uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego. Tak samo będzie w sytuacji odmowy złożenia oświadczenia majątkowego lub odmowy zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako jako bezrobotny, albo poszukujący pracy.

Decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy wydaje starosta na podstawie wniosku wójta i odpisu prawomocnej decyzji. Jego odzyskanie jest możliwe, kiedy dłużnik podda się wywiadowi alimentacyjnemu, albo przez ostatnie sześć miesięcy wywiąże się z zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej jak 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów.

Podstawa prawna:

Art. 5 ust. 5-6 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. z 2016 r. poz. 169 z późn. zm.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty