Korki szkodzą

Inga Lisz-Wkurnicka

Korki na drodze są wielce niebezpieczne dla naszych serc.  W kilkadziesiąt minut po ich pokonaniu niektórych z nas stres i spaliny mogą zabić.

Atak serca często jest poprzedzony długim tkwieniem za kierownicą samochodu w  drogowym zatorze na ulicy - odkryli niemieccy naukowcy. Z studiów uczonych z Helmholtz Zentrum w Monachium wynika, że trzy razy częściej mają zawały osoby, które do  godziny wcześniej musiały pokonać irytujące korki drogowe w ruchu samochodowym.

To wyniki badań nad bezpośrednimi przyczynami ataków mięśnia sercowego, którym  Annete Peters oraz jej koledzy poddali pacjentów, którzy przeżyli zawał.

Najbardziej niebezpieczne dla serca wydaje się pierwsze sześćdziesiąt minut po pokonaniu drogowego zatoru. Ale naukowcy ustalili, że nawet do sześciu godzin po wyjściu z auta utrzymuje się nadal niewielkie ryzyko wystąpienia zawału serca.

Nie tylko osoby siedzące za  kółkiem pojazdów narażają się na ataki mięśnia sercowego spowodowane korkami drogowymi. Tkwienie w ulicznych zatorach jest czynnikiem szkodliwym również dla serc osób, które przemieszczają się, korzystając z transportu publicznego czy jadąc na zdrowym rowerze. Przeciętnie ryzyko zawałowe wywoływane przez korki jest 3,2 razy wyższe niż w przypadku poruszania się po drodze bez utrudnień. 

Z powodu drogowych korków najbardziej cierpią serca kobiet, starszych mężczyzn, osób bezrobotnych i wcześniej chorujących na dolegliwości układu krążenia. - Płeć piękna jest pięć razy bardziej zagrożona od zdrowych mężczyzn - nie kryje zdziwienia Anette Peters. Badaczka zauważa, że nie tylko stres odczuwany w korku drogowym uszkadza nasze serca, ale także zanieczyszczone spalinami powietrze, którym oddychamy z konieczności, będąc uwięzionymi w korku. Uczona dodaje, że nie jest w stanie ustalić, w jakim dokładnie procencie te dwa czynniki są odpowiedzialne oddzielnie za niszczenie naszego zdrowia w drogowym korku.

Naukowcy analizowali przypadki zawałów serca zarejestrowane w systemie KORA w  Augsburgu między lutym 1999 r. a grudniem 2003 r, wykorzystując dane próbujące ustalić przyczyny ataku serca ze standardowych wywiadów z 1454 pacjentami. Znalazło się tam też pytanie o przebywanie w  korku ulicznym nawet na  cztery dni przed wystąpieniem objawów zawału. Przeciętny wiek osób badanych liczył 60 lat. Jedną czwartą stanowiły kobiety.

Wcześniejsze badanie na temat sytuacji życiowych związanych z zawałami serca sugerowały wyraźnie, że intensywne zajęcia sportowe (np. gra w piłkę nożną) czy ciężka praca (odgarnianie śniegu) mogą 5-6 razy zwiększyć ryzyko wystąpienia ataku serca w kilka godzin po treningu, czy pracy. Jedynie 8 procent zawałów kojarzyli z korkami drogowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty