Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec korków przed bramkami na autostradzie A4? Szlabany pójdą w górę

Jerzy Wójcik
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Jazda po podwrocławskim odcinku autostrady A4 to dziś droga przez mękę. Wielokilometrowe korki spowodowane remontem nawierzchni, a zaraz potem sznur aut do bramek poboru opłat w Karwianach (wyjazd w kierunku Opola). Popołudniami korki łączą się w jeden potężny zator, w którym tracimy często sporo ponad godzinę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, czyli zarządca drogi, twierdzi, że widzi problem i ma pomysł jak go rozwiązać. Pracownicy operatora bramek wyjdą i będą rozdawać kierowcom stojącym w korku bilety, a szlabany zostaną podniesione. Tylko w tej sytuacji... po co budowano bramki i szlabany...?
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

- Mając na uwadze wyjątkowo wysokie natężenie ruchu w dni wolne w okresie wakacyjnym, GDDKiA opracowała projekt działań mający na celu skrócenie czasu oczekiwania w kolejkach przed wjazdami i zjazdami z odcinków płatnych autostrad, uwzględniający zmienności zasad ruchu w zależności od pory dnia i liczby aut czekających do bramek - twierdzi Łukasz Jóźwiak z GDDKiA.

Urzędnicy generalnej dyrekcji dróg analizują, że wyjątkowo wysoki poziom ruchu dotyczy m.in. podwrocławskiego odcinka autostrady A4. Ale podobnie jest także na autostradzie A2 (Konin-Styków). Dlatego została opracowana procedura postępowania na wypadek wzrostu natężenia ruchu i ryzyka utworzenia się zatorów. Urzędnicy chcą w wyjątkowych sytuacjach wycofać się z oddzielnego pasa wyznaczonego niedawno dla pojazdów posiadających urządzenie ViaAuto (do elektronicznego poboru opłaty). Do momentu rozładowania korków, będzie on także dostępny dla kierowców płacących kartą czy gotówką.

Ale to nie koniec zmian. Gdy utworzy się korek, pracownicy operatora bramek wyjdą do kierowców i będą wydawać zakodowane już karty ręcznie. Urzędnicy GDDKiA szacują, że może to przyspieszyć "odprawę" każdego kierowcy nawet o 10 sekund. Dlaczego?

- Wielu kierowców dojeżdżając do bramek w ogóle się na to nie przygotowuje i ustawia się w złym miejscu, albo podjeżdża tak, że może sięgnąć przycisku. Poza tym część kierowców zamiast uchylić szybę, wysiada z pojazdu i podchodzi o urządzenia wydającego bilety  - słyszymy od pracowników generalnej dyrekcji. Ręczne wydawanie biletów ma to poprawić. Dodatkowo pracownik będzie miał "pilota", dzięki któremu sam otworzy szlaban kierowcom, którzy mają już bilet.

Fot. Przemyslaw Wronecki / Gazeta Wroclawska)
Fot. Przemyslaw Wronecki / Gazeta Wroclawska)

W wypadku korków, zmiana ma też dotyczyć kierowców samochodów ciężarowych, którzy wjeżdżają na autostradę prawą, skrajną bramką, gdzie działa ViaToll. Teraz działa on tak, że po otrzymaniu sygnału z urządzenia zamontowanego w aucie, otwiera szlaban. W sytuacji awaryjnej, przy korkach, szlabany mają być otwarte cały czas. To ma przyspieszyć całą procedurę.

Co z odcinkami autostrad nie zarządzanymi przez GDDKiA, czy tam również da się skuteczniej walczyć z korkami? - Na odcinku koncesyjnym autostrady A1 Gdańsk – Toruń, koncesjonariusz GTC S.A. przyjął nasze rozwiązania i będzie wtedy, kiedy będzie to możliwe, z zachowaniem bezpieczeństwa pracowników, ręcznie wydawać kierowcom bilety wjazdowe. Pojawiły się już dodatkowe  informacje dla kierowców o wysokości opłat za dany odcinek. Cenniki za przejazd autostradą umieszczono dodatkowo na tablicach na Miejscach Obsługi Podróżnych oraz na Punktach Poboru Opłat - tłumaczy Łukasz Jóźwiak z GDDKiA.
 
Pracownicy operatora systemu poboru opłat proszą kierowców o stosowanie się do instrukcji wydawanych przez pracowników kierujących ruchem przed bramkami. Zachęcają też kierowców do wcześniejszego przygotowania potrzebnej opłaty za przejazd autostradą. Kierowcy mogą także korzystać z infolinii 19 111 - pod tym numerem uzyskają informacje o możliwych objazdach oraz o obecnej sytuacji na drogach. 

                                                                                              Źródło: Gazeta Wrocławska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty