Komu potrzebna jest karta rowerowa?

(mm)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Zbliża się wiosna, a wraz z nią na ulicach pojawiać będzie się coraz więcej rowerzystów. Zgodnie z prawem osoba która ukończyła 10 lat, a nie ma ukończonych jeszcze lat 18, może jeździć rowerem po drogach publicznych wyłącznie wtedy, gdy posiada kartę rowerową.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Wyjątek od tej zasady stanowią osoby, które mając ukończone 16 lat, posiadają prawo jazdy kategorii A1 lub T. Karty rowerowej nie musi mieć także mimo ukończonych zaledwie 14 lat, posiadacz uprawnień do kierowania motorowerem. Dzieci, które nie ukończyły 10 roku życia mogą poruszać się po drogach, ale muszą to robić po dopieką dorosłych. 

O dokument mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 10 lat, a uczniowie zdobywają wiedzę i potrzebne umiejętności podczas zajęć z zakresu edukacji komunikacyjnej. A jak wygląda sam egzamin? Część praktyczna to 25 pytań testowych jednokrotnego wyboru, a wynik pozytywny uzyskujemy odpowiadając poprawnie na 20 z nich. Egzamin praktyczny przeprowadzany na placu manewrowym polega m.in. na jeździe po łukach i w linii prostej, a także po ósemce. To także skręt w lewo i prawo, właściwe włączanie się do ruchu i reakcja na znaki oraz sygnały drogowe. Pozytywny wynik uzyskamy osiągając minimum 90 proc. manewrów i nie stwarzamy zagrożenia dla ruchu drogowego.

Należy zaznaczyć, że uczniowie szkół ponadpodstawowych zajęcia przygotowujące do egzaminu na kartę rowerową, a także sam egzamin odbywają najczęściej w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Wydanie takiego dokumentu jest bezpłatne.Karta rowerowa pozwala także kierować rikszą (od 17 lat) oraz pojazdem zaprzęgowym (15 lat).

Za brak dokumentu przy sobie można zapłacić 250 zł grzywny, a osoby 10 a 18 rokiem życia, które korzystają z roweru, a nie posiadają karty rowerowej, muszą liczyć się z możliwością otrzymania grzywny. Jeśli zawartość alkoholu we krwi rowerzysty jest większa niż 0,5 prom., trzeba liczyć się z karą aresztu bądź grzywny nie niżej niż 50 zł. W sytuacji kiedy zawartość alkoholu we krwi jest niższa niż 0,5 prom., nieletniemu grozi kara aresztu do 14 dni lub grzywny. Jeżeli osoba ukończył 13 lat, ale nie ma jeszcze 17 lat, może nawet trafić do młodzieżowego ośrodka wychowawczego lub m.in. otrzymać nadzór kuratora. A co z osobami, które dopuściły się takich czynów po ukończeniu 17 roku życia? Za swoje działanie ponoszą odpowiedzialność na zasadach ogólnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty