Koniec opłaty recyklingowej?

(pp)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Ministerstwo środowiska rozpoczęło już prace nad nową ustawą o recyklingu pojazdów. Zgodnie z jej zapisami, osoby nie zgłaszające w urzędach komunikacji kupna lub sprzedaży auta nie unikną już kary. Nie jest to jedyna zmiana względem dotychczasowych przepisów.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Obecnie, nowy właściciel samochodu ma 30 dni na jego zarejestrowanie. Z kolei poprzedni właściciel auta także ma obowiązek zgłoszenia jego zbycia, również w terminie 30 dni. Jednak praktyka pokazuje, że w tym zakresie prawo jest nagminnie łamane. Wynika to z faktu, że wydziały komunikacji nie mają żadnych narzędzi, by egzekwować te przepisy.

Taka sytuacja sprzyja rozwojowi tzw. szarej strefy. W wielu przypadkach wyeksploatowane pojazdy skupowane są przez handlarzy, którzy na umowach wpisują dane fikcyjnych osób, a następnie nie rejestrują tych samochodów, tylko rozbierają je na części i sprzedają. W rozkwicie takiego procederu pomaga fakt, iż wydziały komunikacji nie informują się wzajemnie o wyrejestrowanych autach. Nie mają one zatem wiedzy na temat osób, które po nabyciu auta rezygnują z ich rejestracji. Teraz jednak ma się to zmienić.

- Celem nowelizacji ustawy jest ograniczenie „szarej strefy” w przetwarzaniu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz pełna transpozycja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 września 2000 roku w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji - powiedziała Monika Kita z zespołu ds. komunikacji i promocji resortu środowiska. Po zmianie przepisów, powiatowe wydziały komunikacji będą mogły zgłaszać sprawy związane z niezgłoszeniem kupna lub sprzedaży auta do sądów karnych, a ściganiem tych wykroczeń zajmą się odpowiednie organy.

Kolejną zmianą przewidzianą przez resort będzie likwidacja opłaty recyklingowej wynoszącej 500 zł. - Opłata taka była pobierana w związku z dużym napływem pojazdów zza granicy, wprowadzanych przez indywidualne podmioty i przekazywana była m.in. na działania związane ze zbieraniem i demontażem pojazdów ze względu na konieczność stworzenia i rozwoju systemu przetwarzania pojazdów wycofanych z eksploatacji. System ten był tworzony od 2005 roku i obecnie już funkcjonuje, w związku z tym rezygnacja z pobierania opłat jest naturalną tego konsekwencją. Obecna wersja projektu nie przewiduje zastąpienia jej inną opłatą o podobnym charakterze - dodała Kita. Warto jednak zaznaczyć, że brak dodatkowych kosztów dotyczy wyłącznie osób prywatnych. Firmy zajmujące się importem samochodów z zagranicy będą musiały zapewnić sieć stacji demontażu.

Ustawa ma wejść w życie w 2013 roku. Jej projekt będzie wkrótce przedstawiony pod obrady Stałego komitetu Rady Ministrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty