Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto odpowiada za kradzież samochodu z parkingu?

Regina Skibińska
Z faktu, że parking jest płatny, nie wynika, ze właściciel parkingu poniesie odpowiedzialność, gdy ktoś ukradnie nam samochód.
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

W zależności od tego, z jakiego parkingu korzystamy, w razie kradzieży bądź zniszczenia auta możemy liczyć na odszkodowanie od właściciela parkingu bądź z jego ubezpieczenia OC albo nie.

Przed zaparkowaniem należy zorientować się, czy parking jest strzeżony, czy tylko płatny.

Najbezpieczniej na parkingu strzeżonym

W przypadku parkingu strzeżonego mamy do czynienia z umową o przechowanie pojazdu, uregulowaną w art. 835 i nast. kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 837 k.c. przechowawca powinien przechowywać rzecz w taki sposób, do jakiego się zobowiązał, a w braku umowy w tym względzie, w taki sposób, jaki wynika z właściwości przechowywanej rzeczy i z okoliczności. Nie mają znaczenie zapisy regulaminu, że prowadzący parking nie odpowiada za jakieś szkody, np. za kradzież anteny samochodowej.

Jeżeli samochód zostanie zniszczony albo ukradziony, a przechowawca będzie wówczas odpowiadał za nienależyte wykonanie zobowiązania stosownie do art. 471 k.c. Przy ocenie, czy zachowanie prowadzącego parking spełniało wymogi należytej staranności w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej bierze się pod uwagę zawodowy charakter tej działalności. Poszkodowanemu należy się odszkodowanie w pełnej wysokości, zapisy regulaminu parkingowego ograniczające odpowiedzialność do jakiejś kwoty są nieważne.

W takim przypadku istnieje domniemana wina przechowawcy, czyli właściciela parkingu. Oznacza to, że  chcąc uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę powinien on wykazać, że nienależyte wykonanie zobowiązania, jakim było nieskuteczne strzeżenie samochodu, było następstwem okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności.**Z kolei poszkodowany musi wykazać wysokość szkody poprzez oszacowanie wartości rynkowej pojazdu oraz związek pomiędzy działaniem przechowawcy lub jego brakiem a szkodą, poprzez przedstawienie umowy przechowania, kwitu parkingowego czy notatki z policji.

Jeśli parking jest ubezpieczony, możemy dochodzić odszkodowanie bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Odpowiedzialność za rzeczy pozostawione w aucie

Inaczej jest z rzeczami pozostawionymi w aucie, które nie stanowią wyposażenia samochodu ani nie są rzeczami zwyczajowo przewożonymi. Przechowawca odpowiada za utratę lub uszkodzenie takich rzeczy tylko wtedy, gdy przyjął pojazd wiedząc o nich. W wyroku z 6 czerwca 1991 (II CR 740/90; OSNC 1993/3/38) Sąd Najwyższy wskazał, odpowiedzialność przechowawcy za utratę lub uszkodzenie znajdujących się w pojazdach przedmiotów innych niż ich wyposażenie istnieje tylko wtedy, gdy przechowawca przyjął pojazd, wiedząc o umieszczeniu w nim rzeczy niesłużących do jego zwykłego używania.

Jeśli więc na tylnym siedzeniu samochodu zostawimy aparat fotograficzny i zostanie on ukradziony, to prowadzący parking tylko wtedy poniesie a to odpowiedzialność, jeśli poinformowaliśmy go o zostawieniu aparatu w a ucie, a on mimo tego przyjął pojazd. W tym przypadku to my będziemy musieli udowodnić, że przechowawca wiedział o rzeczach pozostawionych w aucie, dlatego jeśli chcemy zostawić w samochodzie coś cennego, warto postarać się o potwierdzenie tego na piśmie.

Wynajem miejsca parkingowego

Z faktu, że parking jest płatny nie wynika, że jest on strzeżony. Jeśli nie jest strzeżony, wówczas parkując zawieramy umowę najmu, czyli wynajmujemy miejsce, na którym postawimy samochód, ale nikt go nie będzie chronił przed zniszczeniem czy kradzieżą. Umowa polega na tym, że właściciel parkingu zapewnia nam miejsce do postawienia samochodu o odpowiedniej nawierzchni (czyli np. bez dziur), a my mu za to płacimy.

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Jeżeli cokolwiek stanie się z naszym autem: ktoś się do niego włamie, ukradnie je czy uszkodzi, to prowadzący parking nie ponosi za to odpowiedzialności, a my możemy liczyć tylko na nasze ubezpieczenie autocasco, chyba że uda nam się odnaleźć sprawcę kradzieży czy uszkodzeń.

Jak odróżnić parking strzeżony od strzeżonego? Znaczenie ma nie tylko odpowiednie oznakowanie przy pomocy tablicy informacyjnej. Zdarzają się parkingi niestrzeżone, które „udają” parkingi strzeżone, czyli są dozorowane, zabezpieczane, potwierdzane jest przyjęcie auta z konkretnym numerem rejestracyjnym itp. W takiej sytuacji możemy myśleć, że nasz samochód przyjmowany jest na przechowanie i jeśli zostanie ukradziony, możemy dochodzić odszkodowania od prowadzącego parking.

Odpowiedzialność hotelu jest ograniczona

Jeżeli zostawiamy auto na parkingu hotelowym, to z punktu widzenia odpowiedzialności za auto i rzeczy, które się w nim znajdują, znaczenie ma to, czy między hotelem a klientem została zawarta dodatkowa umowa o przechowanie rzeczy. Tylko w takich przypadkach hotel będzie odpowiadał jako przechowawca za utratę lub uszkodzenie przedmiotu przyjętego do przechowania, czyli na takich zasadach, jak osoba prowadząca parking strzeżony.

Jeśli takiej umowy nie ma, to w myśl art. 846 k.c. odpowiedzialności za szkodę osoby prowadzącej działalność hotelarską nie stosuje się w przypadku szkód polegających na utracie lub uszkodzeniu pojazdów mechanicznych i rzeczy w nich pozostawionych.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty