Kradzieże aut. Jakie auta i gdzie giną w wakacje?

(mm/ip)
Fot. Ilia Shcherbakov
Fot. Ilia Shcherbakov
W trakcie sezonu wakacyjnego złodzieje mają na celowniku nie tylko mienie pozostawione przez urlopowiczów, lecz także turystów wraz z ich samochodami. Które marki cieszą się największym zainteresowaniem?
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Wakacyjne wyjazdy to raj dla przestępców specjalizujących się w kradzieżach samochodów. Łatwym łupem są dla nich nie tylko auta pozostawione w miejscu zamieszkania przez osoby wybierające się na urlop. Zainteresowaniem przestępców cieszą się również pojazdy, którymi turyści dotarli do miejsca wypoczynku. Kradzież w takim przypadku jest szczególnie dotkliwa w skutkach. Nie dość, że oznacza ogromne problemy z przemieszczaniem się, to w przypadku rodzin z dziećmi zdarza się, że wraz z pojazdem zginie pozostawiony w nim wózek oraz wiele akcesoriów przydatnych podczas urlopu. A ryzyko utraty auta jest wciąż duże.

Według policyjnych raportów, w 2014 roku roku łupem złodziei padło w Polsce ponad 14 tys. pojazdów (osobowych, dostawczych i ciężarowych). Najbardziej narażone na kradzież są samochody niemieckie (Audi i Volkswagen), ale zależnie od regionu kraju złodzieje preferują także Fiaty, Fordy, Hondy i Toyoty. I wszelkie inne marki, których dotyczy zwiększone zapotrzebowanie na części zamienne w atrakcyjnych, niskich cenach. Podzespoły łatwiej jest sprzedać, gdyż weryfikacja ich legalności nastręcza spore trudności. Zwykle właściciele „reklamują” elementy jako pochodzące z legalnie rozebranych aut.

Stare powiedzenie głosi, że na złodzieja nie ma zamka. To prawda w tym sensie, że żadne zabezpieczenie nie daje 100% ochrony przed kradzieżą. Warto jednak przynajmniej maksymalnie utrudnić sprawcom zadanie, a tu z pomocą może przyjść technika.

Fot. Ilia Shcherbakov
Fot. Ilia Shcherbakov

Kierowcy chętnie stosują immobilisery - elektroniczne zabezpieczenia chroniące przed niepowołanym uruchomieniem auta. Innym sposobem jest korzystanie z monitoringu pojazdu GPS, które pozwala błyskawicznie sprawdzić, gzie w danej chwili znajduje się samochód i w którym kierunku się porusza. Taka wiedza zwiększa szanse na odzyskanie pojazdu.

- W sezonie urlopowym otrzymujemy więcej zgłoszeń kradzieży i to nie tylko z popularnych miejscowości turystycznych, ale także z domów i garaży, w których samochody pozostawiono na czas wakacyjnego wyjazdu” –  mówi Dominika Włodarczyk z firmy Gannet Guard Systems zajmującej się namierzaniem i odnajdywaniem skradzionych obiektów. Zaznacza, że dla turystów szczególnie ważne jest szybie odzyskanie auta – nie tylko z powodu utrudnień związanych z jego brakiem, ale również tym, że pojazd dość szybko trafia do dziupli, w której niemal natychmiast jest demontowany.

Liczba skradzionych egzemplarzy aut poszczególnych marek w okresie lipiec-sierpień 2014 roku

L.p.MarkaLiczba skradzionych egzemplarzy
1.Audi206
2.Volkswagen182
3.BMW138
4.Toyota106
5.Honda92
6.Fiat69
7.Opel65
8.Ford62
9.Mercedes57
10.Seat49

Ilość kradzieży aut z wybranych miejscowości wypoczynkowych w okresie lipiec - sierpień 2014 roku

L.p.MiejscowośćLiczba skradzionych egzemplarzy
1.Gdańsk37
2.Sopot23
3.Gdynia22
4.Łeba9
5.Kołobrzeg6
6.Karpacz5
7.Ustka4
8.Olsztyn4
8.Zakopane3
10.Świnoujście1

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty